Protestniki zahtevajo izpustitev izvoljene voditeljice Aung San Su Či, ki so jo skupaj z drugimi voditelji njene stranke Nacionalna liga za demokracijo (NLD) aretirali, ko je vojska prevzela oblast. Tokrat so Kjav Tint Svea, svetovalca nekdanje voditeljice, pridržali v nočnih urah, član informacijskega odbora NLD dr. Kji Toe pa je dejal, da so poleg Svea aretirali še druge sodelavce.
Protestniki že šesti dan vztrajajo na ulicah. O večjem zborovanju so tako poročali iz Jangona, kjer so se protestniki zbrali pred kitajskim veleposlaništvom. Kitajskim oblastem so očitali, da podpirajo vojaško hunto. "Svet stoji za nami, a Kitajska podpira vojaški režim," je pisalo na enem od transparentov.
V mestu Mandalaj na severu Mjanmara so se na ulice podali pisano oblečeni umetniki, ki so zahtevali vnovično vzpostavitev civilne vlade. Protestov so se udeležili tudi zaposleni v bankah in na železnicah, po navedbah na družbenih omrežjih pa tudi številni pripadniki etničnih manjšin.
Mjanmarska vojska je 1. februarja prevzela oblast in priprla vse voditelje civilnih oblasti, pa tudi poslance in druge politike ter aktiviste. Aung San Su Čijevo so obtožili zaradi kršenja trgovinskih pravil.
Vojska je udar utemeljila z domnevno volilno prevaro na novembrskih parlamentarnih volitvah, na katerih je prepričljivo zmagala stranka Su Čijeve Nacionalna liga za demokracijo (NLD). To so bile šele druge demokratične volitve, odkar se je v Mjanmaru leta 2011 z demokratičnimi reformami, na čelu katerih je bila Su Čijeva, končalo 49 let vojaške diktature.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.