Ukrajinski voditelj sicer še ni javno predstavil svojih predlogov za zmago proti Rusiji, vendar se je za turnejo po Evropi odločil ravno v času bližajočih se ameriških volitev, piše AP. Svoj načrt bi moral predstavljati tudi na srečanju zahodnih voditeljev konec tedna v Nemčiji, a je to splavalo po vodi, potem ko je ameriški predsednik Joe Biden zaradi orkana, ki je prizadel Florido, ostal doma. A zaveznice so še vedno na evropskih tleh, zato je Zelenski čas namenil prav njim, zvestim prijateljem Ukrajine zunaj Združenih držav.
Prva na listi je bila Velika Britanija, tesna zaveznica ZDA in Ukrajine. Britanskemu premierju Keirju Starmerju je predstavil podrobnosti "ukrajinskega načrta za zmago", kot je dodal, pa sta se dogovorila tudi, da bosta pri tem sodelovala z zavezniki. Kot je sporočil premierjev urad na Downing Streetu, sta voditelja razpravljala še o izzivih za Ukrajino zaradi bližajoče se zime in o tem, kako bi "naložbe v varnost Ukrajine podprle širšo varnost Evrope za prihodnje generacije".
Zelenski je skupaj s Starmerjem obiskal tudi novega generalnega sekretarja Nata Marka Rutteja, s katerim se je pogovarjal o čezatlantskem sodelovanju in nadaljnji vojaški okrepitvi Ukrajine.
Po Starmerju in Rutteju je prišla na vrsto še Francija, kjer se je sestal s predsednikom Emmanuelom Macronom, ukrajinski voditelj pa je potrdil, da sta se pogovarjala o zagotovitvi večje vojaške pomoči in dovoljenju ukrajinskim silam za izvajanje napadov dolgega dosega. Kijev namreč močno želi, da bi zahodni partnerji dovolili napade v Rusiji z uporabo orožja dolgega dosega, ki ga zagotavljajo. Velika Britanija in Francija sta se do zdaj zdeli pripravljeni stopiti Zelenskemu nasproti, precej pa je okleval Biden.
Po Macronu pa je sledila še Giorgia Meloni, premierka Italije, ki je zagotovila polno in stalno podporo svoje države "tako na dvostranski kot večstranski ravni, da bi Kijevu omogočila najboljši možni položaj za vzpostavitev pravičnega in trajnega miru".
Melonijeva je poudarila, da je bilo njuno srečanje odlična priložnost za razpravo o razmerah v od vojne razdejani državi in "najnujnejših vojaških, finančnih in humanitarnih potrebah Ukrajine, pa tudi o prihodnjih diplomatskih pobudah in poteh za končanje konflikta". Rim bo še naprej prispeval svoj delež, tudi k obnovi Ukrajine, je opozorila. Napovedala je tudi, da bo 10. in 11. julija prihodnje leto v Rimu konferenca o obnovi Ukrajine. Zelenski je po srečanju z Melonijevo sporočil, da je Italiji hvaležen za priprave na konferenco. "Za nas je pomembno, da so italijanska podjetja zastopana v projektih obnove v Ukrajini," je zapisal na družbenem omrežju X.
Zelenski pa je očitno pozitiven glede svojega načrta, saj je vsem voditeljem zagotovil, da če jim bo uspelo uresničiti načrt zmage, Rusija ne bo mogla nadaljevati vojne.
Zelenski se je danes sešel tudi s papežem Frančiškom, ki ga je v Vatikanu sprejel na zasebni avdienci. Pogovor je po poročanju agencije Ansa trajal 35 minut. To je bila druga zasebna avdienca ukrajinskega predsednika pri papežu po 40-minutnem srečanju maja lani, srečala pa sta se tudi junija na vrhu G7 v južni Italiji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zelenskega danes pričakujejo še v Berlinu, kjer se bo pogovarjal s kanclerjem Olafom Scholzem.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.