Gordijski vozel, ki je vse od osamosvojitve težil odnose med sosedama, je sicer presekala razsodba arbitražnega sodišča, ki pa je Hrvaška ne priznava. Medtem ko so v Zagrebu prepričani, da vprašanji ne bi smeli biti povezani, smo v Ljubljani večkrat slišali ocene, da lahko južne sosede v schengen pripelje le izpolnjevanje vseh pogojev, na prvem mestu spoštovanje mednarodnega prava, kar vključuje tudi priznanje odločitve arbitražnega sodišča.
Bodoči premier Robert Golob je že dal vedeti, da namerava vztrajati pri tem, medtem je Tanja Fajon, ki ji je praktično zagotovljeno mesto zunanje ministrice, kot evroposlanka lani ocenjevala, da Hrvaška na schengen še ni pripravljena, so spomnili pri Večernjem listu.
Slovenijo je najverjetneje imela v mislih tudi predsednica evropskega parlamenta Roberta Metsola, ko je za hrvaško tiskovno agencijo Hina dejala, da bi morala biti Hrvaška v schengensko območje sprejeti v najkrajšem možnem času, še pred koncem francoskega predsedovanja Svetu EU, ki se izteče konec naslednjega meseca, ter da bi bilo vsakršno zavlačevanje oziroma blokiranje dostopa nedopustno.
Vlada Janeza Janše je bila sicer širitvi schengena na Hrvaško izrazito naklonjena, prav v času slovenskega predsedovanja Svetu EU so bili storjeni veliki koraki v tej smeri.
Pahor na Reki o vstopu Hrvaške v schengen
Na Reki so danes slovesno obeležili 30 let delovanja Zveze slovenskih društev na Slovenskem. Dogodka se je udeležil tudi slovenski predsednik Borut Pahor, ki je poudaril pomen prijateljskih odnosov med državama ter podprl čim hitrejši vstop Hrvaške v evrsko območje in schengen. Hrvaški predsednik Zoran Milanović je udeležbo odpovedal.
"Predvsem smo sosedje, dva naroda, ki nikoli nista bila v vojni, kar je v Evropski uniji redkost, dva naroda, ki se razumeta, čeprav ni prevajalcev, dva naroda, ki se tudi spoštujeta. Odgovornost vseh nas, zlasti pa tistih, ki jo vodimo, je, da vedno, zlasti v teh zahtevnih časih, skrbimo za to, da dobro sosedstvo in prijateljstvo skrbno negujemo," je povedal Pahor na slovesnosti ob 30-letnici zveze v Pomorskem in zgodovinskem muzeju hrvaškega Primorja Reka.
"Želim si, da bi Hrvaška kmalu vstopila v schengen, da bi sprejela evro, da bi učvrstili celo vrsto dvostranskih odnosov, tudi z rešitvijo vprašanja, ki je dolgo obremenjevalo odnose do te stopnje, da so se zgodili tudi incidenti. Storiti moramo vse, kar je v naši moči, da se razumemo kot prijatelji, kot sosedje, kot prijatelji," je še povedal Pahor.
KOMENTARJI (342)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.