Pri Omišu so danes slovesno spojili kraka mostu čez kanjon reke Cetine. Most velja za enega največjih infrastrukturnih projektov v Dalmaciji in enega največjih gradbenih projektov na Hrvaškem v zadnjih 30 letih. Med gradnjo je sicer pozornost domačinov in tudi turistov pritegnila predvsem višinska razlika med krakoma mostu, ki je bila vidna celo s prostim očesom. Po spletu so zaokrožili posnetki nedokončanega mostu, ob njih pa različni očitki, da gre za nedopustno napako. Pa vendarle ni šlo za napako, kot se je sprva domnevalo, pač pa za posebno tehniko gradnje.
Projekt gradnje mostu je del načrtovane obvoznice med Solinom in Omišem, ocenjujejo pa ga na 24 milijonov evrov.
Most s skupno maso 1100 ton stoji na nadmorski višini 70 metrov in je dolg 220 metrov, njegov največji razpon pa je 152 metrov. Na obeh straneh kanjona je povezan s predoroma.
Prikaz načina oziroma tehnike gradnje mostu:
Današnje slovesnosti se je udeležil tudi hrvaški premier Andrej Plenković. "To je dobra novica za Omiš in za celotno Dalmacijo. Verjamemo, da bo obvoznica končana do jeseni. Gre za ključno prometno povezavo, posebno v poletnih mesecih," je dejal.
Dodal je, da je objekt prelep in je na svojevrsten način oplemenitil pogled na kanjon Cetine.
Omiš, ki leži na ustju reke Cetine, je že dolga leta ozko grlo za vse turiste, ki se peljejo iz Splita proti otoku Korčula, polotoku Pelješac ali proti Dubrovniku. Z izgradnjo nove obvoznice želijo omogočiti hitro napredovanje proti jugu, prav tako upajo, da bodo s tem sprostili mestno središče.
A vsi lokalni prebivalci niso tako navdušeni nad načrtovano obvoznico. Po poročanju hrvaških medijev krajani v zaledju Omiša opozarjajo, da se bo po odprtju mostu gneča, ki je zdaj poleti nastajala v Omišu, le premaknila k njim, saj bo cesta peljala tik ob hišah.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.