
Ob prihodu v Zadar je hrvaški predsednik Zoran Milanović med udeleženci opazil osebe, ki so nosile ustaške znake in zloglasno ustaško geslo. Hrvaški predsednik je zato poklical premierja Andreja Plenkovića in ga opozoril, da je takšno obnašanje nesprejemljivo, so sporočili iz Milanovićevega urada. "Glede na to, da se je potem pokazalo, da so se tudi uradnega protokola udeležile osebe, ki imajo na sebi ustaška obeležja in pozdrav, je predsednik republike odpovedal sodelovanje v programu," so zapisali. Potrdili so, da je Milanović kot vrhovni poveljnik hrvaških oboroženih sil ukazal, da slovesnost zapustijo tudi načelnik glavnega štaba hrvaške vojske, admiral Robert Hranj, in vsi vojaški poveljniki.
Plenković: Komemoracija ja, provokacije ne
Na novinarski konferenci, ki je bila pretežno namenjena cepljenju, je premier Plenković odgovarjal tudi na vprašanja glede današnjega dogodka, o katerem ga je obvestil sam predsednik Milanovič. "Poklical me je ob 8. uri zjutraj, s sinom sem sestavljal Lego kocke in nisem razumel, kaj je tako dramatičnega," je dejal Plenkovič, ki je nato poklical obrambnega ministra Maria Banožića. Ta mu je zagotovil, da ni vedel, da se kaj takšnega dogaja.
"Ljudje v majicah niso bili predvideni v uradnem protokolu, ki se je nanašal na dele združenj borcev. Ali je bilo res tako, ne vem. Jaz sem za komemoracije, ne za provokacije," je še poudaril Plenković. Pojasnil je, da nima točnih informacij o tem, kaj se je dejansko zgodilo. "Ko se minister vrne, se bom pogovoril z njim, da vidim celo zgodbo," je še dodal.
Televizija N1 pa je pridobila seznam povabljencev oziroma sodelujočih v uradnem protokolu, ki ga je pripravila Zadarska županija, in na njem sta dejansko navedena tudi dva pripadnika Hrvaških obrambnih sil (HOS), ki so bile ustanovljene na Hrvaškem in v BiH kot vojaška organizacija skrajno desne Hrvaške stranke prava (HSP), ki je javno poveličevala nekdanjo ustaško Neodvisno državo Hrvaško (NDH). Gre za Elvisa Čulino in Anteja Barabo Kneza. Oba sta na slovesnosti nosila oznake z napisi “Za dom spremni”.
Na vprašanje novinarjev, ali bi v isti situaciji ravnal kot predsednik Milanović, je premier Plenković odgovoril, da je svoje stališče glede tega povedal že večkrat. “Imamo zelo delikatno in specifično situacijo. Imamo pozdrav “Za dom spremni” iz druge svetovne vojne, ki ga obsojamo. Ne sprejemamo ničesar, kar je povezano z ustaškim režimom. Imamo situacijo iz domovinske vojne, imamo te enote, njihov obstoj in njihove žrtve, ki so umrle za Hrvaško,” je dejal.
'Naj pride Milanović predme in mi pove, da ga to moti'
Iz zadrske županije so potrdili, da so na današnjo spominsko slovesnost pozvali po enega predstavnika vseh združenj z območja županije, ki izhajajo iz vojne na Hrvaškem. Med njimi je tudi predstavnika Hrvaških obrambnih sil (Hos).
Na kraju dogodka je bilo tudi več nekdanjih pripadnikov Hosa v črnih uniformah in z ustaškimi simboli. Tajnik zadrskega združenja Hosa Ante Baraba Knez je za regionalno televizijo N1 potrdil, da so bili uradno povabljeni na slovesnost ter da niso nameravali nikogar žaliti. "Naj pride (Milanović) predme in naj mi pove, da ga to moti. Moji bratje in jaz smo pod temi označbami krvaveli," je povedal Baraba Knez.
Z operacijo Maslenica je hrvaška vojska januarja 1993 osvobodila zaledje Zadra in znova vzpostavila prometno povezavo med Dalmacijo in celinskim delom države.
Milanović je maja lani zapustil uradno spominsko slovesnost ob 25. obletnici zmagovite hrvaške vojaške operacije Blisk v Okučanih, ker se je eden od veteranov pokazal v obleki z ustaškim napisom "Za dom spremni".
Hrvaški premier Andrej Plenković je večkrat obsodil ustaški režim. Obenem je izpostavljal priporočilo vladne skupine za soočanje z zgodovino, da je sporno geslo možno uporabljati izjemoma med veteranskimi spominskimi slovesnostmi. Hrvaška zakonodaja predvideva kazni za zloglasno ustaško geslo, a je bilo veliko primerov, ko so sodišča storilce tovrstnih prekrškov oprostila.
KOMENTARJI (280)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.