V Zagrebu, Sarajevu in Beogradu so imeli v zadnjih dneh izrazito slabo kakovost zraka. Vrednosti trdih delcev so bile denimo v nekaterih delih Beograda tudi do štiri- ali petkrat višje od mejnih. "Do poldneva so bile visoke koncentracije, zrak je bil onesnažen in v nekaterih delih mesta zelo onesnažen," je povedal Andrej Šoštarić iz Gradskog zavoda za javno zdravje.
Zaradi spremembe vremena v Beogradu, denimo vetra, so se konec tedna razmere nekoliko izboljšale. A ker je poleg vremenskih in geografskih dejavnikov med razlogi za onesnaženost zraka veliko prometa, težka industrija in slaba energetska učinkovitost, je del bremena za kakovost zraka tudi na državni politiki. "Seveda delamo na tem še bolj, kot smo si zastavili, a rezultatov še ne vidimo," pojasni poslanec v skupščini kantona Sarajevo Dino Konaković.
Vrednosti delcev PM10 so bile v zadnjih dneh nekoliko presežene tudi v več mestih v Sloveniji. "Resda niso bile kakšne ekstremne vrednosti, ampak marsikje je bilo malo nad dovoljeno vrednostjo, se pravi ni bilo nekih ekstremov, ampak lahko bi govorili o tem, da smo dihali nekoliko slabši zrak," pojasni Andrej Velkavrh iz ARSO.
Najbolj onesnažen zrak v zadnjem času smo sicer imeli marca lani v času prve epidemije, ko je Evropo in tudi Slovenijo zajel gost oblak saharskega prahu. "Lani je bila res ena taka vremenska situacija, ko so bili vetrovi ravno iz pravih strani dovolj močni, da smo imeli res velike količine saharskega prahu v ozračju. Ampak to je precej bolj redko in kratkotrajno, kot so te inverzne situacije pozno jeseni in pozimi," doda Velkavrh. Ki jih lahko tako pri nas kot na Balkanu torej v prihodnjih mesecih pričakujemo še več, zato je za tiste z občutljivimi dihali priporočljivo, da spremljajo kakovost zraka in v času poslabšanja omejijo gibanje na prostem.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.