Tujina

Na čelu evropskih institucij najverjetneje von der Leynova, Costa in Kallasova

Bruselj, 28. 06. 2024 10.23 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Voditelji članic EU Ursulo von der Leyen predlagajo še za en mandat na čelu Evropske komisije, Antonia Costo so izbrali za novega predsednika Evropskega sveta, Kajo Kallas pa za vodjo diplomacije EU. Za prioriteti unije za obdobje 2024–2029 pa so določili gospodarsko konkurenčnost in varnost. Von der Leynova je dejala, da si bo skušala zagotoviti čim širšo podporo v Evropskem parlamentu, iskala pa jo bo pri različnih političnih skupinah. Zavzela se je za dobro sodelovanje z italijansko premierko Giorgio Meloni, ki je ni podprla.

Ursulo von der Leyen, ki komisijo vodi od konca leta 2019, so voditelji Evropskemu parlamentu predlagali v izvolitev za nov petletni mandat. Pri tem je nista podprla italijanska premierka Giorgia Meloni in madžarski premier Viktor Orban.

V parlamentu, ki bi lahko o njej glasoval že sredi julija na ustanovnem zasedanju, bo 65-letna članica Evropske ljudske stranke (EPP) potrebovala podporo 361 od skupno 720 poslancev. V prvi izjavi po izvolitvi je napovedala, da si bo do glasovanja intenzivno prizadevala za to, da bi pridobila čim širšo podporo evropskih poslancev.

"Prepričati moram večino. Vzpostavljamo platformo, sestavljeno iz EPP, socialistov in demokratov (S&D) ter liberalcev (Renew). Pogovarjala pa se bom tudi s poslanci iz drugih političnih skupin," je še dejala kandidatka za predsednico komisije iz Nemčije. Prizadevala si bo tudi za dobro sodelovanje z vsemi člani Evropskega sveta, vključno s premierko Melonijevo. Ta je pojasnila, da dogovora o razdelitvi najvišjih položajev ni podprla, ker ni upošteval volje državljanov, izražene na nedavnih evropskih volitvah.

Del prihodnje komisarske ekipe, ki jo bodo predvidoma jeseni potrjevali evropski poslanci, bo tudi nova visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas. Aktualna estonska premierka iz vrst Renew je ob imenovanju povedala, da si bo prizadevala za evropsko enotnost, zaščito evropskih interesov in vrednot ter za izgradnjo globalnih partnerstev.

Vodenje Evropskega sveta, v katerem se sestajajo voditelji članic, pa bo 1. decembra od Belgijca Charlesa Michela prevzel nekdanji portugalski premier Antonio Costa. 62-letni socialist je bil izvoljen za mandat dveh let in pol."Popolnoma bom predan spodbujanju enotnosti med vsemi 27 članicami in osredotočen na uresničevanje strateške agende, ki jo je Evropski svet potrdil danes in bo zagotavljala smernice EU za naslednjih pet let," je zapisal. Podobno je zagotovila von der Leynova.

Katere so strateške prioritete?

Kot strateške prioritete za obdobje 2024–2029 so voditelji opredelili okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva, varnost in demokratične vrednote. Na področju konkurenčnosti so se med drugim zavzeli za poglobitev notranjega trga, uspešen digitalni in zeleni prehod ter spodbujanje podjetjem in inovacijam prijaznega okolja.

Drugi steber je varna in močna Evropa, pri čemer so se voditelji strinjali, da mora biti EU na področju obrambne industrije veliko bolj učinkovita. Obenem so zagotovili nadaljnjo podporo Ukrajini, poudarili pomen širitve, pa tudi notranjih reform unije. Tretji steber, ki so ga v agendi postavili na prvo mesto, pa obsega varovanje temeljnih vrednot in vladavine prava.

O različnih temah iz agende so opravili ločene razprave, največji poudarek je bil na nadaljnji podpori Ukrajini. To je bila osrednja tema pogovora z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, ki se jim je drugič od začetka ruske agresije februarja 2022 osebno pridružil na zasedanju.

Varnostni sporazum z Ukrajino

Ob robu je z EU podpisal varnostni sporazum. V njem se unija in članice zavezujejo, da bodo dolgoročno in skupaj s partnerji prispevale k varnostnim zavezam Ukrajini, kar bo tej državi pomagalo, da se bo branila, uprla prizadevanjem za destabilizacijo in odvračanje agresije v prihodnosti.

