Hrvaški premier Andrej Plenković je danes na Twitterju objavil fotografijo sestanka s člani vlade in pristojnimi institucijami ter zapisal, da pristojni organi vodijo preiskavo, ki bo razjasnila vse okoliščine dogodka v Zagrebu. Zapisal je tudi, da so v stalnih stikih z zaveznicami v Natu.
Kot je povedal na novinarski konferenci po sestanku, so izjave hrvaškega obrambnega ministra Maria Banožića resnične. Ta je namreč pred dnevi dejal, da so na letalniku našli dele letalske bombe, ki je bila izdelana v Sovjetski zvezi.
"Danes smo imeli sestanek z vsemi pristojnimi telesi, ki skupaj izvajajo preiskavo o tem, kaj se je zgodilo. Dobili smo prve informacije o tem, za kakšno vrsto vojaškega drona gre," je pojasnil Plenković in potrdil: "Res je, na tem letalniku je bil eksploziv – nekakšna bomba. Dobro je, da ni bilo smrtnih žrtev in ranjenih," je še dodal.
Potrdil je tudi, da je pri padcu letalnika prišlo do eksplozije.
"Vemo, da je vzletel z ozemlja Ukrajine, letel nad Romunijo, Madžarsko ... ni pa jasno, kdo ga je izstrelil in s kakšnim namenom – ali je šlo za napako, sabotažo ali namerno dejanje," je dodal.
Na vprašanje, ali bi hrvaški radarji letalnik lahko zaznali že prej, je Plenković odgovoril, da to ni pomembno. "Preiskava bo dala odgovore na vse. Letalnik je najdlje letel nad Madžarsko, nad Hrvaško je bil zelo kratek čas. Tisti, ki sestavljajo mozaik, bodo delali na tem in ko bodo imeli kaj konkretnega, vas bodo obvestili."
Odgovarjal je tudi na vprašanja o varnosti na mestu, kjer je letalnik padel na tla in ali so bili novinarji tam ogroženi. "Takoj po prihodu iz Pariza sem sklical sestanek, se informiral o dogajanju in odločili smo se, da nemudoma obiščemo kraj dogodka ob popolnem prepričanju, da je varno. Izvedeni so bili vsi varnostni ukrepi," je zagotovil.
"Če bi takšen letalnik vzletel nocoj, sem prepričan, da bi bili bolj pripravljeni, kot smo bili v soboto ob 23. uri," je še dejal premier. Dodal je, da mora zdaj Madžarska raziskati, zakaj je zatajil sistem obveščanja. "Orbana sem videl tako v četrtek kot v petek. Razume, kaj se je zgodilo. Ugotoviti morajo, zakaj nas niso obvestili o tem."
Plenković je napovedal še sestanek v Španiji, kjer se bodo strokovnjaki srečali s predstavniki Nata, da bi ugotovili vse okoliščine nesreče. "Francoska letala nam bodo pomagala braniti zračni prostor," je še dejal. "Pogovarjamo se tudi z ZDA, da vidimo, kako nam lahko pomagajo."
Milanović podrobnosti ni želel razkriti
Še pred tem se je Zoran Milanović zaradi padlega letalnika danes sestal z vrhom hrvaške vojske in varnostno-obveščevalnih služb. Novih informacij je po njegovih besedah veliko, a preiskava še poteka, zato na tiskovni konferenci ni hotel odgovoriti na vprašanja novinarjev, ali je letalnik nosil bombo ali ne."Ne morem reči, ali je bila bomba ali ne. To je teoretično vprašanje, stvar preiskave. Ne moremo reči niti, da je letalnik prišel od ukrajinskih sil," je povedal.
Komentiral je tudi izjave Banožića in nekaterih predstavnikov ministrstva za obrambo, ki so minule dni v medijih govorili o letalniku. "Minister je rekel, kar je rekel. Pozivam njegovega šefa, predsednika vlade, naj ga obrzda," je dejal.
Eden od zadnjih, ki je v medijih dejal, da je bila na letalniku bomba, je bil svetovalec obrambnega ministra, general Željko Živanović. Živanović je danes zjutraj v radijski oddaji nacionalne HRT razkril nekatere podrobnosti iz prve analize padlega objekta. "Včeraj smo izkopali letalnik in prišli do novih spoznanj. Našli smo fragmente letalske bombe, za katero ne vemo vseh podrobnosti. Po vsem, kar vemo, gre za letalsko bombo ruske izdelave, ki je bila težka 120 kilogramov. V teh 40 kilogramih je bilo 40 gramov eksploziva," je izjavil. Bomba se je po njegovih besedah zabila v tla in eksplodirala pod zemljo, primarni namen letalnika pa je bil zbiranje podatkov.
Vojni analitik z Univerze v Veliki Gorici Marinko Ogorec, ki je prav tako gostoval v oddaji, se z njim ni strinjal. "Zelo majhna verjetnost je, da je detoniralo 40 kilogramov eksploziva in se to ni slišalo ali na kakršen koli način izbruhnilo na površino. Eksplodiralo je blizu stavbe, pa tega niso slišali. Mislim, da je to zelo malo verjetno," je dejal.
Spomnimo
V Zagrebu je s četrtka na petek ponoči strmoglavil vojaški brezpilotni letalnik. Vlada je v sporočilu za javnost zapisala, da je v hrvaški zračni prostor iz madžarskega priletel s hitrostjo 700 kilometrov na uro in na višini 1300 metrov.
Plenković je sporočil, da gre po dosedanjih informacijah za letalnik ruske izdelave, ni pa še jasno, ali je bil v lasti ruske ali ukrajinske vojske. Ve se, da je prišel iz smeri Madžarske, na Madžarsko pa iz smeri Romunije, je še pojasnil in dodal, da so za informacije, kako je letalnik lahko prišel kar do Zagreba, že zaprosili ukrajinsko stran.
Po besedah Milanovića je letalnik priletel iz Ukrajine, v Kijevu pa so zatrdili, da ni njihov. Milanović je dogodek označil kot resen incident, a poudaril, da ni bil usmerjen proti Hrvaški.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.