"Vloga prve dame je odsevala vlogo žensk v javnem življenju. Bile so skrite svetovalke in podpornice svojih mož ali pa so bile povsem izključene iz predsednikovanja svojih mož. Prva moderna žena je bila Jacqueline Kennedy, kar je tudi zasluga vstopa televizije v politično življenje. Ona je prva oblikovala podobo žene predsednika, prve dame, ki ima tudi svojo posebno javno podobo," pojasni Igor Lukšič z ljubljanske Fakultete za družbene vede iz Katedre za teoretsko analitsko politologijo.
Se bo Melania Trump kot prva dama res zapisala v zgodovino zgolj po svojih modnih izbirah?
In tudi trenutna prva dama ZDA Melania Trump je že davno pred nastopom svoje funkcije razkrila, da želi biti takšna prva dama, kot je bila Jackie Kennedy Onassis. Že leta 1999, ko je bila še na začetku zveze s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom, je v intervju za Times izrazila željo, da bi jo, če bi kdaj postala prva dama, primerjali z Jackie: "Bila bi zelo tradicionalna. Kot Betty Ford ali Jackie Kennedy." In zabeležili so več poskusov, da bi ji to uspelo, vsaj kar se tiče njenih modnih izbir, piše Marie Claire.
In kot pišejo tudi številni drugi ameriški mediji, Trumpova administracija vztrajno slika vzporednice med podobo Melanie Trump in Jackie Kennedy Onassis, a kot izpostavljajo mnogi, so ikonične prve dame mnogo več kot le njihove modne izbire.
Kot piše Business Insider, je pred njenim govorom na republikanski konvenciji, Bela hiša Melanio označila za Jackie Kennedy njenega časa: "Melania ima njeno lepoto, eleganco." Kot denimo pišejo tudi v Marie Claire, je ena v nizu napačnih zgodb, ki jih želi vsiliti Bela Hiša o prvi dami, prav ta, da je prva dama Melania Trump 'naslednica' legendarne Jacqueline Kennedy Onassis, da uteleša njeno eleganco in pomembnost, ki jo je Jackie Kennedy v 60. letih.
Tako je recimo za inavguracijo Donalda Trumpa nosila sinje modro obleko iz kašmirja znamke Ralph Lauren in dih jemajoče dolge rokavice. Mediji so jo takrat primerjali z znamenito podobo Jackie Kennedy za inavguracijo Johna F. Kennedyja leta 1961. Za enega izmed rojstnih dni Donalda Trumpa se je Melania na predsedniški Air Force one vkrcala v opravi, ki jo je dopolnila s šalom in prevelikimi očali, ki bi si jih lahko izposodila iz omare Jackie Kennedy Onassis.
A kot opozarjajo komentatorji, Melania, Donald in njegova administracija pozabljajo, da je bila Jackie več kot le modna ikona. Njena oblačila so bila podaljšek njenega karakterja. Njene umetniške korenine in izobrazba sta napolnili njene modne izbire z vsebino in pomenom.
Oblačilo, ki je najbolj zaznamovalo življenje znamenite Jackie Kennedy Onassis, pa je roza Chanelov kostim, ki ga je nosila na dan, ko je bil leta 1963 ustreljen John F. Kennedy. Ta kostim še danes ostaja spomenik, ne zato, ker je bil moderen, ampak zaradi zgodbe, ki ga spremlja. Jackie Kennedy se namreč ni želela preobleči, preden je stopila pred medije in ljudi, čeprav je bil poškropljen s krvjo njenega moža. Oblačilo je tako postalo simbol pošastnosti trenutka, s katerim je lahko legendarna prva dama izrazila svojo žalovanje: "Naj vidijo, kaj so storili," je dejala.
Najbolj znana modna izbira Melanie Trump, ki so ji mediji pripisali simbolni pomen, pa je Zarina zelena jakna z napisom: "Vseeno mi je, kaj pa tebi?" Prva dama ZDA je tako oblečena odšla na obisk k migrantskim otrokom, ki so jih ločili od njihovih družin na mehiško-ameriški meji. Njena modna izbira je sprožila številne protestne akcije.
