Podrobnosti napada niso znane, a 58-letni irski diplomat Aidan O'Hara po besedah irskega zunanjega ministra Micheala Martina ni bil resneje ranjen. Kot je sporočil, je z njim vse v redu, so v rednih stikih in nadaljuje z opravljanjem svojih dolžnosti.
Martin je napad označil za grobo kršitev obveznosti zaščite diplomatov. Veleposlanika, ki je s svojim delom v Sudanu začel leta 2022, je opisal kot izjemnega irskega in evropskega diplomata, ki služi EU v najtežjih okoliščinah. "Zahvaljujemo se mu za njegovo delo in pozivamo k nujni prekinitvi nasilja v Sudanu ter ponovni vzpostavitvi dialoga," je dejal.
"To predstavlja hudo kršitev Dunajske konvencije. Varnost diplomatskih prostorov in osebja je primarna odgovornost sudanskih oblasti in obveznost po mednarodnem pravu," pa je na Twitterju zapisal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Tudi on je pozval k ustavitvi nasilja. Zapisal je, da civilisti nujno potrebujejo prekinitev ognja, da bi bili varni in da bi omogočili posredovanje. "EU si prizadeva prepričati obe strani, da upoštevata humanitarno prekinitev ognja, ter spodbuja dialog."
Blinken: Streljali so na ameriški diplomatski konvoj
Ameriški državni sekretar Antony Blinken pa je sporočil, da so med spopadi streljali tudi na diplomatski konvoj, pri čemer pa k sreči ni bil nihče poškodovan.
"Lahko potrdim, da so včeraj obstreljevali ameriški diplomatski konvoj. Vsi naši ljudje so varni in nepoškodovani," je povedal novinarjem na Japonskem, kjer se udeležuje srečanja zunanjih ministrov skupine G7. Ob tem je napad označil za nevarno, nepremišljeno in neodgovorno dejanje, poroča BBC.
Pozval je k nujni prekinitvi sovražnosti. "Izgubljenih je bilo že preveč civilnih življenj," je tvitnil in dodal, da je v pogovoru s poveljnikom sudanske vojske Abdelom Fatahom al Burhanom in njegovim namestnikom Mohamedom Hamdanom Dagalom "poudaril pomen zagotavljanja vernosti diplomatskega osebja in humanitarnih delavcev" v državi. Kot je dejal, bi bila že 24-urna prekinitev ognja dobro izhodišče za zmanjšanje napetosti.
V Kartumu se na večini mostov v okolici mednarodnega letališča in vojaškega štaba nadaljujejo srditi spopadi. Po ulicah odmevajo glasni streli in oglušujoče eksplozije. Po navedbah očividcev je bilo v zraku čutiti vonj po smodniku, iz več poškodovanih stavb pa se je valil gost črn dim. Tarči napadov sta bila tudi železniška infrastruktura in letališče v Kartumu. Po navedbah britanskega BBC-ja se prebivalci sudanske prestolnice že soočajo s pomanjkanjem hrane in vode.
Po podatkih ZN je bilo v spopadih, ki so izbruhnili v soboto, ubitih okoli 200 ljudi, več kot 1800 pa je bilo ranjenih. Spopadi potekajo tudi v več drugih sudanskih mestih, med drugim v pokrajini Darfur na zahodu države.
Tiskovna predstavnica EU Nabila Massrali je za tiskovno agencijo AFP povedala, da delegacije EU po napadu niso evakuirali iz Kartuma. Varnost osebja je prioriteta in varnostni ukrepi so pod drobnogledom, je dodala.
Tudi tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva John Kirby je sporočil, da trenutno ne načrtujejo evakuacije ameriškega osebja, kljub nenehnim varnostnim tveganjem in zaprtju letališča v Kartumu. Vse Američane pa je pozval, naj situacijo obravnavajo z največjo resnostjo.
Spomnimo, nasilje v Sudanu je izbruhnilo v soboto po večtedenskem sporu med poveljnikom sudanske vojske Abdelom Fatahom al Burhanom in njegovim namestnikom Mohamedom Hamdanom Dagalom, ki poveljuje močnim paravojaškim silam za hitro podporo (RSF). Kdo ima prednost na bojišču, je zaradi zmedenih razmer in nasprotujočih si izjav obeh sprtih strani nejasno.
"Ostajamo solidarni z našimi brati in sestrami v Sudanu," je v Ženevi dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, ki je ob tem ostro obsodil nasilje v državi in pozval k prizadevanjem za mir.
Pomoč, ki jo je WHO pred izbruhom nasilja razdelila zdravstvenim ustanovam v Sudanu, so po Tedrosovih besedah že porabili, zaradi spopadov pa ni mogoče organizirati nadaljnje dostave. Izrazil je tudi zaskrbljenost zaradi poročil o plenjenju zdravstvenih ustanov in njihovi uporabi v vojaške namene, poroča STA.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.