"Moje priporočilo je preoblikovanje Tajvana v posebno administrativno območje. Verjetno ta ideja ne bi osrečila vseh, a menim, da je možna. Prav tako bi lahko imeli dogovor o tem, da bi bilo to območje bolj popustljivo kot Hongkong," je dejal Elon Musk. Milijarder tako meni, da bi moral Tajvan del nadzora prepustiti Kitajski, s čimer bi se izognili nadaljevanju konflikta, ki je po Muskovem mnenju neizogiben, poroča The Guardian.
Musk je sicer predhodno že opozarjal na potencialne posledice konflikta; po njegovih ocenah bi zaradi napetosti med entitetama svetovno gospodarstvo lahko utrpelo 30-odstotno škodo.
Peking namreč že dolgo obljublja, da bo Tajvan spravil pod svoj nadzor, pri čemer ne izključuje uporabe sile. Tajvanska vlada na drugi strani zavrača zahteve Kitajske o nadzoru in pravi, da lahko le prebivalci otoka odločajo o njegovi prihodnosti.
Kitajska naj bi od Muska tudi zahtevala, da na Tajvanu ne sme ponujati storitev satelita Starlink, izrazila pa naj bi tudi nasprotovanje nad uvedbo satelita v Ukrajini. Starlinkovi terminali ukrajinskim vojakom pomagajo pri zaznavanju sovražnih brezpilotnih letal, ohranjati ključno komunikacijo in prejemati ključne obveščevalne podatke z drugih delov sveta. A ukrajinski vojaki imajo z njihovim delovanjem že nekaj tednov težave. Izpadi so tako pogosti, da ovirajo napredek njihove vojske, poroča Financial Times.
Muskove politične misli so pri nekaterih naletele na neodobravanje, najbogatejši človek na svetu pa je postal tarča ostrih kritik že predhodno – javno je predstavil svoje ideje o tem, kako končati vojno v Ukrajini.
Dva izmed napotkov sta bila tudi prepustitev Krima Rusiji in izvedba novih referendumov pod okriljem Združenih narodov, na katerih bi določili novo usodo ozemlja.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.