Izgredi na mejnem prehodu Kastanies-Pazarkule na skrajnem severu 200 kilometrov dolge kopenske meje med Turčijo in Grčijo so v zadnjih dveh tednih postali stalnica.
Tiskovni predstavnik grške vlade Stelios Pecas je danes znova obtožil Turčijo, da izkorišča migrante, da od Evropske unije izsili svoje zahteve. Številni migranti so se na mejo z Grčijo odpravili potem, ko je Turčija 29. februarja sporočila, da jim odpira vrata proti Evropi in jih ne bo več zadrževala.
Grčija je odgovorila z napovedjo, da nikomur ne bo dovolila nezakonitega vstopa v državo iz Turčije. Voditelji EU, ki vztrajajo, da morajo meje ostati zaprte v skladu z dogovorom s Turčijo iz leta 2016, so pri tem podprli Grčijo.
EU je glede na dogovor Turčiji obljubila več milijard dolarjev pomoči v zameno, da Turčija gosti več milijonov sirskih beguncev ter migrante, ki želijo v evropske države, zadrži stran od meje.
Turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu je sicer ta teden izjavil, da si želi Turčija nadgradnjo dogovora z EU. Po navedbah Ankare EU ni izpolnila vseh svojih obljub, zaradi česar Turčija ne more sprejeti še več beguncev iz Sirije iz še zadnjega območja konfliktov v državi.
Po napovedih naj bi se turški predsednik Recep Tayyip Erdogan v torek v Istanbulu sestal z nemško kanclerko Angelo Merkel in francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. Pogovori naj bi bili osredinjeni prav na migrantsko krizo.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.