V Mjanmaru je v potresu z magnitudo 7,7, ki je danes stresel osrednji del države, umrlo 144 ljudi, več kot 730 jih je bilo poškodovanih, je sporočila mjanmarska hunta. Bojijo se, da bi utegnilo število žrtev še narasti, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Na sosednjem Tajskem je potres zahteval tri žrtve, povzročilo pa je tudi veliko gmotno škodo. Iz sveta in Slovenije ob potresu prihajajo izrazi podpore, humanitarne organizacije pa zbirajo pomoč za prizadete.
Epicenter potresa je bil 16 kilometrov severozahodno od mesta Sagaing na globini deset kilometrov okoli 12.50 po lokalnem času, zgodaj zjutraj po našem. 12 minut zatem je isto območje prizadel popotresni sunek z magnitudo 6,4. Mjanmarska hunta je po potresu razglasila izredne razmere v šestih najhuje prizadetih regijah v državi in zaprosila za mednarodno humanitarno pomoč.
Iz mjanmarske prestolnice Naypyitaw so novinarji francoske tiskovne agencije AFP poročali o tem, da so se ceste med potresom nagubale in da so se rušili deli streh. V zrušenju mošeje v mestu Mandalay v osrednjem delu države je umrlo najmanj 15 ljudi. V mestu Taungoo pa se je zrušil samostan, pri čemer je umrlo pet ljudi, številni naj bi bili še ujeti v ruševinah.
V Naypyitawu se je nadstrešek urgentnega oddelka glavne mestne bolnišnice po navedbah očividcev odlomil na avtomobil. Ranjene v ustanovi s 1000 posteljami zdravijo zunaj. Bolnišnico so razglasili za "območje za žrtve". Eden od predstavnikov bolnišnice je po poročanju AFP povedal, da je v bolnišnico prispelo več sto ranjenih.
V Mjanmaru od državnega udara leta 2021 vlada vojaška hunta, kar otežuje dostop do informacij. Vojska tako nadzoruje skoraj vse lokalne radijske, televizijske, tiskane in spletne medije. Omejena je tudi uporaba interneta.
V mestu Mandalay se je porušilo več stavb, v reko je zgrmel tudi most čez reko.
Streslo tudi Tajsko
Tresenje so čutili tudi na severu Tajske in v glavnem mestu Bangkok, kjer so prebivalci zaradi tresenja stavb pobegnili na ulice. Med drugim so prekinili delovanje podzemne železnice in hitre železnice.

V le nekaj sekundah se je porušila tudi stolpnica, ki je bila še v gradnji. Posnetki z gradbišča prikazujejo, kako se je zgradba sesedla, medtem ko so delavci bežali na varno, v zrak se je dvignil ogromen oblak dima.
Podatki o tem, koliko delavcev je bilo v času potresa na gradbišču, so različni. Sprva so poročali o 50 delavcih in eni smrtni žrtvi, po zadnjih podatkih pa naj bi bilo na gradbišču kar 320 delavcev, od tega jih je 20 ostalo ujetih v dvigalih. Umrli naj bi trije delavci.
Na eni od stolpnic v Bangkoku se je bazen na strehi med potresom spremenil v slap, voda pa je z vrha zgradbe pljusknila po ulicah.
Tajska premierka Paetongtarn Shinawatra je napovedala izredno sejo vlade, na kateri bodo preučili posledice potresa. Glavno mesto Bangkok so razglasili za območje izrednih razmer.
Potres je bilo čutiti po vsej regiji. Na jugozahodu Kitajske je tamkajšnja seizmološka agencija njegovo magnitudo ocenila na 7,9. O tresenju tal so poročali še iz Kambodže, Bangladeša, Indije, Laosa in Vietnama.
Indijski premier Narendra Modi je Mjanmaru in Tajski že ponudil pomoč ob potresu.
Tresenje zabeležile tudi mreže pri nas
Agencija za okolje je na omrežju X sporočila, da so potres v Mjanmaru ob 7.20 zabeležili tudi na opazovalnici šolske mreže v Šmartnem ob Paki. Zračna razdalja med država je sicer več kot 7600 kilometrov.
Pomoč iz Slovenije
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je danes na družbenem omrežju X izrazila sožalje prizadetim v današnjem potresu v Mjanmaru in na Tajskem. "V teh težkih trenutkih so naše misli z vsemi prizadetimi," pa so v odzivu na potres zapisali na zunanjem ministrstvu.
Slovenska karitas je medtem odprla račun za denarno pomoč prizadetim v potresu. Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, bo pomoč najprej namenjena oskrbi s hrano, vodo, higienskimi potrebščinami, začasnim zatočiščem in psihosocialni pomoči, kasneje pa za obnovo domov in normalizacijo življenja najbolj ranljivih družin, prizadetih v potresu.
"Pomoč Slovenije bo izraz solidarnosti, sočutja in podpore prizadetim v Mjanmaru in na Tajskem," poudarjajo pri Slovenski karitas. S sporočilom KARITAS5 ali KARITAS10 na 1919 je mogoče za pomoč prizadetim v potresu prispevati pet oz. deset evrov. Sredstva je mogoče nakazati tudi na namenski račun Slovenske karitas.
Potresi so v Mjanmaru razmeroma pogosti, saj skozi središče države poteka tektonska prelomnica Sagaing, ki poteka od severa proti jugu skozi središče države, nastalo šest močnih potresov z magnitudo 7,0 ali več. Tajska po drugi strani ne leži na potresnem območju. Potresi, ki jih tam čutijo, imajo večinoma žarišče v Mjanmaru, poroča BBC.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.