Po petkovi molitvi so znova izbruhnili spopadi v svetem mestu Jeruzalem, natančneje na območju mošeje Al Aksa, sicer svetem kraju tako za muslimane kot jude. Kaj natanko je bil povod za izbruh nasilja med palestinskimi protestniki in izraelskimi varnostnimi silami, še ni znano, navaja AP. Policija je proti protestnikom, ki so s palestinskimi in Hamasovimi zastavami izražali podporo temu islamističnemu gibanju, uporabila solzivec in šok granate, Palestinci pa so metali kamenje. Poškodovanih je bilo vsaj 10 Palestincev. Prav spopadi med obema skupinama na prav tem mestu so bili tudi povod za 11-dnevno obstreljevanje.
Ob 2. uri zjutraj v veljavo vstopilo premirje
Po poročanju tujih tiskovnih agencij obe strani spoštujeta premirje, pri dosegi katerega je posredoval Egipt. Obe strani sta tudi razglasili zmago v konfliktu, ki je trajal od 10. maja. Premirje velja tudi za drugo najmočnejšo palestinsko oboroženo skupino na območju Gaze Islamski džihad.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je 11-dnevno vojaško operacijo na območju Gaze danes označil za izjemen uspeh. Kot je dejal, je Izrael dosegel svoje cilje v operaciji proti palestinskima gibanjema Hamas in Islamski džihad. Zatrdil je, da je bilo v izraelskih napadih na Gazo ubitih "več kot 200 teroristov", med njimi 25 poveljnikov. Po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi je bilo v izraelskih letalskih napadih ubitih 243 ljudi, med njimi več deset otrok.
Izraelski obrambni minister Beni Ganc je dodal, da je operacija sledila načrtom, ki so jih pripravljali "leta in mesece". "Vojaške akcije je konec. Zdaj je čas za politično ukrepanje," je dodal.
Kot poroča BBC, so se Palestinci kmalu po prekinitvi ognja peš in z avtomobili podali na ulice Gaze, da bi proslavili. Vzklikali so: "Alah je velik!" "Zmago upora nad okupacijo" so naznanili tudi zvočniki na mošejah.
A Hamasov predstavnik za mednarodne odnose Basem Naim je za BBC dejal, da je skeptičen glede tega, ali bo premirje trajalo. "Brez pravice za Palestince, brez ustavitve izraelske agresije in izraelskih grozodejstev nad našim ljudstvom v Jeruzalemu bo premirje še naprej krhko," je posvaril.
MZZ: Premirje obetaven razvoj dogodkov
V četrtek zvečer dogovorjena prekinitev ognja med Izraelom in Palestinci na območju Gaze predstavlja obetaven razvoj dogodkov, a obenem pozivamo k nadaljnjim prizadevanjem za doseganje trajne politične rešitve in miru, so danes na Twitterju sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva.
Slovenska vlada je sicer na svojem poslopju na Gregorčičevi ulici v Ljubljani minuli petek, v času najhujših spopadov v Gazi v zadnjih sedmih letih, v znak solidarnosti z Izraelom izobesila izraelsko zastavo. Zaradi tega je bila deležna več kritik.
Biden pozdravil premirje in obljubil humanitarno pomoč Palestincem
Ameriški predsednik Joe Biden je sporočil, da vidi resnično priložnost za pot do trajnega miru med Izraelom in Palestinci. "Združene države v celoti podpirajo pravico Izraela do samoobrambe pred raketnimi napadi Hamasa in drugih terorističnih skupin iz Gaze, ki so v Izraelu vzele življenja nedolžnih žrtev." Obljubil je, da bo Palestinska uprava, ki nadzira Zahodni breg prejela ameriško humanitarno pomoč, Hamas pa je ne bo.
Kot je povedal, je po razglasitvi premirja poklical izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja in ga pohvalil. Pohvalil je tudi egiptovskega predsednika Abdela Fattaha al-Sisija za posredovanje v premirju. Dodal je, da je bil sam s svojo vlado intenzivno vpleten v prizadevanja za konec prelivanja krvi."Verjamem, da si tako Palestinci kot Izraelci enako zaslužijo varno življenje, svobodo, blaginjo in demokracijo. Moja vlada bo nadaljevala s tiho in neizprosno diplomacijo v tej smeri," je dejal.
Egiptovski predsednik Sisi pa je sporočil, da je Bidnov telefonski klic sprejel s "popolno srečo". Pojasnil je, da sta si "izmenjala vizije, kako bi lahko dosegli rezultat, ki bi pomiril trenutni konflikt med Izraelom in Gazo", še poroča BBC.
"Iskreno sožalje pošiljam vsem družinam, tako Izraelcem kot Palestincem, ki so izgubile bližnje," je še povedal Biden in ranjenim zaželel čim prejšnje okrevanje.
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je tvitnil, da bo v "prihodnjih dneh" odpotoval na Bližnji vzhod. Tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price je nato pojasnil, da se je Blinken pogovarjal z izraelskim kolegom Gabijem Aškenazijem, ki je pozdravil načrtovani obisk Blinkna v regiji. Oba sta pozdravila posredovanje Egipta, Blinken pa je dodal, da bo ostal v tesnih stikih z egiptovskim kolegom in drugimi vodilnimi predstavniki v regiji. Price je še povedal, da se bo Blinken na Bližnjem vzhodu "v prihodnjih dneh srečal z izraelskimi, palestinskimi in regionalnimi kolegi na pogovorih o prizadevanjih za obnovo in o skupnih prizadevanjih za gradnjo boljše prihodnosti za Izraelce in Palestince".
"Pozdravljam premirje, ki je vstopilo v veljavo med Izraelom in Hamasom. Obe strani pozivam, naj ga utrdita in dolgoročno stabilizirata položaj. Le politična rešitev bo vsem prinesla trajni mir in varnost," je tvitnila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Konec spopadov je pozdravil tudi posebni odposlanec ZN za Izrael in Palestinska ozemlja Tor Wennesland, ki je izrekel globoko sožalje vsem žrtvam in sorodnikom in pohvalil Egipt ter Katar za sodelovanje z ZN pri pogajanju za premirje.
Spomnimo
Zadnji spopadi so izbruhnili po nekaj tednih napetosti v Jeruzalemu zaradi odločitve izraelskega sodišča o deložaciji palestinskih družin iz objektov, ki so bili pred letom 1948 v lasti Izraelcev. Izraelske varnostne sile so v času svetega muslimanskega meseca ramazan zaprle priljubljeno zbirališče v Starem mestu, v mošejo Al Aksa pa je večkrat vstopila izraelska policija.
Okrog mošeje je bilo več manjših spopadov in protestov, kjer so Palestinci izraelske sile obmetavali s kamenjem, policija pa je streljala z gumijastimi naboji in šok granatami. Nasilje se je zaostrilo 10. maja, ko je začel Hamas izstreljevati rakete z območja Gaze.
Izrael je od takrat izvedel več sto letalskih napadov na tarče Hamasa, pri čemer je umrlo več kot 230 Palestincev, tudi več deset otrok. Hamas je proti Izraelu izstrelil okoli 4300 raket, vendar jih večina ni dosegla cilja. Uničila jih je izraelska protiraketna obramba ali pa so zatavale in padale tudi na Gazo. Kljub temu je bilo na izraelski strani ubitih 12 ljudi. Na obeh straneh je bilo tudi več sto ranjenih.
Izrael je večje škode obvarovala protiraketna obramba, ki ji pravijo železna kupola. Biden je obljubil, da jo bodo pomagali obnoviti.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.