Po besedah Michela gre za "še konkretnejši dokaz neomajne odločenosti EU, da dolgoročno podpira Ukrajino". Zelenski pa je dejal, da bo sporazum prvič vseboval zavezo vseh 27 držav članic, da Ukrajini zagotovijo obsežno podporo, ne glede na morebitne notranje institucionalne spremembe. Zelenski je po podpisu varnostnega sporazuma z EU nagovoril voditelje sedemindvajseterice, pri čemer se jim je zahvalil za dosedanjo podporo Ukrajini, hkrati pa pozval k več orožju in ostrejšim sankcijam proti Moskvi, saj da sedanji pritisk na Rusijo ne zadostuje za končanje vojne.

Zelenski z EU podpisal varnostni sporazum
Zelenski z EU podpisal varnostni sporazum FOTO: AP

V sporazumu se EU enostransko zavezuje, da si bo še naprej prizadevala za zagotavljanje nadaljnje finančne pomoči, dobave orožja in usposabljanja ukrajinskih vojakov. Sporazum omenja tudi krepitev sodelovanja med obrambno industrijo v Ukrajini in EU ter v boju proti kibernetskim napadom in dezinformacijam. Ukrajina je sicer dvostranske varnostne sporazume doslej podpisala z več državami EU, danes pa še z Litvo in Estonijo.

O varnostnem sporazumu med Ukrajino in Slovenijo sta v četrtek ob robu vrha govorila tudi Zelenski in premier Robert Golob. Pogovori se trenutno po Golobovih besedah vrtijo predvsem okrog želje ukrajinske strani po bolj konkretnih zavezah Slovenije. Golob podpis sporazuma pričakuje julija. Meni sicer, da lahko Slovenija Kijevu pomaga predvsem pri iskanju poti do miru.

Voditelji so na zasedanju, ki je namesto načrtovanih dveh potekal le en dan, govorili še o dogajanju na Bližnjem vzhodu, pri čemer so podprli ameriški načrt za prekinitev ognja. Izrael so pozvali k spoštovanju odločitev Meddržavnega socišča v Haagu, ki je med drugim pozvalo k ustavitvi vojaške operacije v mestu Rafa na jugu Gaze. Podprli so tudi vse napore za umiritev napetosti na izraelsko-libanonski meji.

