Francoske oblasti so 39-letnega Pavla Durova aretirale na letališču Le Bourget severno od francoske prestolnice, potem ko je s svojim zasebnim letalom prispel iz azerbajdžanskega Bakuja.
BFMTV poroča, da so ga iskali na podlagi francoskega naloga za aretacijo, češ da ni sprejel zadostnih ukrepov za omejevanje kriminalnega delovanja na platformi, zaradi česar so le-to uporabljali za pranje denarja, trgovino z drogami in deljenje pedofilskih vsebin.
Že danes naj bi se pojavil na sodišču, na podlagi neimenovanih virov še poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Francoski urad OFMIN, ki se ukvarja s preprečevanjem nasilja nad mladoletniki, je zanj izdal nalog za aretacijo zaradi domnevnega omogočanja kaznivih dejanj, vključno z goljufijami, trgovino z drogami, spletnim ustrahovanjem, organiziranim kriminalom in spodbujanjem terorizma.
"Dovolj je Telegramove nekaznovanosti," je dejal eden od preiskovalcev, ob tem pa izrazil presenečenje nad tem, da je Durov sploh prišel v Francijo, saj je vedel, da ga iščejo.
Odziv Rusije in žvižgača Snowdna
Na Durovo pridržanje sta se odzvala rusko veleposlaništvo v Parizu in zunanje ministrstvo v Moskvi. "Od francoskih organov smo takoj zahtevali, da pojasnijo razloge za pridržanje, in zahtevali zaščito njegovih pravic ter odobritev konzularnega dostopa. Francoska stran zaenkrat zavrača sodelovanje v tej zadevi," izjavo veleposlaništva povzema AFP.
Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova pa je potrdila, da je Moskva zaprosila za konzularni dostop do Durova, in ocenila, da zaradi njegovega francoskega državljanstva "Francija meni, da je to njegovo glavno državljanstvo". Durov ima namreč poleg ruskega tudi francosko državljanstvo in državljanstvo Združenih arabskih emiratov, kjer je bival zadnjih nekaj let.
Na aretacijo Durova se je na omrežju X odzval tudi v Rusiji živeči žvižgač Snowden. "Durova aretacija je napad na temeljni človekovi pravici do govora in združevanja. Presenečen in globoko žalosten sem, da se je Macron spustil na raven jemanja talcev kot sredstva za dostop do zasebnih komunikacij. S tem ne ponižuje le Francije, ampak ves svet," je zapisal.
Kdo je Pavel Durov?
Durov je znan kot ruski Mark Zuckerberg, ker je pri 22 letih ustvaril Vkontakte, največje rusko družbeno omrežje. Njegovo premoženje revija Forbes ocenjuje na 15,5 milijarde ameriških dolarjev (slabih 14 milijard evrov).
Aprila je v enem svojih redkih intervjujev povedal, da je zamisel o aplikaciji za šifrirano sporočanje dobil zaradi pritiskov ruske vlade na rusko družbeno omrežje VK. Tega je leta 2006 ustvaril skupaj s tremi sodelavci, leta 2014 pa je prodal svoj delež v podjetju in zapustil Rusijo. Tako odločitev je sprejel, ker ni hotel sodelovati z rusko tajno službo in ji posredovati šifriranih podatkov svojih prvih uporabnikov.
Durov je Telegram, ki se za Facebookom, YouTubom, WhatsAppom, Instagramom, TikTokom in Wechatom uvršča med glavne platforme družbenih medijev, ustanovil leta 2013. Aplikacijo za šifrirano sporočanje je predstavljal kot alternativo velikim platformam v lasti ZDA, ki so bile deležne številnih kritik zaradi komercialnega izkoriščanja osebnih podatkov uporabnikov, navaja AFP. Sam se je na drugi strani zavezal, da nikoli ne bo razkril nobenih podatkov o svojih uporabnikih.
Po odhodu iz Rusije se je poskušal ustaliti v Berlinu, Londonu, Singapurju in San Franciscu, na koncu pa se je odločil za Dubaj. Njegovo podjetje s sedežem v Združenih arabskih emiratih se je uspelo izogibati regulacijam, ki so jih v zadnjem času - zlasti v Evropi - vse pogosteje deležne velike spletne platforme. Telegram je imel julija letos več kot 950 milijonov aktivnih uporabnikov.
Vse, odkar se je začela rusko-ukrajinska vojna, je Telegram postal kritičen vir informacij in tudi veliko dezinformacij, povezanih s konfliktom.
Trdi, da je oče več kot 100 otrokom
V nedavni objavi na Telegramu je Durov zapisal, da je z darovanjem sperme zaplodil nič manj kot 100 otrok v 12 državah. "Pravkar sem izvedel, da imam več kot 100 bioloških otrok. Kako je to mogoče za nekoga, ki ni bil nikoli poročen in raje živi sam?" je zapisal.
Nato je pojasnil, da ga je pred 15 leti bližnji prijatelj, ki je imel v zakonu težave pri zanositvi, prosil, naj jima donira spermo. Na kliniki, kamor je šel, so mu povedali, da je "vrhunski darovalec" in da bi lahko njegove donacije pomagale parom po vsem svetu.
"Koncept se je zdel dovolj nezaslišan, da me je prepričal, da privolim v darovanje sperme," je še dodal.
KOMENTARJI (203)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.