"Zelo veliko ukrepov pozdravljamo, menimo pa, da so preveč mehki, da niso dovolj. Predvsem je treba hitro in takoj ukrepati, potem pa imamo čas, da pripravimo strukturno reformo trga, ker so se temelji spremenili in enak sistem trgovanja ob drugačnih temeljih ni več mogoč," je poudaril minister Bojan Kumer.
Ukrepi, ki jih je v sredo predstavila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, so po ministrovih besedah premehki predvsem glede tega, kako hitro z določenimi varovalkami poseči na dolgoročno trgovanje z elektriko oziroma s terminskimi pogodbam. S tem bi lahko po ministrovih besedah ustavili špekulante.
Številna podjetja se namreč zaradi velikega nihanja cen elektrike soočajo z likvidnostnimi težavami. Slovenija si tako po neuradnih informacijah prizadeva za več jasnosti in predvidljivosti glede uporabe samodejnih zaščitnih sistemov, katerih namen je omejiti nihanje cen.
Minister Kumer je ocenil, da bi lahko energetski ministri na današnjem zasedanju dosegli soglasje glede tovrstnih varovalk.
Obvezno zmanjšanje porabe elektrike
Evropska komisija je poleg pomoči podjetjem pri soočanju z likvidnostnimi težavami med možnimi ukrepi za zamejitev cen elektrike predstavila še obvezno zmanjšanje porabe elektrike.
Slovenija se bo po ministrovih besedah zavzemala za to, da bi bilo zmanjšanje porabe dvofazno tako kot pri plinu, torej najprej prostovoljno, nato pa obvezno.
"Menimo, da na prostovoljni osnovi lahko naredimo zelo veliko. Slovenija to zelo dobro kaže pri zmanjševanju porabe plina, saj je že v prvem mesecu skoraj dosegla cilj 15-odstotnega prostovoljnega zmanjšanja in enako želimo pri elektriki. Če to ne bo dovolj, si želimo dovolj jasnih podzakonskih oziroma zakonskih podlag, da to lahko storimo tudi z obveznim zmanjšanjem," je povedal minister za infrastrukturo.
Uvedba cenovne kapice?
Glede uvedbe cenovne kapice za ruski plin, pri kateri po navedbah virov pri EU ni pričakovati podpore ministrov, pa je Kumer dejal, da je to premalo. Zavzel se je za uvedbo kapice za ves uvoženi plin.
Stališča ministrov glede uvedbe cenovne kapice so sicer različna. Francoska ministrica za energetski prehod Agnes Pannier-Runacher je dejala, da je Francija pripravljena podpreti uvedbo kapice za ruski plin, če bo Evropska komisija to predlagala, odprta pa je tudi za razpravo o uvedbi cenovne kapice za ves uvoženi plin.
Nemški gospodarski minister Robert Habeck pa je glede tega poudaril, da morajo odločati države članice, ki so še vedno odvisne od ruskega plina.
To velja predvsem za Madžarsko in Slovaško, ki po neuradnih informacijah izrecno nasprotujeta uvedbi cenovne kapice za ruski plin. Nasprotovanje temu je ob prihodu na srečanje ministrov izrazila tudi avstrijska ministrica, pristojna za energetiko, Leonore Gewessler, saj je Avstrija po njenih besedah še vedno odvisna od ruskega plina.
Češki minister za industrijo Jozef Sikela, ki vodi zasedanje, je medtem poudaril, da je treba poslati močno sporočilo, da bodo storili, kar je treba, da bi zaščitili gospodinjstva in gospodarstva ter zagotovili, da bo dovolj energije po dostopni ceni.
Nabor petih ukrepov
Iz nabora petih ukrepov, ki jih je v sredo predstavila Von der Leynova, so stališča držav članic po neuradnih informacijah najbolj blizu pri treh. Med drugim so naklonjene ukrepanju v podporo podjetjem, ki se zaradi velikih nihanj cen elektrike soočajo z likvidnostnimi težavami.
Članice se večinoma strinjajo tudi glede omejitev dobičkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. Tako pridobljena sredstva bi države namenile za podporo gospodinjstvom in podjetjem. Stališča držav pa so blizu tudi pri tem, da je treba zmanjšati porabo elektrike.
Predsednica von der Leyen je sicer v sredo napovedala še, da bo komisija predlagala uvedbo kapice za uvozno ceno za plin iz Rusije, ki priteče po plinovodih. A je malo verjetno, da bodo ministri danes podprli to idejo, je slišati neuradno.
Evropska komisija bo na podlagi današnje razprave pripravila konkretne predloge ukrepov za zamejitev cen elektrike, ki naj bi jih sprejela v torek.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.