KOMENTARJI (84)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

myomy
28. 06. 2024 21.47
ZDA so nam na oblast postavile najhujše zagovornike in zagovornice vojne proti Ukrajini.
myomy
28. 06. 2024 21.42
Bidena lahko še reši le direktni spopad NATA z Rusijo. In to se bo zgodilo s pomočjo teh evropskih vazalov še pred ameriškimi volitvami.
iziizi
28. 06. 2024 21.31
+1
spet 5 let navala migrantov v europo će ne bo prej vojne
avgust.
28. 06. 2024 21.19
+2
Če bo Lajna, bomo vsi še nekajkrat cepljeni.
borjac
28. 06. 2024 17.29
-1
Nekaj sprememb pa je vseeno, tale Kaja Kallas je sexy.
avgust.
28. 06. 2024 17.09
+1
Če bi bila komisija enakopravna in demokratična, bi bil vsak mandat predsednik-ca iz druge države. Pravično in pošteno.
Na pol ovca
28. 06. 2024 17.02
+1
Najbolj zabavne so v tej igranki SDS ovce JJ jim prodaja, da on pa ne bi podprl Von Layen a istočasno je že kupljen z mandatom Romane za podprecednico
mmickica
28. 06. 2024 18.54
-1
Tomc ni podpredsednica Evropske ljudske stranke, ampak Evropske komisije. Pa hvalabogu, da je, bo vsaj ona na desno vlekla.
Aleš Hartner
28. 06. 2024 15.19
+5
Doma razpravljamo, ali bodo otroci imeli brezplačno malico v šoli in koliko plenic na teden dobi starostnik v domu, firme šparajo pri wc papirju in delovni opremi, plače daleč zaostajajo za inflacijo, pred LIDL-om pa stoji brezdomec, ki bi rabil očala in zobozdravnika, pa tega živ ne bo nikoli dočakal. Ampak ko gre za tanke in oklepne transporterje, ko gre za protiletalske topove in izvidniške drone, pa ni nobenega problema. Saj je vendar za Ukrajino. Ker mi itak nimamo vojske, da bi rabili orožje, kajne. Večina naših vojakov je na tabletah in slabo so plačani. Le tako naprej, Slovenija, hrabro in odločno v propad!
konc
28. 06. 2024 14.38
+3
Pa kdo še naprej bo gledal to Pfizerco škodljivo? Ta ženska bi morala odleteti naravnost v zapor.
komarec
28. 06. 2024 14.12
+7
Golobček če gremo v Sloveniji na referendum koliko jih podpira Usulo boš ugotovil da delaš kontra večinski ljudski volji. Bojim se da na naslednjih volitvah te ne bo več prepoznati.
wxwx
28. 06. 2024 13.43
+5
Se 5 let polomije in pajdasenja z neonacisti..potel pa zacetek razpada eu??
mmickica
28. 06. 2024 12.57
+11
Zakonodajo na tem podrocju bo potrebno spremeniti, tako pri nas, kot v EU in povsod. Nezaslisano je, da stranke, ki so dobile skoraj najvec glasov od volivcev, enostavno niso zastopane, ker si je pac tista stranka, ki je dobila najvec glasov izbrala druge! Ljudje tega, kar nam zdaj ponujajo nismo volili, ne v EU in ne v Slo!
Ivar The Boneless
28. 06. 2024 13.05
+7
mmickica
28. 06. 2024 13.34
+3
Res je, Ivar... Na zalost lahko zakone spreminjajo le vladajoci in ti nikakor ne bodo dovolili, da se spremeni karkoli bi jih utegnilo ogroziti.
Ol77
28. 06. 2024 12.26
+14
to govedo morilsko bi blo treba pospraut..tko kot vse njene podpornike
Nanuk
28. 06. 2024 12.24
+11
Je pa visoki uradnik obrambnega ministrstva priznal, da je bila ameriška vojska vpletena v tajno propagando, da bi omalovaževala kitajsko cepivo v državah v razvoju, vendar ni želel posredovati podrobnosti. Tiskovna predstavnica Pentagona je dejala, da ameriška vojska "uporablja različne platforme, vključno s socialnimi mediji, da se zoperstavi zlonamernim napadom, namenjenim ZDA, zaveznikom in partnerjem ! Tajne psihološke operacije so med najbolj občutljivimi programi vlade. Z njihovim obstojem je seznanjenih le malo ljudi v ameriških obveščevalnih in vojaških agencijah. Takšne programe obravnavajo posebej previdno, ker bi njihova izpostavljenost lahko škodovala tujim zavezništvom ali stopnjevala konflikt s tekmeci. V zadnjem desetletju so si sicer nekateri ameriški uradniki za nacionalno varnost prizadevali za vrnitev k agresivnim skrivnim propagandnim operacijam proti tekmecem, ki so jih Združene države izvajale med hladno vojno. Pentagon je ustanovil novičarske hiše, plačeval ugledne lokalne osebnosti in včasih financiral televizijske nadaljevanke, da bi lokalno prebivalstvo obrnil !
Nesrečko Kosovel
28. 06. 2024 12.23
-12
Veseli me,da sta SDS in NSi v Evropski ljudski stranki,ki nam daje Von der Leyenovo.
nebel
28. 06. 2024 12.34
+5
Oba sta tudi objavila, da ne bosta glasovala za VDLjevo. Nasprotno pa Golob je.
BWC Buyer
28. 06. 2024 12.20
+12
Mene ne zanima podpora voditeljev. Mene zanima podpora ljudstva...ki je ni! Kdaj bomo lahko sami izbirali te paciente?
Nanuk
28. 06. 2024 12.19
+16
Toliko, da smo si na jasnem ! Jaz jih nisem volil
nebel
28. 06. 2024 12.38
+8
Nisi niti mogel. Njih izberejo (ne volijo) samo izbrani. Pač ni govora o demokratični obliki organiziranja EU. Ker bi sicer Američani ne imeli glavne besede preko Sorosa in podobnih.
nikhrast
28. 06. 2024 15.42
-5
Saj jih ne voliš tudi v slovenskem parlamentu, stranke v parlamentu izvolijo in glasujejo za premiera in ministre.
Andrej Lon?ar3
28. 06. 2024 12.08
+16
Grobarji EU spet na položaju,slabo se nam piše...
nebel
28. 06. 2024 12.35
+9
Primite se za denarnice in pazite na življenje.
Anion6anion
28. 06. 2024 12.07
+4
Fant od Tine se raje druži s svojimi varnostniki. Z njimi najbolj uživa.
2mt8
28. 06. 2024 12.07
+5
Če se je Zelenski pogovarjal z Golobom, je tako kot če bi se z Vučićem.