Kot je povedal Marjan Sirk, je bila osemčlanska družina afganistanskega sodelavca že v Kabulu. "Bilo je več poskusov, da bi prišli na letališče, pa nam ni uspelo," je dejal. V četrtek, ko je ob letališkem vhodu Abbey odjeknila eksplozija, so bili pred letališčem, a so se morali umakniti nazaj. Bili so sicer na drugem vhodu na letališče, je dejal na današnji novinarski konferenci pred neformalnim zasedanjem obrambnih ministrov EU, ki bo v sredo in četrtek potekalo v Sloveniji.
Evakuacija je bila prva možnost, pri čemer je bilo možnih več destinacij. To ni uspelo, zdaj so najbolj realne druge možnosti, torej humanitarni konvoj pod okriljem ZN ali prehod v katero od sosednjih držav, je dejal Sirk. Praktično vse so po njegovih besedah ponudile sodelovanje pri tem. "Smo v kontaktu praktično z vsemi sosednjimi državami in skoraj vsemi državami partnericami, s katerimi smo sodelovali," je pojasnil Sirk in dodal, da so družini ponudili več možnosti, se bodo pa morali sami odločiti, katero od njih bodo skušali izvesti.
Z ministrstva so že v soboto sporočili, da ni več možno, da bi družino afganistanskega sodelavca varno prepeljali na letališče v Kabulu. Dodali so, da si prizadevajo za druge možnosti umika. Obrambno ministrstvo je pred nekaj več kot enim tednom iz Kabula uspešno evakuiralo drugega afganistanskega sodelavca Slovenske vojske z družino. Kot je pojasnil Sirk, se jim danes izteče desetdnevna karantena, njihov status pa obravnavajo pristojni resorji in uradi v Sloveniji.
"Slovenija je podprla poziv državam članicam k solidarnosti pri zaščiti lokalnega osebja v Afganistanu, ki je pomagalo pri delovanju EU predstavništev v Kabulu. Gre za afganistanske državljane, za katere obstaja utemeljena bojazen za povračilne ukrepe s strani talibanov. Naša skupna dolžnost je, da jim pomagamo v trenutnem položaju, ki neposredno ogroža njihova življenja in življenja njihovih družin," so sporočili z ministrstva za obrambo.
Slovenija je izrazila interes za sprejem petih afganistanskih državljanov, skupaj z družinami, skupno 20 oseb, ki so delovale v okviru EU predstavništev v Afganistanu, ter jim nuditi potrebno zatočišče in zaščito. Nadaljnji koraki glede organizacije premestitve v Slovenijo so v teku, in sicer v okviru sodelovanja z Evropsko službo za zunanje delovanje (EEAS).
O razmerah v Afganistanu in evakuaciji državljanov zahodnih držav in Afganistancev bodo razpravljali tudi obrambni ministri na neformalnem zasedanju sredi tedna.
Hrvaška sprejela prvih 19 državljanov Afganistana
Na Hrvaško je v soboto zvečer prispela skupina 19 državljanov Afganistana, ki so bili večletna podpora delegaciji Evropske unije. Podpredsednik hrvaške vlade in notranji minister Davor Božinović je napovedal, da bo Hrvaška sprejela še nekaj državljanov Afganistana, predvsem žensk in otrok.
Na zagrebško letališče so v soboto zvečer iz Kabula prepeljali 19 afganistanskih državljanov, med katerimi so bile tri družine z otroki ter samski moški, ki so prestali ustrezne varnostne preglede, je sporočilo hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve. Gre za osebe in člane njihovih družin, ki so nudili podporo delegaciji EU v Kabulu, vsi pa nameravajo zaprositi za azil na Hrvaškem, so dodali.
Božinović je na današnji novinarski konferenci v Zagrebu pred odhodom na torkovo srečanje notranjih ministrov držav članic EU v Bruslju dejal, da številka sprejetih državljanov Afganistana na Hrvaškem ni končna. Omenil je, da se bodo s partnerji v EU pogovarjali o sprejemu dodatnih posameznikov iz ranljivih skupin, predvsem otrok in žensk. Kot je poudaril, to ne bo velika številka. Poudaril je, da sprejem 19 državljanov Afganistana, ki so na Hrvaško prišli po legalni poti in imajo status beguncev, ne bo spremenil ravnanje Hrvaške do Afganistancev, ki poskušajo ilegalno vstopiti na Hrvaško.
Tudi hrvaški predsednik Zoran Milanović je danes v Splitu izjavil, da ima Hrvaška moralno obveznost poskrbeti za manjše število afganistanskih državljanov, ki so sodelovali s pripadniki hrvaške vojaške misije v Afganistanu.
Prispele državljane Afganistana so že namestili v centru za prosilce za azil v Kutini nedaleč od Zagreba. Prvih deset dni bodo v skladu z veljavnimi epidemiološki ukrepi v karanteni. Sledil bo čimprejšnji proces integracije v hrvaško družbo, najprej prek učenja hrvaškega jezika. Med drugim bodo otrokom omogočili izobraževanje in tudi pomoč pri učenju v celotnem šolskem letu, so napovedali na hrvaškem notranjem ministrstvu, ki je pristojno za center v Kutini.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.