Tujina

Slovenija pripravljena zapreti meje in dati izjemna pooblastila vojski

Ankara / Atene, 04. 03. 2020 10.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na turški strani kopenske meje z Grčijo čaka približno 12.500 ljudi, da bi vstopili v Grčijo in tako tudi v Evropsko unijo. Slovenija bo na mejo napotila 35 mejnih policistov v okviru evropskih enot za hitro posredovanje, notranji minister Poklukar pa je napovedal, da bodo v primeru neobvladljivih razmer aktivirali izjemna pooblastila vojske.

Več videovsebin
  • Stanje na grško-turški meji
    00:57
    Stanje na grško-turški meji
  • Iz 24UR: Izgredi na grško-turški meji
    02:59
    Iz 24UR: Izgredi na grško-turški meji
  • Iz 24UR: EU nad krizo z oprijemljivimi ukrepi
    02:33
    Iz 24UR: EU nad krizo z oprijemljivimi ukrepi
  • Iz 24UR: Izredno zasedanje notranjih ministrov držav EU
    02:38
    Iz 24UR: Izredno zasedanje notranjih ministrov držav EU
  • Iz 24UR ZVEČER: Napeto na grško-turški meji
    03:25
    Iz 24UR ZVEČER: Napeto na grško-turški meji
  • Iz 24UR ZVEČER: Boštjan Poklukar o novem migrantskem valu
    03:25
    Iz 24UR ZVEČER: Boštjan Poklukar o novem migrantskem valu

Slovenija bo v okviru evropske skupine za hitro posredovanje (Rabit) na grško-turški meji v pomoč Grčiji pri soočanju z novim migracijskim valom zagotovila 35 policistov, je povedal notranji minister vlade v odhajanju Boštjan Poklukar. Izpostavil je, da je odziv na nov migracijski val v primerjavi z letoma 2015 in 2016 hiter ter da Grčija razmere za zdaj obvladuje.

V primeru, da se bodo pritiski na grško mejo še okrepili in bodo razmere za državo postale neobvladljive, pa bo minister vladi predlagal aktiviranje člena 37a zakona o obrambi in predlog poslal v državno zbor, kjer za potrditev potrebuje 60 glasov. Ta člen Slovenski vojski (SV), ki že zdaj deluje v podporo policiji na južni meji, zagotavlja dodatna pooblastila za delovanje, je pojasnil Poklukar.

37.a člen (izjemna pooblastila vojske)

(1) Če to zahtevajo varnostne razmere, lahko Državni zbor na predlog vlade z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev odloči, da pripadniki Slovenske vojske, skupaj s policijo, izjemoma, pri širšem varovanju državne meje, v skladu z načrti in po predhodni odločitvi vlade iz četrtega odstavka prejšnjega člena, izvajajo tudi naslednja pooblastila:

1.      opozarjajo;
2.      napotujejo;
3.      začasno omejujejo gibanje oseb;
4.      sodelujejo pri obvladovanju skupin in množic.

(2) Pooblastila iz prejšnjega odstavka izvajajo pod pogoji, ki so predpisani za policiste.

(3) O opravljenih pooblastilih iz prvega odstavka tega člena nemudoma obvestijo policijo.

(4) Državni zbor v aktu iz prvega odstavka tega člena določi rok, v katerem lahko pripadniki Slovenske vojske izvajajo pooblastila iz prvega odstavka tega člena, in ki sme trajati le nujno potreben čas za izvedbo, vendar ne več kot tri mesece. Obdobje iz prejšnjega stavka se lahko pod istimi pogoji ponovno podaljša.

Države na balkanski migrantski poti so pripravljene zapreti svoje meje, na to pa je pripravljen tudi Slovenija, je še povedal notranji minister vlade, ki opravlja tekoče posle.

V Grčiji je sicer že 530 pripadnikov enot evropske agencije za zunanje meje Frontex, med katerimi sta dva Slovenca. Poleg tega bo Frontex v Grčijo napotil še dodatnih sto strokovnjakov iz stalne sestave agencije ter več čolnov, helikopterja, letalo in vozila s termovizijsko opremo.

Kako bo s sprejemanjem mladoletnikov?

