Tujina

Mussolini ostaja častni meščan italijanske Gorice

Gorica, 12. 11. 2024 16.28 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Odvzem naziva častnega meščana Benitu Mussoliniju. To je bila ena od tem na ponedeljkovem občinskem svetu v italijanski Gorici, ki je med prisotnimi povzročila nemalo napetosti. A pobuda večjega dela leve sredine naposled ni bila uspešna. Desnosredinska večina je namreč glasovala proti predlogu ter tako odločila, da Mussolini ostaja goriški častni občan. Na odločitev mestnega sveta pa so se odzvali tudi na slovenskem ministrstvu za kulturo, kjer so pozdravili "pokončno držo" 11 mestnih svetnikov, ki so podprli odvzem naziva, ter dodali, da "ne bodo dopustili, da v 21. stoletju slabe kopije fašistov relativizirajo zgodovino".

Italijanskemu fašističnemu diktatorju Benitu Mussoliniju je bil naziv častnega meščana podeljen 24. maja 1924. A pred nastopom Evropske prestolnice kulture 2025 je po mnenju goriške občinske svetnice Eleonore Sartori nastopil čas, da se to poglavje zgodovine zapre ter se začne pisati novo. S podporo večjega dela leve sredine je tako predlagala, da se diktatorju odvzame častni naziv.

Goriški župan Rodolfo Ziberna je na seji dejal, da je Mussolini zagotovo odgovoren, da je na noge postavil avtoritarni režim ter poskrbel za dve desetletji nasilja, krivic in zatiranja svobode. V svojem govoru je obsodil fašizem, a istočasno nadaljeval, da se je več županov (tudi levosredinskih) v preteklih letih izreklo proti odvzemu naziva Mussoliniju, saj da bi to pomenilo brisanje zgodovine, navaja Primorski dnevnik. "Te ni mogoče spremeniti," je dejal.

Benito Mussolini in Adolf Hitler
Benito Mussolini in Adolf Hitler FOTO: Shutterstock

Ziberna je opozicijo ob tem obtožil, da je vložitev glasovalne pobude le pretveza, s katero skuša ovirati sodelovanje z Novo Gorico. Po njegovih besedah je namreč v času svojega mandata že prejel več podobnih predlogov, med njimi tudi zahtevo po zamenjavi trenutnega poimenovanja ulice po generalu Cadorni. Že pred glasovanjem je župan tudi javno dejal, da bo sam glasoval proti pobudi.

Sledili so odzivi svetnikov, vroči razpravi pa je nato sledilo glasovanje. Proti odvzemu je naposled glasovalo 19 občinskih svetnikov, za pa se jih je izreklo 11.

'Enkrat smo skupaj že porazili fašiste. Ne bomo dopustili, da njihove slabe kopije danes relativizirajo zgodovino'

Razpravo in odločitev v italijanski Gorici je komentiral tudi državni sekretar na slovenskem kulturnem ministrstvu. Marko Rusjan je spomnil, da je za mesto leta 1924 uradno obstajalo samo eno poimenovanje, enako pa da je veljalo tudi za jezik in identiteto desettisoče Primorcev in Primork, ki so po rapalski pogodbi obtičali na italijanski strani meje.

"Postali so žrtve brutalnih politik represije in poitalijančevanja ter bili med prvimi prebivalci Evrope, ki so na lastni koži spoznali, kaj pomeni fašizem. Leto dni kasneje je častni meščan Mussolini razglasil fašistično diktaturo in dokončno poslal Italijo na pot v drugo svetovno vojno, s tem pa tudi celotno Evropo," je dejal ter dodal, da slednjega nekateri politiki v Gorici še danes ne razumejo.

Trg Evrope
Trg Evrope FOTO: Shutterstock

Poudaril je, da tu ne gre za vprašanje, kdo je na čigavi strani meje, temveč kdo je na napačni strani zgodovine. "Slovenski in jugoslovanski ter italijanski partizani so sodelovali in skupaj porazili zlo fašizma v Evropi. Odtlej generacije sosedov na obeh straneh meje bivajo v miru," je dejal ter spomnil da prav sporočilo sožitja in sobivanja nosi tudi skupni projekt Evropska prestolnica kulture 2025, ki se začne že čez nekaj mesecev.

Odločitev goriške občinske svetnice Eleonore Sartori, ki je predlagala pobudo, in podporo 11 mestnih svetnikov zato državni sekretar iz stranke Levica pozdravlja. "Enkrat smo skupaj že porazili fašiste. Ne bomo dopustili, da v 21. stoletju njihove slabe kopije relativizirajo zgodovino, ki je povzročila toliko gorja in ki je bila premagana z napori množic na obeh straneh meje," je zaključil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15