Kot je pojasnil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov, je bila razširitev pravil za uporabo jedrskega orožja nujen odziv na grožnje Zahoda. "Naša načela je bilo treba uskladiti s trenutnimi razmerami," je še dodal.
Spremenjena jedrska doktrina po novem določa, da bo konvencionalni napad na Rusijo s strani katere koli države, ki jo podpira jedrska sila, obravnavan kot skupni napad na Rusijo in njene zaveznice, med katerimi izpostavljajo Belorusijo. Agresija "vojaškega bloka" je jasna referenca na NATO.
V posodobljeni doktrini, v kateri so opisane grožnje, zaradi katerih bi Rusija razmišljala o jedrskem napadu, je navedeno tudi, da grožnje predstavljajo napadi z konvencionalnimi raketami, brezpilotnimi letali ali drugimi zrakoplovi. To pomeni, da bi lahko vsak obsežen zračni napad na Rusijo sproži jedrski odgovor.
Nejasna formulacija doktrine sicer dopušča veliko prostora za razlago, saj ne določa točno, ali vsak napad na Rusijo nujno pomeni jedrski odziv, navaja AP.
Po odmevni odločitvi ZDA
Predsednik ZDA Joe Biden je nedavno Ukrajini dal zeleno luč za uporabo raketnih sistemov atacms z dometom do 300 kilometrov za napade na vojaške cilje v Rusiji. Kremelj je v ponedeljek Bidna obtožil, da s tem dodatno zaostruje napetosti, rusko zunanje ministrstvo pa je obljubilo, da se bo Moskva na morebitno ukrajinsko uporabo raket dolgega dosega ustrezno odzvala.
Putin je sicer med rusko invazijo na Ukrajino večkrat zagrozil z uporabo jedrskega orožja, že septembra pa je predlagal razširitev pravil o uporabi jedrskega orožja, po katerih bi Rusija lahko vsak napad nejedrske države, ki jo podpira jedrska sila, obravnavala kot skupni napad obeh držav.