Zoran Milanović je v svojem govoru izpostavil, da so se meje vrnile, a ne v obliki rezilne žice, ki jo je slovenska vlada pravkar odstranila, pač pa z uvedbo ponovnega nadzora na meji med Slovenijo in Hrvaško.
A to ne pomeni konec schengna, je dejal. "Slovenija to počne iz notranjepolitičnih razlogov, razumem jih. Čeprav na teh mejnih prehodih zagotovo ne bodo ujeli tistih, ki jih iščejo – ilegalnih migrantov." Po njegovih besedah ti "zagotovo ne bodo prestopali meje s transparenti, pač pa se bodo gibali tam, kjer ni nadzora".
Poudaril je še, da je uvedba nadzora na meji tudi opozorilo, da Evropa brez meja ne obstaja. "Ljudje so se borili za Hrvaško, za meje, ampak mejne kontrole so zalogaj, ki se mu poskušamo izogniti. To ni vedno mogoče, zato razumem Slovence," je dejal in spomnil, da so Avstrijci nadzor na meji s Slovenijo uvedli že leta 2015 na vrhuncu begunske krize.
Izrazil je solidarnost s svojo sosedo in izrazil prepričanje, da bomo do velike noči, morda celo prej, spet ostali brez mejnih kontrol in se bodo razmere normalizirale. Bo pa v prihodnosti po njegovih besedah zagotovo prišla še kakšna kriza. "Mi moramo storiti vse, kar je mogoče, da bo svet čim bolj miren, brez vojn, uničenja in groze, saj le tako naša država živi in napreduje."
Milanović vzrok za povečan migracijski pritisk vidi predvsem v vizumski politiki Bosne in Hercegovine. Prepričan je, da bi morala BiH uvesti strožja merila za vstop na njeno ozemlje. "Gre za problem vizumskega režima, ki ga BiH ima oz. ga nima z nekaterimi državami. Temu se da narediti konec. Če hočejo biti del Evropske unije, morajo spoštovati skupna pravila," je dejal.
Sam sicer največ pričakuje od Avstrijcev in Nemcev, saj migranti večinoma želijo priti na sever. "Ne moremo več povečevati nadzora, razen če začnemo streljati na ljudi, to pa bi bila katastrofa. Nisem niti za vojsko na meji. Če bomo na meje postavili vojsko, bomo imeli mrtve," je še dodal.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.