O nemški pobudi sprejemanja mladoletnikov brez spremstva z grških otokov, na katero se je na primer danes odzval Luksemburg, je Poklukar dejal, da te pobude v tem trenutku še niso uradno dobili. Ob tem je spomnil, da je bila Slovenija zadržana do malteškega dogovora štirih članic EU o začasnem mehanizmu za premeščanje migrantov, rešenih v Sredozemlju, ker se sooča z odprto migracijsko potjo, številnimi prosilci za mednarodno zaščito in omejenimi zmogljivostmi.

Luksemburški minister Jean Asselborn je na primer napovedal, da namerava Luksemburg sprejeti deset mladoletnikov, in poudaril, da bi odpravili precej trpljenja, če bi vsaka članica sprejela deset otrok na 500.000 prebivalcev.

Finska pa bo po besedah notranje ministrice Marie Ohisalo sprejela 175 ranljivih oseb, sicer pa bo pomagala tudi s šotori v okviru mehanizma za civilno zaščito ter s strokovnjaki, na primer v okviru Evropskega azilnega podpornega urada.

Turški mediji: Grška policija je streljala na migrante

Grški mediji so objavili televizijske posnetke z grške strani meje, na katerih je videti več sto ljudi, ki se poskušajo prebiti skozi žičnato ograjo. Grške varnostne sile so pri tem ponovno uporabile solzivec. Tega naj bi čez ograjo metali tudi migranti. Grška stran je že v preteklih dneh zatrjevala, da so migranti na turški strani opremljeni s solzivcem.

Pojavila so se tudi poročila, da so grški policisti streljali na migrante s pravim strelivom in pri tem ubili enega človeka, pet pa so jih ranili. Incident se je zgodil na mejnem prehodu Pazarkule-Kastanies, kamor je od minulega tedna prispelo več tisoč migrantov. 23-letni Afganistanec Mesut Elmaz je povedal, da so grške varnostne sile začele streljati, ker so jih nekateri migranti obmetavali s kamni. Dodal je, da je sam pomagal odvleči nekaj ranjenih do reševalnih vozil, ki so jih nato odpeljala stran.

V izgredih je policija uporabila solzivec, na migrante pa naj bi tudi streljali.
V izgredih je policija uporabila solzivec, na migrante pa naj bi tudi streljali. FOTO: AP

Guverner turškega obmejnega mesta Edirne je sporočil, da so vse žrtve moški, njihova identiteta pa za zdaj ni znana. Ubiti moški je bil ustreljen v prsi. Po navedbah guvernerja je grška policija proti migrantom uporabila gumijaste in prave naboje, solzivec ter šok in dimne granate.

Turški notranji minister Süleyman Soylu je Grčijo obtožil, da s streljanjem na migrante krši mednarodna pravila. Grška vlada je zanikala navedbe, da so varnostne sile na migrante streljale s pravimi naboji. "Kategorično zanikam. Turčija ustvarja in širi lažne novice o naši državi," je zatrdil tiskovni predstavnik grške vlade Stelios Pecas.

Zakaj nov migrantski val?

Migrantski pritisk iz Turčije na grško mejo se je okrepil, ko je Turčija konec minulega tedna sporočila, da bo prebežnikom odprla vrata v Evropo.

Grška mornarica je medtem na otok Lezbos v Egejskem morju napotila ladjo, na katero naj bi vkrcali približno 400 migrantov, ki so na otok prispeli po 1. marcu. Migranti naj bi sprva ostali na ladji, nato naj bi jih odpeljali v zbirne centre zaprtega tipa na celini, na koncu pa izgnali v države izvora, je za dpa potrdil predstavnik grške obalne straže.

Migranti prihajajo tudi na druge grške otoke v Egejskem morju. Odkar je Turčija odprla vrata v Evropo, jih je prišlo več kot 900. Od torka dalje zaradi viharnega vetra sicer niso zabeležili nobenih novih prihodov po morju. Na grških otokih je že od prej obtičalo več deset tisoč migrantov.

Severna Makedonija je zaradi morebitnega povečanega prihoda migrantov v zadnjih dneh okrepila prisotnost na meji z Grčijo. Število varnostnih sil so po današnjem poročanju makedonskih medijev pred dvema dnevoma povečali za od desetkrat do petnajstkrat, pri tem pa niso navedli absolutnih številk. Makedonski predsednik Stevo Pendarovski je sicer v torek obiskal obmejno mesto Gevgelija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.