Gre za fenomen, ki je v japonščini poznan kot "hikikomori", kar v prevodu pomeni "zapreti se v notranjost". Mladi se umaknejo v svoje domove in vzdržujejo minimalne stike z zunanjim svetom. Če zapustijo stanovanje, je to samo takrat, ko se lahko izognejo socialnim interekcijam.
Južnokorejska vlada želi z novim ukrepom mlade spodbuditi, da zapustijo svoj dom in se vrnejo v šolo ali v službo. V okviru posebnega programa bodo tako mladim, starim med devet in 24 let, ki so se popolnoma osamili, ponudili 650.000 vonov mesečno (450 evrov).
V Južni Koreji sicer živi okoli 350.000 ljudi, starih med 19 in 39 let, ki veljajo za samotarje. 40 odstotkov se jih iz družbe izključi že v zgodnji mladosti, ocenjuje južnokorejska vlada. Na podlagi študij primerov, ki so jih opravili, je osama pogosto način spopadanja s težavami v družinskem življenju. "Ko sem bil star 15 let, me je nasilje v družini spravilo v tako depresijo, da sem začel živeti v osami," je povedal eden od mladih, vključenih v raziskavo.

Južnokorejska vlada poudarja, da bi rada samotarjem omogočila okrevanje in ponovno vključitev v družbo. Poleg finančne spodbude nudijo tudi poplačilo stroškov lepotnih posegov v primeru brazgotin, "ki se jih mladostniki sramujejo". Prav tako bodo mladim odprte možnosti za izobraževanje in zaposlitev.
Južna Koreja ima razmeroma visoko stopnjo brezposelnosti mladih (7,2 odstotka) in se v zadnjem času spopada s hitro padajočo rodnostjo, ki dodatno ogroža produktivnost. Predsednik Jun Suk-jeol je pretekli mesec povečanje rodnosti razglasil za ključno prioriteto države, ki je postala edina država na svetu s stopnjo rodnosti pod ena. Ženske se pogosto ne odločajo za otroke zaradi ekonomskih razlogov, kot so visoki stroški vzgoje otrok, slabša gospodarska klima, omejene možnosti zaposlitve in vse višji stanovanjski stroški.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.