Kot opozarjajo pri Marie Claire, je Melania ravnala popolnoma nasprotno, kot bi ravnala Jackie. "Melania bi lahko ta trenutek izkoristila za modno izbiro, s katero bi pokazala sočutje, tako pa je bila videti popolnoma brez čustev. Njena jakna je kričala, da ji je vseeno."
Kot je sicer kasneje za ABC zatrjevala Melania sama, je bil napis namenjen ljudem in levim medijem, ki so jo kritizirali: "Njim sem želela pokazati, da mi je vseeno," je odgovarjala kritikom.
Kljub temu da zdajšnja prva dama dokaj uspešno posnema modne odločitve Jackie Kennedy Onassis, bi morala, da bi posnemala tudi njeno pokončno držo in karakter, narediti še marsikaj, pravijo ameriški komentatorji.
'Svojo vlogo je odigrala popolno, svojega moža osvežuje s svojo milino in lepoto'
A če ameriški mediji poudarjajo, da ji želena podobnost z Jackie Kennedy ni preveč uspela, kakšna prva dama je torej Melania Trump?
"Prva dama ZDA Melania Trump je žena predsednika Donalda J. Trumpa in mama Barrona Trumpa. Je druga prva dama ZDA, ki je bila rojena zunaj ZDA, in prva, ki je postala naturalizirana državljanka ZDA. In kot prve dame pred njo, bo tudi Melania Trump pustila pečat v zgodovini," je zapisano na straneh Bele hiše.
Kot še preberemo v njenem uradnem opisu: "V svoji vlogi prve dame se gospa Trump osredotoča na številne težave, ki vplivajo na življenje otrok. Otroci so na vrhu njene agende. Njena največja karakteristika je njeno izkazovanje ljubezni in sočutja, v vsem, kar naredi. Veliko svojega časa porabi za srečanja z otroki, katerih starši so v bolnišnicah in zavodih. Gospa Trump je obiskala tudi več bolnišnic in šol v tujini. Gospa Trump svoja prizadevanja vlaga v to, kako lahko zaščitimo, učimo in opolnomočimo otroke. Prav tako sodeluje pri dvigovanju ozaveščenosti o opiatski krizi in njenih uničujočih učinkih na novorojenčke. Gospa Trump je ustanovila tudi kampanjo 'Be best' oziroma 'Bodi boljši', ki se osredotoča na dobrobit otrok na treh področjih, med drugim tudi na negativne plati družbenih omrežij."
Kot poudarja Lukšič, je Melania Trump predvsem zelo veliko naredila za izvolitev svojega moža za predsednika: "Njegovo razgibano življenje z ženskim svetom je s svojo držo Melania nevtralizirala in preprečila razraščanje podobe njenega moža kot nezvestega ženskarja, ki krši zapovedi zglednega kristjana in družinskega človeka. To predstavo je pri predsedniku krepila še naprej, tudi v sedanji volilni kampanji. Svojega moža, ki je že prilično v letih in zato na trenutke deluje postarano in rigidno, osvežuje s svojo milino, lepoto, predvsem pa s svojo odločno držo in neverjetno osredotočenostjo na to, kar hoče zase, za svojega sina, svoje starše in za svojega moža."
In prav po tem je posebna, pravi Lukšič: "Takšne prve dame, ki bi ob takšnem možu in takšnem tipu predsedovanja zdržala in uveljavljala svojo agendo, še ni bilo. Svojo dosedanjo kariero odlične manekenke je nadgradila v smeri, ki jo suvereno obvlada." Kot pojasnjuje, je Melania Trump vse odigrala popolno in je kot podpornica kandidature moža politično dobro uporabljena, bolje skoraj ne bi mogla biti, je ocenil.
Ima kot prva dama kakšen vpliv na odločitve svojega moža? To bo jasno šele iz spominov
Prva dama ZDA ima ne glede na to, da je moč pridobila s poroko, možnost vplivanja na svojega moža in posledično tudi na njegove odločitve, ugotavljajo raziskovalci. Koliko se je skozi zgodovino to izkazalo za resnično oziroma koliko je to mit? Katera prva dama je imela v zgodovini pomemben vpliv na predsednika ZDA?
