Hrvaški predsednik Zoran Milanović je v torek polnil naslovnice spletnih portalov, ko je novinarjem v Zagrebu na vprašanje, kako bi se Hrvaška odzvala na eskalacijo razmer v Ukrajini, odgovoril: "Berem poročila, da Nato povečuje svojo prisotnost in pošilja nekaj izvidniških ladij. S tem nimamo in nočemo imeti nič. To zagotavljam. Ne samo da ne bomo poslali svojih čet; če se bodo napetosti stopnjevale, bomo svoje čete umaknili – do zadnjega hrvaškega vojaka."
Kot piše današnji Politico, je s temi izjavami povzročil nemalo zmede. Hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman je namreč nekemu nemškemu novinarju še včeraj zatrjeval, da "predsednik ne govori v imenu Hrvaške, ampak zase". "Smo in ostali bomo zvesta članica Nata. Vse, kar počnemo, naredimo po posvetovanju s partnerji," je dejal za Frankfurter Allgemeine Zeitung. In še: "V takih časih je še posebej pomembno pokazati solidarnost med partnerji, Hrvaška pa bo to storila v EU in Natu."
A da Milanovićeve besede vendarle niso nedolžne, nadalje poroča Politico. Kmalu se je namreč izkazalo, da so se hrvaške sile na Poljskem, kar je 80 vojakov, že vrnile domov. Po informacijah hrvaškega časnika Jutarnji list pa država letos na Poljsko ne namerava poslati nove enote, zato hrvaških sil, ki bi jih lahko umaknili, tam sploh ne bo.
Milanović je prav tako dejal, da se "histerija, ki smo ji priča na vzhodu Evrope, dogaja v predsobi ruske prestolnice". Sam vidi drugačen način reševanja Ukrajine, in sicer tako, da se Kijevu ekonomsko pomaga.
Strmoglavljenje ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča leta 2014 je bilo po njegovi oceni "državni udar, ki sta ga podpirala Evropska unija in Washington". "Gibanje, ki je zrušilo Janukoviča, je bilo vse prej kot demokratično," meni hrvaški predsednik.
Prav tako je omenil, da je Ukrajina ena najbolj skorumpiranih držav na svetu. Prepričan je, da mora Zahod najti rešitev, ki bo upoštevala varnostne interese Rusije.
Milanović je s temi izjavami razburil Kijev. Ukrajinsko zunanje ministrstvo je na pogovor že poklicalo hrvaško veleposlanico v Kijevu, Anico Džamić, ki so ji sporočili, da so predsednikove izjave nesprejemljive. V pogovoru so izrazili globoko razočaranje.
"Hrvaški predsednik je izkazal prezir in nehvaležnost za pomoč, ki so jo Ukrajina in Ukrajinci nudili Hrvaški v njenem boju za neodvisnost in tudi v boju proti lanskim požarom," so po poročanju STA zapisali na ukrajinskem zunanjem ministrstvu. Zahtevali so javni preklic teh izjav in dodali, da se v prihodnosti ne smejo ponoviti.
Hrvaški premier Andrej Plenković se je sicer Ukrajincem že pred tem opravičil za predsednikove izjave in dejal, da ne ve, o katerih vojakih je Milanović govoril. "Politika Hrvaške je umiritev napetosti, preprečevanje spopadov in podpora celovitosti Ukrajine," je poudaril.
KOMENTARJI (603)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.