"Zaskrbljeni smo zaradi pritiska na delovanje javnih institucij in medijev. Pogosto ni namen načrtno zmanjševanje demokracije in vladavine prava, ampak vplivati neposredno, prestrašiti ali vplivati na delovanje javnih institucij," je dejala Sophie in 't Veld in dodala, da je velik problem ekstremna polarizacija.
"To se je videlo na tiskovni konferenci, ko so nas spraševali, zakaj govorimo le z levico ali pa zakaj govorimo le z desnico. Kot bi imeli levo Slovenijo in desno Slovenijo. Imate samo Slovenijo, ljudje pa imajo različne poglede, s čimer ni nič narobe," je dejala in poudarila, da imamo dialog gluhih. "To pa globoko spodkopava zaupanje v demokracijo, v javne institucije, drug v drugega".
Dejala je, da je težava tudi, če na primer vlada ali vladna telesa proračun uporabljajo za pritiskanje na institucije. "Tak primer je financiranje tiskovne agencije STA. To je velika težava, ki jo je treba rešiti takoj. Ne čez nekaj mesecev, ampak takoj," je poudarila.
Izpostavila je tudi primer delegiranih tožilcev in poudarila, da ju je treba takoj imenovati. "Slišali smo veliko pravnih obrazložitev, ki jih je sodišče zavrnilo. Če je volja, jih torej lahko imenujejo. Težavna je tudi zamuda pri imenovanju tožilcev, ki je pomembno zaradi boja proti korupciji," pravi in dodaja, da bi imenovanje ljudem sporočilo, da imamo pravico.
"Če se konstantno dogajajo napadi na javne institucije, napadi na kredibilnost in zanesljivost javnih institucij, te izgubijo zaupanje javnosti. Če ni več zaupanja, ni demokracije," še pravi in 't Veldova, ki je pojasnila, da institucije v demokracije delujejo le, če jim ljudje zaupajo.
"Ne glede na to, ali govorimo s tako imenovanimi 'levičarji' ali 'desničarji', imajo vsi zelo globok demokratični instinkt," je dejala in dodala, da zato zaupa Slovencem. "Imate kar nekaj težav, vendar je prisotno tudi veliko zavedanje demokracije," je sklenila.
KOMENTARJI (278)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.