Kot odgovarja Lukšič, je bila najbolj slavna vplivna žena Nancy Reagan: "Ni imela svoje agende. Vedeli pa so, da ji mož zelo zaupa, tako da so prek nje sporočali predsedniku ključne odločitve vplivnih podpornikov. Hilary je imela svojo agendo in jo je tudi poskušala vpeljati. V drugi kampanji je prevzela vajeti kar v svoje roke, ko je možu zmanjkalo glasu. To je bil gotovo najbolj uigran par v ameriški zgodovini, kar zadeva skupno in kolikor se da usklajeno delovanje. Hillary R. Clinton je bila politično gotovo najbolj vplivna prva dama ZDA v zgodovini. Michelle Obama je bila v času predsedovanja svojega moža zelo odmerjena z javno podporo, pokazalo pa se je, da je močna ženska, ki je zelo zaslužna za uspehe svojega moža. Izkazalo se je, da je bila pomembna sopremišljevalka njegovih odločitev. Bushevi ženi pa spadata bolj v prvo polovico dvajsetega stoletja po svoji vlogi."
In Melania Trump? Ima kakšen vpliv na politične odločitve svojega moža? Kot pojasnjuje Lukšič, bi bilo zato treba dobiti empirične podatke: "Kar je bilo javno objavljeno do sedaj, je malenkost. Vplivala naj bi tudi na nekatere kadrovske rešitve, predvsem zamenjave. Kaj se je res zgodilo in kakšen je bil njen vpliv, bo jasno šele iz objavljenih spominov najbližjih sodelavcev in nje same."
Melania Trump je sicer leta 2016 v intervjuju za GQ dejala, da je politika delo njenega moža in da se je odločila, da se s političnimi odločitvami ne bo ukvarjala. Kot so zapisali pri omenjenem mediju, Melania sicer svetuje svojemu možu, a glede česa je zavito v tančico skrivnosti. "Tega ne ve nihče in tudi nihče nikoli ne bo vedel. To je med menoj in mojim možem."
'Melania in Donald igrata vlogo harmoničnega para, ki dobro deluje, saj v ključnih trenutkih vedno podpirata drug drugega'
Kot piše Business Insider, je bil eden izmed njenih zadnjih govorov na republikanski konvenciji, v katerem je pozivala k ponovni izvolitvi njenega moža, poln nasprotij. Tudi oni pišejo, da Melania uporablja modne izbire in dober modni okus kot orožje po svoji izbiri. Kot namigujejo pri časniku, je Melania Trump na omenjenem dogodku govorila oblečena v olivno zeleni opravi, ki je spominjala na jakno vojaškega generala. Njen videz je bil v skladu z vojaškimi vrednotami, so ocenili. Komentatorji so se po njenem nastopu spraševali, ali je bila njena odločitev za takšno opravo simbolična? Da je prišla zagovarjat in z vsemi topovi branit ideje trumpizma?
A kljub vsemu Melania na trenutke odklanja Trumpovo roko v javnosti, zagnala pa je celo kampanjo proti spletnemu nadlegovanju 'Bodi boljši '. Precej pomenljivo, če pomislimo, da je njen mož utelešenje takšnega komuniciranja na družbenih omrežjih.
Zakon najbolj vplivnega para na svetu nedvomno spremlja mnogo ugibanj, govoric o njuni dejanski sreči in skladnosti. "Govorice so vedno del političnega boja. Melania in Donald igrata vlogo harmoničnega para, ki dobro deluje, saj v ključnih trenutkih vedno podpirata drug drugega. Melanijini starši so dobili državljanstvo in verjetno je Melania še za kakšno pomembno zadevo dobila podporo sovjega moža," je ocenil Lukšič.
Novinarka Mary Jordan, avtorica najnovejše biografije o Melanii Trump, ki je leta 2003 osvojila Pulizerjevo nagrado in opravila več kot sto intervjujev o Melani Trump, je za Guardian dejala, da je "ljubezen zapletena, ljubezen med Trumpoma pa je ultra zapletena". Za biografijo prve dame je intervjuvala številne uslužbence Bele hiše, čistilke in ostale, ki od blizu spremljajo življenje najvplivnejšega para. Večina jih trdi, da zakonca spita v ločenih spalnicah. "A Melania je rada izolirana. Je samotarka. In tudi Donald je samotar. Povsem srečna sta, ko sta ločena," ugotavlja Jordanova. "Kljub temu je Melania prva, ki jo Trump pokliče, zato ker ji zaupa, pravi Jordanova. In on ne zaupa številnim. Imata zelo nenavadno razmerje, a imata resnično vez. On ljubi sebe in svoje delo, zato veliko časa preživlja ločeno od nje. A njej to povsem ustreza."
