68 mladih žensk so zmotili kar med predavanji na kolidžu Šree Sahajanand, kjer se šolajo samo dekleta, in jih na stranišču prosili, naj slečejo spodnje hlače ter jih dajo pregledati, da bi dokazale, da nimajo menstruacije. Incident se je zgodil v torek v mestu Bhuj.
Šolo sicer vodi sekta Svaminarajan, premožna in konzervativna hindujska verska skupina. Dejali so, da se je eden izmed vodilnih v hostlu vodji kolidža pritožil, da nekaj študentk ne sledi pravilom, ki bi jih morale upoštevati ženske z menstruacijo. Ta pravila narekujejo, da v tistem tednu, ko ženska dobi menstruacijo, ne sme vstopiti v tempelj in v kuhinjo, prav tako pa se ne sme dotikati drugih študentov. Med obroki morajo sedeti stran od drugih, pomiti morajo svojo posodo, v predavalnici pa morajo takrat biti v zadnji vrsti.
Ena izmed študentk je za BBC povedala, da v njihovi nastanitvi vodijo register, v katerega morajo dekleta vpisati svoje ime, ko dobijo menstruacijo. Ker se zadnja dva meseca nobena izmed tam nastanjenih študentk ni vpisala v register, se je vodja ustanove pritožil, da dekleta z menstruacijo vstopajo v kuhinjo, so v bližini templja, prav tako pa se socializirajo z drugimi stanovalci.
Študentke trdijo, da so dan, potem ko se je upravitelj hostla pritožil, bile zlorabljene s strani vodje hostla in njihovega kolidža, preden so jim naročili, naj se slečejo. Kar se jim je zgodilo, so opisale kot zelo bolečo izkušnjo, ki jim je pustila travme. Eden izmed očetov študentk je dejal, da so njegova hčerka in nekaj drugih študentk do njega ob obisku prišle v solzah. "V šoku so," je povedal za BBC. V četrtek, dva dni po incidentu, je skupina študentk protestirala na kampusu – zahtevale so, da nekdo ukrepa zoper ljudi, ki so jim povzročili takšne travme.
Upravitelj kolidža Pravin Pindorja je dejal, da je šlo za "nesrečen incident" in da so sprožili preiskavo. Dodal je, da če bo ugotovljeno, da je kdo ravnal napačno, bo ta kaznovan. Namestnica rektorja univerze, pod katero spada kolidž, Daršana Dholakja, pa je dejala, da so krive študentke, ki so prekršile pravila, in dodala, da so se nekatere med njimi zato opravičile. Komisija za ženske zvezne države Gujarat pa je naročila preiskavo incidenta in študentke pozvala, naj povedo resnico brez strahu pred posledicami. Zadevo preiskuje tudi policija.
V zelo podobnem primeru pred tremi leti so 70 študentkam prav tako naročili, naj se slečejo do spodnjega perila v šoli na severu Indije, ko je rektorica na tleh kopalnice videla kri. Diskriminacija žensk v Indiji je v povezavi z menstruacijo zelo razširjena – videne so kot nečiste, menstruacija pa je velik tabu. Pogosto so izključene iz družabnih in verskih dogodkov, prepovedan jim je vstop v templje in svetišča, pa tudi v kuhinje.
Leta 2018 je vrhovno sodišče sprejelo zgodovinsko odločitev in odprlo vrata templja Sabarimala, ki je bil od leta 1991 zaprt za ženske vseh starosti. Odločili so, da je to diskriminatorno. Le leto dni po tej odločitvi so se sodniki odločili, da bodo ponovno pretehtali odločitev, saj so ji sledili veliki protesti, v katerih so sodelovale tudi ženske. To je le dodaten dokaz, kako globoko zakoreninjena je stigma glede menstruacije v državi.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.