V potresu, ki je zgodaj zjutraj prizadel Zagreb, se je po najnovejših podatkih poškodovalo 17 ljudi, 15-letno dekle je v kritičnem stanju in se še bori za življenje. Po poročanju hrvaških medijev naj bi nanjo padel del strehe, utrpela pa je težke poškodbe glave.
Predstojnik otroške bolnišnice v Zagrebu Goran Roićje povedal, da je 15-letni otrok v kritičnem stanju in ga oživljajo. "Otrok je v zelo zelo kritičnem stanju, a še vedno delamo vse, kar je mogoče," je dejal za televizijo N1. Poveljnik gasilcev Slavko Tucakovićje za portal index.hrpovedal, da je več lažje in huje ranjenih. Tri poškodovane osebe prihajajo iz Krapinsko-zagorske županije, 11 poškodovancev iz Zagreba, trije pa iz Zagrebške županije.
Potres je v hrvaški prestolnici, kjer že tako veljajo strogi ukrepi zaradi širjenja novega koronavirusa, povzročil precejšnjo paniko.
"Ostanite zunaj, ampak vzdržujte medsebojno razdaljo. Dobro se oblecite. Koronavirus ni odšel. Vse razumemo, ampak bodite previdni. Dajmo, skupaj lahko," je dejala Maja Grba Bujević, načelnica kriznega štaba ministrstva za zdravje.
Hrvaška vlada je na prebivalce glavnega mesta naslovila apel, predvsem na tiste, ki so odšli iz svojih stanovanj. "Ohranite medsebojno razdaljo. Vemo, da ste vznemirjeni, vendar se zavedajte trenutnih okoliščin. Sledite navodilom mestnih služb in pristojnih organov, a predvsem, upoštevajte razdaljo!"
Plenković: Gre za najhujši potres v zadnjih 140 letih
Predstavniki hrvaškega državnega vrha so se sestali na kriznem sestanku. Premier Andrej Plenković je povedal, da je bila moč potresa 5,5 stopnje po Richterjevi lestvici. "To je najmočnejši potres v zadnjih 140 letih." Prebivalce je pozval k previdnosti in jih prosil, da kljub hladnemu vremenu še nekaj časa ostanejo zunaj.
"Imamo dve krizni situaciji, ki sta kontradiktorni. Toda nevarnost od koronavirusa je večja od nevarnosti potresa, zato prosimo vse prebivalce, da sledijo navodilom kriznega štaba, ki bo javnost obveščal dvakrat dnevno."
Potresu sledilo več popotresnih sunkov
Potres je bil po ocenah evropskega sredozemskega seizmološkega centra (EMSC) magnitude 5,3. Prav tako poročajo, da naj bi bila globina potresa 10 kilometrov, iz Zagreba in okolice pa poročajo, da je bil potres močan in je povzročil tudi nekaj škode.
Okrog sedme ure je sledil močan popotresni sunek. Iz EMSC so sporočili, da je bila njegova magnituda 5,0, epicenter pa 10 kilometrov severno od Zagreba oziroma dva kilometra jugovzhodno od Kašine na globini pet kilometrov. Drugi popotresni sunek se je zgodil ob 7.41, njegova magnituda pa je bila 3,7. Ob 9. uri so zaznali še en krajši popotresni sunek.
Potres je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina trajal nekaj sekund, na ulice pa pognal številne prebivalce Zagreba. Okoli 19. ure pa je Zagreb znova streslo. Tokrat z magnitudo 3,1.
Gmotna škoda je velika
Poškodovane so številne stavbe, popokale so stene, omet je padal na avtomobile. Med drugim se je na zagrebški katedrali porušil del stolpa. "Na lastne oči sem videl, kako pada," je za HRT povedal predstavnik tiskovnega urada zagrebške nadškofije Borna Puškarić. Poročajo tudi o škodi na osrednji tržnici.
V delih Zagreba je bila prekinjena dobava z električno energijo in vodo.
Poškodovana je zgradba Sabora
Zgradba hrvaškega parlamenta na Gorenjem gradu je bila močno poškodovana v potresu, poročajo hrvaški mediji. Zrušil se je del strehe, poškodovani so dimniki. V poslopju so izključili vodo, plin in elektriko, trenutno pa je zaprta. Kot so sporočili, so bili v stavbi prisotni le pripadniki saborske straže, ki pa niso bili poškodovani.
Še najmanj ena hiša se je porušila. Več ljudi naj bi bilo ujetih v ruševinah, še poroča Hina. Aktivirana je zagrebška civilna zaščita. Zaradi izbruha manjših požarov so na delu tudi gasilci.
"Poteka gašenje požarov in reševanje na več lokacijah. Prosimo vas, da ne obremenjujete telefonskih linij pristojnih služb, razen v primeru neposredne življenjske ogroženosti," je sporočila zagrebška gasilska služba.
Poškodovanih več bolnišnic
Iz Zagreba medtem poročajo tudi o poškodbah na bolnišnicah. Poškodovana je porodnišnica Petrova, zato so iz nje izselili porodnice in novorojenčke. Poškodbe so nastale tudi v bolnišnici Rebro.
Direktor zagrebškega kliničnega centra Ante Ćorušić je povedal, da so razmere pod nadzorom, nihče od bolnikov ni poškodovan, tudi vse, kar je nujno za delovanje bolnišnice, deluje. So pa odpustili vse paciente, ki ne potrebujejo nujnega bolnišničnega zdravljenja.
Potres je močno poškodoval poslopje klinično-bolnišničnega centra Zagreb.
Na potres so se že odzvali tudi v Bruslju. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je povedala, da jo je o potresu obvestil hrvaški premier Andrej Plenković. "Težke razmere za Hrvaško: potres in koronavirus. Naše misli so z ljudmi. Ostanite močni, EU vam stoji ob strani!" je sporočila prek Twitterja.
Potres so po prvih podatkih zaznali prebivalci celotne Slovenije. Iz Dobove, ki je ob meji s Hrvaško, poročajo o glasnem bobnenju, tresenju tal, s polic pa so padali razni predmeti. Pomoč hrvaški je ponudila tudi slovenska vlada.
Na nas se je obrnilo tudi veliko bralcev, ki so nam sporočili, da so občutili tresenje tal.
KOMENTARJI (961)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.