Na protestih za izpustitev priprtega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega se je danes zbralo več deset tisoč ljudi, policija pa je v več kot 60 mestih v Rusiji prijela skupno več kot 2000 protestnikov. Novinarji in aktivisti poročajo, da policija marsikje nasilno razganjala protestnike.
Najprej so protestirali na ruskem daljnem vzhodu in v Sibiriji, med drugim v mestih Vladivostok, Kabarovsk in Čita,
Protesti so se zaradi časovne razlike najprej začeli na ruskem daljnem vzhodu in v Sibiriji, med drugim v mestih Vladivostok, Habarovsk in Čita, kjer naj bi se po trditvah podpornikov Navalnega zbralo nekaj tisoč ljudi. Največ protestnikov se je nato zbralo v Moskvi.
Nevladna organizacija OVD Info, ki spremlja aretacije na opozicijskih protestih, je sporočila, da je policija po njihovih podatkih v desetih mestih doslej prijela več kot 2100 ljudi. Največ, okrog 800, je bilo aretiranih v Moskvi, medtem ko naj bi policija v Sankt Peterburgu prijela več kot 300 oseb, izhaja iz podatkov na spletni strani organizacije.
Policisti so po poročanju nekaterih tujih medijev v Moskvi nasilno razganjali zbrane s pomočjo gumijevk. O tem pričajo tudi na družbenih omrežjih objavljeni posnetki. Protestniki in policisti so se nato spopadli, prvi so može v modrem obmetavali s snežnimi kepami, policisti pa so prijete nato trpali v policijska vozila.
Na protestih je bilo lažje poškodovanih okrog 40 policistov.
Tuji mediji poročajo, da je policija pridržala in z gumijevkami pretepala tudi protestnike, ki so se zbrali pred zaporom, v katerem je Navalni. Več sto protestnikov je tam vzklikalo Svoboda ter pozivalo oblasti, naj izpustijo opozicijskega voditelja.
Dostop do spleta je bil ponekod prekinjen.
V Moskvi je policija že pred protesti med drugim prijela tudi tesno sodelavko Navalnega in njegovo odvetnico Ljubov Sobol. Da je med prijetimi, je na družbenem omrežju Instagram sporočila tudi njegova soproga Julija.
Ekipa Navalnega, ki mu je sodišče odredilo pripor do 15. februarja, je pozvala k protestom v okoli 70 ruskih mestih. Ruske oblasti so napovedane shode razglasile za nezakonite in že pred njimi okrepile pritisk na opozicijske aktiviste. Policija pa je že pred samimi demonstracijami napovedala, da bo jih bo zatrla, oziroma, da bo preprečila izvedbo neprijavljenih javnih dogodkov v času, ko veljajo ukrepi za preprečevanje širjenja epidemije covida-19.
Opozicija ob tem poroča, da so še pred demonstracijami več ključnim pomočnikom Navalnega odvzeli prostost in se nahajajo v policijskem pridržanju zaradi kršenja protestnih zakonov, izrečene pa so jim bile krajše zaporne kazni, ki jim preprečujejo udeležbo na napovedanih shodih. Preiskovalni odbor, ki preiskuje večja kazniva dejanja, je v petek nato sporočil, da je sprožil kazensko preiskavo zaradi pozivov k nepooblaščenim protestom. Med pridržanimi je bila tudi sodelavka Navalnega Sobolova, ki pa so jo očitno izpustili na prostost, a - kot kaže zdaj - znova prijeli na samem shodu.
Rusko tožilstvo je posvarilo državljane pred udeležbo na protestih v času pandemije covida-19, ruski telekomunikacijski regulator Roskomnadzor pa je družbena omrežja, kot sta Tiktok in Vkontakte, opozoril, naj ne spodbujajo mladoletnikov k udeležbi na shodih.
Rusko zunanje ministrstvo pa je danes obtožilo ameriško veleposlaništvo v Moskvi, da je objavilo načrt poti predvidenih protestov in zaradi tega terjalo pojasnilo ameriških diplomatov. Veleposlaništvo je sicer objavilo opozorilo zaradi protestov in ameriškim državljanom v Rusiji priporočilo, naj se jim izognejo.
Na dogajanje v Rusiji se je prek Twitterja odzval visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, ki je zapisal, da dogodke spremlja z zaskrbljenostjo. "Obžalujem obsežna pridržanja, nesorazmerno rabo sile, prekinitve interneta in telefonskih povezav," je zapisal in dodal, da bo v ponedeljek o "nadaljnjih korakih" razpravljal z zunanjimi ministri EU.
Protesti v podporo Navalnemu so danes potekali tudi v Litvi in Estoniji. V estonski prestolnici Tallinn se je zbralo več sto ljudi, ki so se odpravili do ruskega veleposlaništva. V Vilniusu se je zbralo okrog 100 ljudi. O podobnih protestih poročajo tudi iz Varšave in Krakova.
Na predvečer protestov se je Navalni, ki je v moskovskem priporu Matroskaja Tišina, zahvalil svojim podpornikom. "Zelo dobro vem, da zunaj zaporniških zidov obstaja veliko dobrih ljudi. Pomoč bo prišla," je povedal. Njegova soproga Julija pa je dejala, da se bo udeležila protesta v Moskvi - zaradi sebe, njega, njunih otrok "in idealov ter vrednot, ki jih deliva".
Ekipa Navalnega je pred dnevi objavila tudi video o skrivni palači ob Črnem morju, vredni več kot milijardo evrov, ki naj bi bila last ruskega predsednika Vladimirja Putina. Posnetek, ki prikazuje več kot milijardo evrov vredno posestvo, ki naj bi bilo kupljeno "z največjo podkupnino v zgodovini", si je ogledalo več milijonov ljudi.
Navalnega so pred dnevi, le nekaj minut po pristanku v Moskvi – kamor se je vrnil iz Nemčije po zdravljenju zaradi zastrupitve – ruske oblasti na letališču Šeremetjevo aretirale. V uradni izjavi Zveznega urada za prestajanje zapornih kazni so sporočili, da bo Navalni ostal pridržan do obravnave na sodišču konec meseca.
Sredi avgusta lani je Navalni nenadoma zbolel na letu v Moskvo, dva dni kasneje so ga prepeljali na zdravljenje v Nemčijo. Laboratoriji v Nemčiji, Franciji in na Švedskem so potrdili zastrupitev z živčnim strupom novičok. Sledi so našli na plastenki z vodo v hotelu, v katerem je Navalni bival. Ruske oblasti zanikajo, da naj bi bile povezane z zastrupitvijo.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.