Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, so mjanmarski vojaki v mestu Taungji, prestolnici zvezne države Šan, v četrtek aretirali 30-letnega Poljaka Roberta Bociago, ki je za dpa poročal iz Mjanmara.
Dpa s svojim novinarjem trenutno ni v stiku, po navedbah nekaterih mjanmarskih medijev in številnih uporabnikov spletnih omrežij pa so ga med aretacijo pretepli in poškodovali. Obstajajo tudi fotografije, na katerih Bociago obkrožajo vojaki v uniformah, on pa vzdiguje roke, kot da se skuša braniti pred njimi.
Na poljskem zunanjem ministrstvu so potrdili aretacijo novinarja. Tudi na nemškem zunanjem ministrstvu so seznanjeni z dogodkom in si, kot so pojasnili, prizadevajo predvsem navezati stik z aretiranim in mu zagotoviti konzularno pomoč. Nemško veleposlaništvo v Mjanmaru je od tamkajšnjih oblasti že zahtevalo dostop do novinarja ter "pošteno in humano" ravnanje z njim.
Aretacijo so med drugim najostreje obsodili Novinarji brez meja in zahtevali takojšnjo izpustitev Bociage ter svobodo za vse predstavnike medijev, ki so bili aretirani od vojaškega udara na začetku februarja.
Mjanmarske varnostne sile namreč obračunavajo ostro ne le s protestniki, ki nasprotujejo vojaškemu prevratu, temveč tudi z novinarji. Številni so pristali v zaporu, delovanje spletnih družbenih omrežij in spleta je močno omejeno, nova vladajoča hunta pa je pred dnevi preklicala licence več pomembnim medijskim družbam. A do zdaj so bili aretirani lokalni novinarji, medtem ko so tujci veljali za relativno varne, poroča dpa.
V Jangonu in nekaterih drugih mestih so medtem mjanmarske varnostne sile znova nasilno posredovale proti nasprotnikom hunte, ki so tokrat z bedenjem, posvečenim vsem aretiranim in ubitim v preteklem mesecu in pol, kljubovali nočni policijski uri.
V okrožju Hedlan v Jangonu se je v petek zvečer zbralo na tisoče ljudi, mnogi s svečami v rokah. Policisti so na miren shod odgovorili z nasiljem, proti zbranim naj bi znova uporabili tudi prave naboje. Najmanj tri osebe so pri tem umrle, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Še trije protestniki naj bi bili po poročanju tiskovne agencije Reuters ubiti na podobnih shodih v mestih Mandalaj in Pjaj.
Ameriška vlada zagotovila začasno zatočišče državljanom Mjanmara
Vlada ameriškega predsednika Josepha Bidna je v petek sklenila, da bo prebivalcem Mjanmara, kjer je vojska izvedla državni udar, zagotovila začasno zatočišče z dovoljenjem za delo in bivanje v ZDA za 18 mesecev. To velja za tiste Mjanmarce, ki so že v ZDA.
Mjanmarska vojska je 1. februarja izvedla državni udar z izgovorom, da so bile lanske parlamentarne volitve polne prevar. Mjanmarci državnega udara niso sprejeli in protestirajo, vojska in policija pa proteste zatirata nasilno.
Minister za domovinsko varnost ZDA Alejandro Mayorkas je sporočil, da je državni udar poslabšal humanitarne pogoje v državi, ovira dostavo pomoči in povzroča gospodarsko krizo, zaradi česar se Mjanmarci, ki živijo v tujini, težko varno vrnejo domov.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.