Zoran Milanović je v drugem krogu predsedniških volitev osvojil 74,68 odstotka glasov in s tem premagal Dragana Primorca, ki je prejel 25,32 odstotka glasov. Gre za največjo odstotno razliko med kandidatoma, ki sta se uvrstila v drugi krog predsedniških volitev v zgodovini Hrvaške, poroča portal net.hr. Po skoraj vseh preštetih glasovih je za Milanovića glasovalo skoraj 1,2 milijona volivcev.
Po razglasitvi zmage so Milanovića v štabu pričakali z bučnimi ovacijami. "Bom kratek, hvala, Hrvaška, hvala, BiH, hvala vsem Hrvatom in hrvaškim državljanom na Hrvaškem ter po svetu," je dejal. "Zame osebno je to velik dan in to vidim kot neko potrditev svojega dela v zadnjih petih letih, pa tudi kot plebiscitarno sporočilo hrvaškega naroda tistim, ki bi to morali slišati, in prosim, da to slišijo," je komentiral Milanović in dodal: "Prosim za velik aplavz za člane in volivce HDZ."
Tako kot v govoru po prvem krogu je znova ponudil roko za sodelovanje z vlado in opozoril, da so hrvaški volivci poslali sporočilo izvršni oblasti. "Držal se bom ustave. Karkoli si mislite o tem, se s tem strinjajo volivci. Ne zahtevam oblasti, temveč gre za vprašanje dolžnosti. Moja dolžnost je, da sem enakopraven v zadevah zunanje politike, ker tako zahteva ustava. V obrambno-varnostnih zadevah bom vrhovni poveljnik, ne enakovreden, ampak prvi po rangu, ker tako piše v ustavi," je izpostavil.
Slovenska predsednica Nataša Pirc Musar je hrvaškemu predsedniku že čestitala ob ponovni izvolitvi. "Ob ponovni izvolitvi v Zagreb pošiljam iskrene čestitke. Prepričana sem, da bova kot predsednika sosednjih držav še naprej skrbela, da bodo odnosi med Slovenijo in Hrvaško prijateljski," je zapisala Pirc Musarjeva na družbenem omrežju X.
Kot je še dodala, verjame, da bosta tudi v prihodnje skupaj gradila mostove zaupanja, spodbujala gospodarski razvoj ter iskala rešitve za skupno dobro. Milanoviću je zaželela veliko uspehov, stabilnosti in osebne izpolnitve pri uresničevanju svojih vizij.
Kot poroča STA, je v Sloveniji za Milanovića glasovalo 109 hrvaških volivcev, za njegovega protikandidata Primorca pa 42. Slovenija in Hrvaška imata pogoste politične stike in dobre odnose, edino večje nerazrešeno vprašanje med državama pa ostaja ostaja uveljavitev arbitražne razsodbe, s katero je bila prvič določena meja med državama na morju. Za Slovenijo je arbitražna razsodba dokončna in jo izvaja, Hrvaška pa je ne priznava.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.