Maj je mesec, ko se na Ferskih otokih začne masovni lov na delfine in kite. Kot poroča Euronews, so letos izvedli že dva lovna dneva in kruto pobili 60 živali. A ta številka je še daleč od končne, vsako leto jih ulovijo in razmesarijo več sto, je povedal John Houston iz naravovarstvene organizacije Blue Planet Society. Ta si prizadeva za prepoved krvave tradicije, ki se je domačini trmasto oklepajo. Kot pravijo, delfine in kite lovijo že stoletja, njihovo meso in olje pa sta nepogrešljiv del lokalne prehrane.
Udeleženci lova jate delfinov ali kitov, največkrat so to mrke pliskavke, poznane tudi po imenu kit pilot, obkrožijo z ribiškimi ladjami in ji usmerjajo proti zalivu, kjer jih potegnejo na obalo in usmrtijo. Tradiciji, ki sega v deveto stoletje, pravijo "grindadrap" in je, kot že omenjeno, še vedno globoko zakoreninjena.
Ferski otoki, ki ležijo v Severnem morju, okoli 300 kilometrov od Velike Britanije, spadajo pod Dansko, a imajo veliko mero avtonomije. Ta status jim omogoča, da sami sprejemajo zakone, ki so lahko popolnoma nasprotni od danskih. Še več, čeprav so politično del Danske, Ferski otoki niso hkrati tudi del Evropske unije, zato se jim ni treba ozirati na dejstvo, da so kiti piloti v Evropski uniji zaščitena vrsta, kitolov pa prepovedan.
"V državi, kjer je povprečna plača približno 60.000 dolarjev na leto (55.600 evrov) in kjer imajo številne supermarkete z globaliziranimi dobavnimi verigami, ni nobene potrebe po taki krutosti. V resnici je to nekaj, kar počnejo iz užitka. To je krvavi šport," je prepričan Houston.
Dodal je, da lahko celoten proces lova in pobijanja traja dobršen del dneva, kar je za inteligentne živali, ki lahko s člani svoje družine ostanejo vse življenje, grozljivo mučenje. Lovci najprej pobijejo samce, medtem ko samice in mladiči v od krvi rdeče obarvanem morju čakajo, da pridejo na vrsto.
Ministrstvo za zunanje zadeve, industrijo in trgovino Ferskih otokov navedbe o ure trajajočem pomoru zavrača in trdi, da celotno jato pobijejo v manj kot 15 minutah. Za Euronews so sporočili, da je njihova metoda ubijanja, ko živalim prerežejo hrbtenjačo, "hitra in humana", posebna sulica, ki jo je v ta namen izumil ferski veterinar, pa da žival ubije v eni do dveh sekundah.
"Nobenega dvoma ni, da so ferski pogoni kitov dramatičen prizor za ljudi, ki niso seznanjeni s tem lovom in zakolom sesalcev, vendar so kljub temu dobro organizirani in v celoti regulirani," so še dodali.
Lani so število živali, ki jih lahko ujamejo, omejili na 500, potem ko so leto prej v enem samem dnevu lovci polovili in pobili kar 1428 delfinov. Fotografije "bogatega izplena", ki so zakrožile po spletu, so naletele na ogorčenje in številne kritike tudi tistih, ki sicer ne nasprotujejo tej tradiciji.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.