Več kot tri milijone ljudi je preko družbenega omrežja X v živo spremljalo predstavitev Teslinega Cybercaba, robotaksija, s katerim Elon Musk obljublja revolucijo v avtomobilskem sektorju.
"Nima volana ali pedal ... to bo neverjetno. Lahko zaspite in se zbudite na cilju," je dejal navdušeni Musk. Po njegovih besedah so današnji avtomobili zelo dragi, niso varni in niso trajnostni, vse, kar Cybercab ni. Samovozeči avtomobili so lahko desetkrat varnejši od vozil, ki jih upravlja človek, je prepričan Musk.
Čeprav je bil namen "hollywoodske" predstavitve futurističnega taksija navdušiti investitorje, se to za zdaj ni zgodilo. Vrednost Tesline delnice je zjutraj ob odprtju ameriške borze padla za več kot osem odstotkov. Analitiki so prav tako skeptični glede Muskove časovnice proizvodnje Cybercaba, Milijarder je obljubil, da se bo to zgodilo pred letom 2027, a so se njegove obljube v preteklosti že večkrat izkazale za nerealne, poroča BBC.
Cybercab bo besedah Muska stal manj kot 30.000 dolarjev, vendar analitiki dvomijo o tem, kako realne so te ocene. "Tesla bo izjemno težko ponudila novo vozilo po tej ceni v tem časovnem okvirju. Brez zunanjih subvencij ali brez ustvarjanja izgube pri vsakem vozilu se ne zdi verjetno, da bi v tem desetletju začeli prodajati po približno tej ceni," meni Paul Miller iz raziskovalnega podjetja Forrester.
Ob tem se vrstijo tudi pomisleki glede varnosti. Musk je napovedal, da bo "popolnoma avtonomna nenadzorovana" tehnologija na voljo v Teslinem modelu 3 in modelu Y v Teksasu in Kaliforniji že naslednje leto, seveda z dovoljenjem regulatorjev. A ta odobritev še zdaleč ni zagotovljena.
"Gre za velik kos kovine, ki se vozi po cestah pri visokih hitrostih, zato so pomisleki glede varnosti veliki," je za BBC komentirala Samitha Samaranayake, izredna profesorica strojništva na Univerzi Cornell.
Znani nemški avtomobilski poznavalec in dolgoletni profesor na Centru za avtomobilske raziskave CAR na Univerzi Duisburg-Essen Ferdinand Dudenhöffer ni navdušen nad predstavljenim. "Kar je napovedal Elon Musk, je zelo malo in polno tveganj. Ne morem si predstavljati, da vlagatelji polagajo velike upe v Cybercab," je komentiral za portal Blick.
Tako kot drugi poznavalci avtomobilske industrije tudi nemški profesor vidi velike slabosti v tehnologiji Cybercaba, ki temelji zgolj na kamerah in ne uporablja dražjih senzorjev. "Teslin avtopilot je pokazal, kako šibke so kamere kot senzorji pri avtonomni vožnji. Že rahli vremenski vplivi jih lahko oslepijo, kar pomeni, da so nesreče neizogibne."
Dudenhöffer prav tako ocenjuje, da je Musk prepozen. "Ko bo dal Musk Cybercab na trg, bodo robotski taksiji že na cestah v vseh večjih kitajskih mestih. Enako velja za ZDA, kjer je konkurent Waymo dobrih 10 let pred Teslo. Z drugimi besedami – Musk je prepozen."
Edini potencialni trg za Tesline taksije bi tako bila Evropa. A evropska mesta in ceste so veliko bolj zapletene kot v ZDA ali na Kitajskem, kar bi lahko bil velik zalogaj za samovozeče taksije. "Zato drži, kar je nekoč rekel Gorbačov: življenje kaznuje tiste, ki pridejo prepozno. V tem primeru bomo vlagatelji verjetno tisti, ki bodo kaznovali Teslo," je še povedal Dudenhöffer.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.