V tem tednu se je iz krajšega spanca znova prebudil mehiški ognjenik Popocatépetl. Iz sebe je pihnil večji oblak strupenega dima in pepela, zaradi česar so v okoliških mestih zaprli 11 šol. Ognjenik sicer velja za najbolj aktivnega v Mehiki, saj občasno puha že od leta 1994.
Njegovi izbruhi v tem času so bili manjšega obsega. A če bi izbruhnil huje, bi lahko s plinom in dimom ogrozil 22 milijonov prebivalcev mehiške prestolnice. Od nje je oddaljen 72 kilometrov. Prebivalci zato vrh pozorno opazujejo.
Goro natančno proučujejo tudi strokovnjaki. V njegovi okolici je tako že več let nameščenih šest kamer, 12 seizmoloških merilnih naprav in termalna kamera, ki podatke o nemirni gori zbirajo 24 ur na dan, o vsem pa poročajo znanstvenikom, ki se nahajajo v Ciudad de Mexicu.
13-članska multidisciplinarna ekipa nato natančno oceni so dogodki nevarni. To ugotovijo s pomočjo opazovanja dima, kar velja za dobro preventivo. Na podlagi dima lahko namreč tudi ugotovijo kam pihajo vetrovi in o morebitni nevarnosti obvestijo prebivalce.
Za lažje razumevanje nevarnosti so oblasti pred več leti uvede tudi posebno karto nevarnosti, ki temelji na barvah semaforskih luči. Želena pomeni, da razloga za skrb ni, rumena, da je potrebna previdnost, rdeča pa, da obstaja velika nevarnost. Občasno puhajoči vulkan je sicer že več let uvrščen v rumeno kategorijo.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.