Prvo odpravo so leta 1921 organizirali Britanci, vendar je trajalo še 32 let in več odprav, preden sta Nepalec Tenzing Norgay in Novozelandec Edmund Hillary končno dosegla vrh. Sedemdeset let kasneje je komercializacija na pobočja gore privabila množice, njen vrh pa je doseglo že več kot 6000 ljudi, večina v zadnjih dveh desetletjih.
Odprave na izjemno zahtevni podvig so danes nekoliko lažje. V baznem taboru lahko alpinisti uživajo v domači hrani, kavi in brezžični internetni povezavi, kar pa je potrebno doplačati.
Cene za odpravo se gibljejo od 45.000 (41.000 evrov) do 200.000 dolarjev (182.000 evrov), odvisno od vključenih storitev in razkošja. To vključuje tudi 11.000 dolarjev (10.000 evrov) za dovoljenje, ki ga potrebujejo tuji alpinisti, in potne stroške, zavarovanje, opremo in, kar je najpomembnejše, vodnike.
Nepalski vodniki so sicer hrbtenica večmilijonske industrije, saj nosijo opremo in hrano, pritrjujejo vrvi in popravljajo lestve. Dolgo so bili v senci tujih plezalcev, počasi pa dobivajo vse več veljave.
Nepal je tujim plezalcem letos izdal že 466 dovoljenj, in ker bo večina potrebovala vodnika, bo v tej sezoni vrh poskušalo osvojiti več kot 900 ljudi. To bi lahko ponovno povzročilo gnečo in ozka grla na poti do vrha, zlasti če bo zaradi neugodnega vremena čas za vzpon krajši.
"Razlika je ogromna in podjetja sedaj tekmujejo pri zagotavljanju najboljših storitev strankam," so za France24 povedali v podjetju Pioneer Adventure, kjer organizirajo odprave na Everest.
Na gori umrlo več kot 300 ljudi
Po podatkih himalajske baze je od začetka odprav na gori umrlo več kot 300 ljudi. Leta 2014 je ogromna padajoča stena snega, ledu in kamenja ubila 16 Nepalcev.
Letošnja spomladanska plezalna sezona na Everestu se je prejšnji mesec tragično začela s smrtjo treh nepalskih plezalcev, v enem od taborov pa je ta teden umrl še ameriški alpinist.
Čeprav še niso bilo opravljene obsežne raziskave o podnebnih spremembah in tveganjih za alpinizem v Himalaji, alpinisti poročajo o vse večjih razpokah, tekoči vodi na prej zasneženih pobočjih in vse pogostejšem nastajanju ledeniških jezer. Študija iz leta 2019 je pokazala, da se himalajski ledeniki danes talijo dvakrat hitreje kot v prejšnjem stoletju, istega leta so morale ekipe zaradi ogromne gneče na Everestu v mrazu čakati več ur.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.