Epicenter potresa je bil na območju okrožja Dingri, blizu meje z Nepalom na globini 10 kilometrov in okoli 75 kilometrov severovzhodno od najvišje gore sveta – Mount Everest. Potres, ki je območje stresel ob 9. uri po lokalnem času, je imel po podatkih kitajskega seizmološkega centra (CENC) magnitudo 6,8, po podatkih ameriškega seizmološkega urada (USGS) pa 7,1. Sledilo je že več močnejših popotresnih sunkov.
Po zadnjih podatkih regionalnih oblasti je bilo v potresu ubitih več kot 95 ljudi. Škodo je utrpelo tudi več kot 1000 hiš. Številne stavbe v bližini epicentra so se porušile, poročajo kitajski mediji. Reševalci pa se prebijajo skozi ruševine in iščejo morebitne preživele.
Pristojne službe trenutno še preučujejo obseg škode in število žrtev na severni strani Mount Everesta. Preventivno so evakuirali prebivalce bolj prizadetih naselij.
Tresenje tal so čutili tudi v Nepalu in delih Indije, od koder pa zaenkrat ne poročajo o posledicah. Kitajski predsednik Ši Džinping je odredil, da so na najbolj kritično območje poleteli tudi droni, s katerimi si bodo reševalci pomagali pri iskanju.
Čeprav so potresi v regiji pogosti, je bil današnji potres najmočnejši, zabeležen v radiju 200 kilometrov v zadnjih petih letih, so dodali pri CENC. Na tem območju namreč trčita indijska in evrazijska plošča, kar povzroča dvigovanje Himalaje. Povprečna višina na območju, ki ga je tokrat stresel potres, je sicer kar 4200 metrov, poroča AP, v regiji pa živili okoli 60.000 ljudi. Čez dan so temperature trenutno okoli minus osem stopinj Celzija, zvečer pa se lahko spustijo tudi do minus 18. Pristojne oblasti so zato začele razdeljevati šotore in odeje.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.