Kot piše Guardian, Jordanova slika portret prve dame, ki se precej bolj zaveda, kaj se dogaja in ima več nadzora nad dogajanjem in svojim možem, kot si misli javnost. Kot primer njene moči Jordanova navaja primer zakasnele vselitve po Trumpovi izvolitvi za predsednika ZDA v Belo hišo leta 2016, uradno zaradi šolanja Barrona Trumpa, v resnici pa naj bi se, kot trdi Jordanova, v tistem času pogajala glede predporočne pogodbe.
Kot izpostavlja Business Insider, je Melania Trump šele druga predsednikova žena, ki je bila rojena zunaj ZDA. Je prva, katere materni jezik ni angleščina in je prva v vlogi prve dami, ki je naturalizirana državljanka ZDA. Zato se uvršča med najbolj 'multikulturne' prve dame in koščki njene življenjske zgodbe nosijo pomembne lekcije ameriške zgodovine: o pomenu danih in izkoriščenih priložnosti, nevarnostih nacionalizma, in kot so porogljivo dodali, kaj vse ti je dovoljeno, če nosiš dobro ukrojeno obleko. A mnogi ameriški mediji opozarjajo, da če želi Melania Trump ostati v ameriški zgodovini zapisana za zmeraj in ne le kot modni trend, ki ga bo povozila nova sezona, bo morala še veliko narediti, da svojo brezhibno oblečeno javno podobo napolni tudi z vsebino.
'Je borka. Rada zmaguje.'
Ji lahko to uspe v morebitnem novem mandatu? Okoliščine in epidemični časi kričijo po odgovornih voditeljih, ki bi ljudstvu vlili upanje v teh težkih časih. Melania, Donald in njun sin Barron so covid-19 že preboleli. Vsi ob istem času, hitro in učinkovito. "Dobro je bilo, da smo zboleli ob istem času, da smo lahko ta čas preživeli skupaj in skrbeli drug za drugega," je zapisala. Prva dama je o tej izkušnji zapisala blog, v katerem je predvsem izstopala njena materinska skrbnost.
Njen mož sicer že od začetka k situaciji pristopa predvsem teatralno. Študija univerze Cornell je pokazala, da je Trump eden največjih dezinformatorjev v povezavi z novim koronavirusom na svetu. Toliko napačnih podatkov, lažnih informacij in novic, ki jih je o covid-19 navedel Trump, javnosti namreč še ni postregla nobena druga javna osebnost. Kakšna bi torej lahko bila Melanijina vloga v tej kampanji?
"Donald Trump ima glede koronske krize svoje stališče in vleče poteze, ki jih ljudje ocenjujejo v skladu s svojimi predstavami in interesi. Koliko mu bo to koristilo, se bo pokazalo na volitvah. Za zdaj mu njegova drža ne koristi. Melania tu ne vleče radikalno drugačnih potez," je ocenil Lukšič.
Business Insider Melanii očita, da če bi bila bolj odkrita glede svoje izkušnje ameriške priseljenke, bi lahko razvila močan ženski glas v svoji stranki, a namesto tega vztraja pri svoji uveljavljeni znamki: "Pri dobrih, a ne odličnih govorih, ki se resničnih družbenih težav dotikajo le površinsko, a če potegnemo črto, v katerih ne pove prav veliko."
Kot je za Guardian sklenila Jordanova, mora Melania v resnici še sprejeti vlogo prve dame in pri tem računa na dodatna štiri leta. In ne le zato, ker bi njun sin Barron v tem primeru lahko ostal v elitni šoli v bližini Washingtona, ampak predvsem zato, ker je ambiciozna: "Je borka. Rada zmaguje."
KOMENTARJI (304)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.