Afganistan je ena najrevnejših držav na svetu. Toda leta 2010 so ameriški vojaški uradniki in geologi razkrili, da je ta država tudi eno najpomembnejših rudnih nahajališč, kar bi lahko dramatično spremenilo njene gospodarske možnosti. Polno je zalog mineralov, kot so železo, baker in zlato, pa tudi drugih redkih kovin. A najpomembnejše je morda eno največjih nahajališč litija na svetu, bistvene, a redke sestavine za proizvodnjo baterij in drugih tehnologij. To je pomembno tudi za spopadanje s podnebno krizo, poroča CNN.
"Afganistan je zagotovo ena od regij, ki so najbogatejše s tradicionalnimi plemenitimi kovinami, pa tudi s kovinami, ki so potrebne za nastajajoče gospodarstvo 21. stoletja," je povedal Rod Schoonover, znanstvenik in strokovnjak za varnost, ki je ustanovil Skupino za ekološke prihodnosti. V preteklosti so pridobivanje teh mineralov preprečevali varnostni izzivi, pomanjkanje infrastrukture in hude suše.
Vendar pa strokovnjaki menijo, da se to pod talibansko oblastjo najverjetneje ne bo kmalu spremenilo, čeprav je zanimanje okoliških držav veliko. Med njimi so tudi Kitajska, Pakistan in Indija.
Prebivalci živijo pod pragom revščine, a potencial države je velik
Do leta 2020 je pod pragom revščine živelo 90 odstotkov Afganistancev. Svetovna banka pa je v svojem zadnjem pregledu države dejala, da gospodarstvo ostaja "oblikovano zaradi njegove krhkosti in odvisnosti od pomoči". "Razvoj in diverzifikacija zasebnega sektorja sta zaradi negotovosti, politične nestabilnosti, šibkih institucij, neustrezne infrastrukture, razširjene korupcije in težkega poslovnega okolja omejena," so zapisali.
Mnoge države s šibkimi vladami trpijo zaradi tako imenovanega "prekletstva virov". To pomeni, da kljub izkoriščanju naravnih virov lokalno prebivalstvo in domače gospodarstvo ne čutijo koristi. Vendar pa so razkritja o rudnem bogastvu Afganistana, ki so temeljila na prejšnjih raziskavah, ki jih je izvedla Sovjetska zveza, prinesla velike obljube.
Povpraševanje po kovinah, kot sta litij in kobalt, pa tudi po drugih redkih kovinah, kot je na primer neodim, narašča, saj države poskušajo preiti na električne avtomobile in druge čiste tehnologije, da bi s tem zmanjšale emisije ogljika.
Kar 75 odstotkov svetovne proizvodnje litija, kobalta in nekaterih drugih redkih kovin predstavljajo le tri svetovne države: Kitajska, Demokratična republika Kongo in Avstralija. Litij, nikelj in kobalt so na primer ključni elementi pri proizvodnji baterij. Električna omrežja zahtevajo tudi velike količine bakra in aluminija.
Mednarodna agencija za energijo je maja sporočila, da bi se morale svetovne zaloge litija, bakra, niklja, kobalta in drugih redkih kovin močno povečati, če se želimo bojevati proti podnebni krizi. Ameriška vlada pa je ocenila, da bi lahko bila nahajališča litija v Afganistanu enaka tistim v Boliviji, kjer živijo največje znane zaloge na svetu.
Bodo talibani izkoristili mineralno bogastvo države?
Že pred dobrim desetletjem so strokovnjaki napovedali, da če bi imel Afganistan le nekaj let obdobja miru, ko bi lahko razvijal področje na pridobivanja mineralov, bi lahko že v desetletju postal ena najbogatejših držav na tem območju. Vendar pa miru ni bilo, večina rudnega bogastva Afganistana pa je tako ostala v tleh, je dejal Mosin Khan, višji sodelavec pri Atlantskem svetu in nekdanji direktor Bližnjega vzhoda in srednje Azije pri Mednarodnem denarnem skladu. Čeprav je bilo nekaj pridobivanja zlata, bakra in železa, izkoriščanje litijevih in redkih zemeljskih mineralov zahteva veliko več naložb in tehničnega znanja ter časa.
Khan pravi, da minerali v Afganistanu letno ustvarijo okoli 855 milijonov evrov. Ocenjuje tudi, da je zaradi korupcije ter poveljnikov in talibanov, ki so vodili majhne rudarske projekte, izginilo od 30 in 40 odstotkov tega dobička.
Schoonover pravi, da bodo morali talibani svojo takojšnjo pozornost sicer nameniti širokemu spektru varnostnih in humanitarnih vprašanj, zato ni veliko možnosti, da bi svoj čas posvetili rudarjenju mineralov. "Talibani so prevzeli oblast, vendar prehod iz skupine upornikov v državno vlado še zdaleč ni enostaven," je dejal Joseph Parkes, azijski varnostni analitik pri podjetju za obveščanje o tveganjih Verisk Maplecroft. "Funkcionalno upravljanje nastajajočega rudarskega sektorja bo verjetno šele čez mnogo let."
Khan medtem ugotavlja, da je bilo do tujih naložb težko priti, že preden so talibani odstavili afganistansko civilno vlado, ki jo podpira zahod. Pridobitev zasebnega kapitala bo tako zdaj še težja, zlasti ker se številna svetovna podjetja in vlagatelji držijo vedno višjih okoljskih, socialnih in upravnih standardov. "Kdo bo vlagal v Afganistan zdaj, če že prej ni bil pripravljen vlagati?" se sprašuje in dodaja, da zasebni vlagatelji ne bodo tvegali.
Izziv bi lahko predstavljale tudi ameriške omejitve. ZDA sicer talibanov niso uradno imenovale za tujo teroristično organizacijo. Vendar pa je bila skupina uvrščena na seznam ameriškega ministrstva za finance, kjer so navedene podobne organizacije, ki jih povezujejo s terorizmom.
Priložnost za Kitajsko?
Projekti, ki jih podpira država, delno motivirani z geopolitiko, pa so lahko druga zgodba. Kitajska, ki je vodilna v svetu pri rudarjenju redkih zemljin, je v ponedeljek dejala, da je z afganistanskimi talibani ohranila stik in komunikacijo.
"Kitajska začenja z zelo pomembnim programom razvoja zelene energije," je dejal Schoonover. "Litij in redke zemlje so bile zaradi svoje gostote in fizikalnih lastnosti doslej nenadomestljive. Ti minerali vplivajo na njihove dolgoročne načrte."
Bi pa vmešavanje Kitajske lahko predstavljalo skrb glede trajnosti rudarskih projektov. "Kadar se rudarjenje ne izvaja previdno, je to lahko ekološko uničujoče, kar škodi določenim slojem prebivalstva, ki nimajo veliko glasu," je dejal.
Glede na nestabilnost bi bil Peking lahko skeptičen do partnerstva s talibani in bi se tako lahko osredotočil na druge regije. Khan je poudaril, da se je Kitajska v preteklosti že opekla, ko je poskušal vlagati v bakreni projekt, ki je kasneje zastal. "Verjamem, da bodo pred Afganistanom, ki ga vodijo talibani, dali prednost drugim nastajajočim oz. mejnim geografskim mestom," je dejal partner RK Equity Howard Klein, ki vlagateljem svetuje glede litija.
KOMENTARJI (256)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.