Avstrijsko zunanje ministrstvo je zaradi izjav hrvaškega predsednika Zorana Milanovića med njegovim obiskom v Vatikanu v sredo na pogovor poklicalo hrvaškega veleposlanika na Dunaju Danijela Glunčića. Milanović je namreč pred tednom dni avstrijske epidemiološke ukrepe primerjal z metodami iz 30. let prejšnjega stoletja.
Hrvaški predsednik se je sicer med obiskom v Našicah v Slavoniji opravičil za primerjavo avstrijskih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 s fašizmom. Povedal je, da je avstrijski predsednik Alexander van der Bellen njegov prijatelj in liberalec. "Država, ki izbere takšnega liberalca in zelenega, ne more biti fašistična," je dejal Milanović ob robu obiska vojašnice v Našicah.
Vendar pa je Milanović ob tem vseeno napovedal, da bo njegov urad na pogovor poklical avstrijskega veleposlanika na Hrvaškem Josefa Markusa Wuketicha, kot je to pretekli teden storila Avstrija s hrvaškim veleposlanikom. "Avstrijskemu veleposlaniku bodo izrazili globoko hrvaško zaskrbljenost zaradi ogrožanja temeljnih človekovih pravic v Avstriji," je pojasnil.
"To se počne. Naše veleposlanike nenehno pozivajo na pogovore zaradi nekaterih neumnosti. Bomo tudi mi njihove," je dodal.
V odgovoru na novinarsko vprašanje je Milanović vztrajal, da je zaprtje javnega življenja za vse v Avstriji in napoved obveznega cepljenja "katastrofa". Prepričan je, da je to ukrep, ki ni znanstveno utemeljen, ter da "terorizira ljudi".
Kot "evropskega državnika" v EU ga takšni strogi ukrepi motijo, je pojasnil. Ob tem se je obregnil tudi ob Nizozemsko: "Če lahko Nizozemci in še kdo drug vsak dan komentirajo stanje v Bosni in Hercegovini, lahko jaz komentiram Rotterdam. Narod se vam je uprl. Ne priseljenci, uprli so se vam svetlolasi in modrooki Nizozemci." Kot primer dobre epidemiološke prakse pa je izpostavil Švedsko.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.