Na prvi dan ruske invazije na Ukrajino je ruska vojska presenetila branilce in globoko v zaledje, le nekaj kilometrov od središča Kijeva, s helikopterji dostavila okrog 200 pripadnikov specialnih enot, ki so po uvodnih bojih prevzeli nadzor nad letališčem. Ukrajinske sile so nato čez noč izvršile več protinapadov, vendar je letališče ostalo v ruskih rokah. Naslednji dan so ruske specialne enote odrešile oklepne brigade, ki so prilomastile od beloruske meje skozi černobilsko območje.
Potem ko so Rusi v popoldanskih urah, 24. februarja, prevzeli nadzor nad letališčem, je uradni Kijev sporočil, da je največje tovorno letalo na svetu Antonov An-225 Mrija, ki počiva na gostomelskem letališču, povsem uničeno. Vest je razžalostila številne, saj je letalo veljalo za eno največjih dosežkov sovjetske (in svetovne) letalske industrije.
Letalo je bilo zasnovano v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, s 640 tonami vzletne teže pa velja za največje letalo. Zaradi pomanjkanja sredstev so zgradili samo enega. An-225 je bil sprva načrtovan za prevažanje sovjetskega raketoplana Burana na hrbtu letala. AN-225 je postavil rekord za najtežji tovor, 253.820 kilogramov.
Toda že naslednji dan se je izkazalo, da so bile informacije netočne. Kljub ostrim bojem se je speči orjak izognil vsem izstrelkom tako ukrajinske kot ruske strani. To so kmalu zatem potrdili tudi v ruski vojski.
Vseeno pa so se boji okrog Gostomela, sicer dlje od letališča, nadaljevali tudi v prihodnjih dneh. Ruske enote namreč še niso izvršile preboja v Kijev, saj, kot kaže, čakajo, da bo mesto obkoljeno tudi z drugih strani. Tako naj bi v novih spopadih okrog Gostomela 27. februarja prišlo do dokončnega uničenja Mrije. To je sporočil tudi ukrajinski zunanji minister Dimitro Kuleba. "Rusi lahko uničijo našo Mrijo, vendar nikoli ne bodo uspeli uničiti naših sanj o močni, svobodni in demokratični evropski državi. Zmagali bomo!" Informacijo so nato potrdili tudi na uradnem profilu ukrajinske države.
Še ena v vrsti nepreverjenih trditev
Kot poroča spletna stran The Drive, ki je pridobila satelitske posnetke dan po tem, ko naj bi bilo letalo že drugič uničeno, je vsaj rep letala nedotaknjen. Čeprav ni povsem mogoče vedeti, kaj je s preostalimi deli letala, fotografije zavračajo navedbe ukrajinskih oblasti, da je bilo letalo v srditih bojih povsem uničeno. Na spletu so se pojavile tudi fotografije in posnetki, ki naj bi prikazovali goreče letalo, vendar je, kot vse kaže, šlo za lažno poročanje različnih virov.
Lastnik letala, podjetje Antonov, je sporočilo, da trenutni status letala ni znan in da ne morejo potrditi, ali je letalo uničeno ali ne, saj je dostop do letališča zanje onemogočen. Je pa glavni pilot letala Dmitrij Antonov na družbenem omrežju potrdil, da letalo ni poškodovano.
Satelitske fotografije razkrivajo, da je bil del hangarja v eni od eksplozij sicer poškodovan, a kot kaže, ni prišlo do večje škode. Rusi trdijo, da letalo varujejo in da nikakor ni uničeno. Vse torej kaže na to, da upanje, da bo Mrija preživela uničujočo vojno, ostaja.
KOMENTARJI (221)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.