Elon Musk se je v nedeljo v eni od številnih izmenjav mnenj z uporabniki svoje platforme branil pred očitki glede domnevne prizanesljivosti do ruskega predsednika Vladimirja Putina v zvezi z vojno v Ukrajini, pri čemer je izpostavil pomen omrežja Starlink za ukrajinske sile. "Moj sistem Starlink je hrbtenica ukrajinske vojske. Njihova celotna frontna črta bi se sesula, če bi ga izklopil," je zapisal, ob tem pa spomnil, da je zaradi ruske invazije Putina pred tremi leti izzval na fizični obračun.
V skladu s stališči vlade ameriškega predsednika Donalda Trumpa je Musk poudaril, da želi videti konec vojne, v kateri da Kijev ne more zmagati.

Poljski zunanji minister Radoslav Sikorski je Muskove besede razumel kot grožnjo o izklopu omrežja Starlink in zato poudaril, da za to storitev za Ukrajino plačuje poljska vlada. Če se Muskovo vesoljsko podjetje SpaceX izkaže kot nezanesljiv partner, bodo po njegovih besedah primorani najti novega ponudnika.
Objava Sikorskega je Muska ujezila. Ministra je označil za malega človeka in zatrdil, da Poljska plačuje le manjši del stroškov storitve.
V spor sta se se nato vpletla še poljski premier Donald Tusk in ameriški minister Marco Rubio. Slednj je poudaril, da nihče ni zagrozil z izklopom omrežja, ter Sikorskega pozval, naj se raje zahvali za Starlink, brez katerega da bi bile ruske sile že na meji s Poljsko. Musk je sicer poudaril, da ne glede na nestrinjanje s Kijevom Ukrajini ne namerava odvzeti te storitve.
Tusk je medtem "prijatelje" pozval, naj do svojih zaveznikov izkažejo spoštovanje in naj prenehajo z arogantnostjo. "Pravo vodstvo pomeni spoštovanje partnerjev in zaveznikov. Tudi tistih manjših in šibkejših," je sporočil.
Poljski premier sicer nikogar ni poimensko izpostavil, je pa svoj zapis na družbenem omrežju delil dan po sporu med najvišjimi uradniki v ZDA in na Poljskem glede satelitov Starlink, piše The Guardian.
Tudi EU lahko Ukrajini zagotovi satelitsko podporo
V Evropski komisiji so medtem zagotovili, da lahko Ukrajini v primeru izklopa Starlinka satelitsko podporo zagotovi tudi Evropska unija. "EU oziroma njene države članice imajo ustrezne zmogljivosti. Tako da bi lahko na področju povezljivosti zagotovile podporo Ukrajini, če bi to potrebovala. Vendar pa se glede na zadnjo izmenjavo mnenj zdi, da to ni potrebno," je pojasnil tiskovni predstavnik komisije Thomas Regnier.
Kot je povedal že v začetku preteklega tedna, EU vzpostavlja mrežo GOVSATCOM, v kateri zbirajo obstoječe satelitske zmogljivosti držav članic, na voljo pa bodo tudi tistim, ki jih nimajo. Zanimanje za uporabo mreže GOVSATCOM, ki naj bi jo vzpostavili še letos, je izrazila tudi Ukrajina.
Po navedbah Regnierja bo GOVSATCOM nudil podporo pri varni komunikaciji oziroma povezljivosti. EU bi lahko zagotovila tudi vojaške satelitske zmogljivosti, a bi bilo treba za to skleniti pogodbe z zasebnimi podjetji. V ta namen unija vzpostavlja tudi lastno satelitsko omrežje Iris2, ki pa naj bi bilo operativno šele leta 2030. GOVSATCOM je torej neke vrste prehodna rešitev.
Spora med Muskom in Sikorskim sicer na komisiji niso želeli komentirati. Musk
Ukrajinska vojska se od začetka ruske agresije zanaša na Starlink, ki olajšuje komunikacijo na težje dostopnih območjih. Kijev je od spremembe oblasti v ZDA pod vse večjim pritiskom, naj vendarle pristane na kompromis z Rusijo, ki po drugi strani ne skriva svojega zadovoljstva nad Trumpovimi željami za dosego miru.
KOMENTARJI (430)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.