V prid zagovornikom pravic živali je lokalno sodišče leta 2022 prepovedalo izvajanje bikoborb za nedoločen čas. S tem so vsaj začasno končali prakso, ki izvira že iz 16. stoletja, in razjezili mnoge zagovornike bikoborb. Po skoraj dveh letih je vrhovno sodišče to odločitev prejšnji mesec razveljavilo, piše Al Jazeera.
Nabito polno največjo areno na svetu za bikoborbe je spremljal grenak priokus protestnikov, ki so demonstrirali proti izvajanju te krute prakse."Morilci" in "Plaza bo padla," se je slišalo pred dvorano, kjer je tisoče ljudi navdušeno spremljalo bikoborbe.
Protest je potekal mirno, nekateri aktivisti so občasno v areno metali plastenke in kamenje, a je policija vseeno zaščitila območje.
Prvi bikoborec, ki je vstopil v ring, je bil sloviti mehiški matador Joselito Adame. Bik, s katerim se je boril, je umrl, preostalih pet z drugimi matadorji prav tako.
Skupine za zaščito pravic živali so v zadnjih letih v Mehiki požele precej uspehov, medtem ko so privrženci bikoborb ostali praznih rok. V zveznih državah, kot so Sinaloa, Guerrero, Coahuila, Quintana Roo in Guadalajara, denimo bikoborbe še potekajo, a so močno omejene. Rančarji in ljubitelji bikoborb so pritožujejo, češ da take prepovedi vplivajo na njihove pravice in ogrožajo več tisoč delovnih mest. Bikoborbe naj bi jim namreč letno prinesle okoli 400 milijonov dolarjev, v nacionalnem združenju rejcev bojnih bikov pa ocenjujejo, da bikoborbe zagotavljajo več kot 200.000 delovnih mest.
Poleg Mehike se bikoborbe odvijajo še v Ekvadorju, Španiji, Kolumbiji, Franciji, Peruju, Venezueli in na Portugalskem.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.