Umaknili naj bi se skoraj vsi glavni "varnostni uradniki" iz časov pred invazijo. Tako ocenjujejo tuji mediji po analizi ruskih poročil. Pogrešajo pa Viktorja Zolotova, Igorja Kostjukova, Valerija Gerasimova in Aleksandra Bortnikva.
Vodja nacionalne garde Viktor Zolotov je izginil 13. marca – takoj po tem, ko je odšel v katedralo Kristusa Odrešenika in sprejel ikono iz rok samega patriarha. Nato se je Zolotov pritožil predstavniku ruske pravoslavne cerkve, da v vojni z Ukrajino "ne gre vse tako hitro, kot bi si želeli". Pred tem je Zolotov 11. marca podelil priznanja ruskim gardistom, ki so se izkazali v bojnih operacijah. Od takrat se na posnetkih ne pojavlja več.
Zadnja fotografija z Zolotovim na spletni strani ruske garde pa se pojavi v objavi 22. marca. Piše, da je imel v Moskvi delovni sestanek z vodstvom oddelka. Toda s tega dogodka ni bilo nobenih videoposnetkov ali drugih medijskih objav.
Hkrati se je po 13. marcu ime Zolotova v novicah državnih medijev omenjalo le v zvezi s sankcijami Japonske in ZDA. 17. marca so se pojavile informacije, da naj bi Zolotov odpustil svojega namestnika Romana Gavrilova. Po nekaterih poročilih je bil Gavrilov njegov tesen prijatelj in je bil "oseba številka 2" v ruski gardi. Mediji so trdili, da je bil Gavrilov pridržan zaradi suma poneverbe sredstev nacionalne garde, ki so bila namenjena borcem, ki se borijo v Ukrajini.
V medijih se je prenehal pojavljati tudi priimek načelnika Generalštaba oboroženih sil ruske federacije Gerasimova. 12. marca se je pogovarjal s kolegom iz Turčije, 4. marca pa se je o razmerah v Ukrajini pogovarjal z načelnikom generalštaba francoskih oboroženih sil Thierryjem Burcarjem. 24. marca je Pentagon sporočil, da Gerasimov in obrambni minister Šojgu z njimi ne pogovarjata več, zadnja komunikacija je bila 18. februarja.
Tudi o namestniku načelnika generalštaba Kostjukovu ni podatkov. Pred kratkim je o njem pisal le nekdanji minister za notranje zadeve Ukrajine Arsen Avakov. Po njegovih navedbah se je zdravje Kostjukova "drastično poslabšalo".
Aleksander Bortnikov pa se je 24. in 11. marca pojavil le na sejah pod vodstvom Putina. Hkrati je bil direktor FSB – Zvezne varnostne službe – oblečen v enaka oblačila (tudi barva kravate je bila enaka), za njim je bilo enako ozadje, sam okvir pa je bil popolnoma pod enakim kotom. Obakrat se je pojavil le za nekaj sekund in ne spregovori niti besede.
Kot je znano, pa so torej že pred tem mediji pisali, da se je obrambni minister 11. marca prenehal pojavljati v javnosti. Viri blizu ministra so sporočili, da je "slab in ima težave s srcem". In zakaj obtožbe o "urejanju posnetka", na katerem se na kratko pojavi 24. marca? Posnetek naj bi bil identičen tistemu iz 11. marca. Ministrova kravata se je premaknila v isto smer, tudi ozadje se ni spremenilo, pravijo tisti, ki so posnetek analizirali. Danes se je nato pojavil nov posnetek, ki ga je objavilo njegovo ministrstvo. Posnetek naj bi bil pristen.
KOMENTARJI (278)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.