"Verjamem, da ima Izrael situacijo pod nadzorom in da zdaj vse sile usmerja v kopensko ofenzivo v Gazi," je trenutno situacijo na Bližnjem vzhodu ocenil nekdanji načelnik generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič. Kopenska ofenziva, ki naj bi se na območju palestinske enklave začela v roku nekaj dni, bi potekala med porušenimi stavbami in v rovih, ki se nahajajo pod njimi. Gre za več 10-kilometrski sistem teroristične skupine Hamas, ki v globino meri tudi 90 metrov, utrjene podzemne hodnike, ki so minirani. V njih Hamas skriva tudi zaloge streliva, pravi Božič, ki je v enem izmed takih rovov že bil. Vojskovanje v njih bo težko, verjetno bodo izgube velike na obeh straneh.
Nič lažje po predvidevanjih ne bo na površju, kjer je veliko ruševin, pa tudi civilistov. "Na območju je zgoščenih več ljudi, kot je prebivalcev Slovenije. Nemogoče je vojaško delovati, ne da bi pri tem poškodovali civiliste," ob tem opozarja državni sekretar za mednarodne zadeve v kabinetu predsednika vlade Vojko Volk.
V skladu z mednarodnim pravom se na območju sicer že poskuša čim bolje poskrbeti za Palestince, poskušajo se vzpostaviti varni koridorji, Izrael govori o izmenjavi talcev. Tudi slovenska vlada si trenutno najbolj prizadeva zaščititi življenja na območju, je povedal Volk. "Slovenska vlada bo tudi pomagala pri zaščiti palestinskih beguncev, za varnostna območja, koridorje, medicinsko pomoč, vodo, bolnišnice," je naštel.
Kot poudarja Božič, so izraelski vojaki kot pripadniki razvite države najverjetneje prejeli pravila bojevanja, ki jim jasno zapovedujejo, kaj lahko in česa ne smejo početi med vojskovanjem. Med slednjim je v skladu z mednarodnim pravom tudi pobijanje civilistov, izraelska vojska pa je po njegovih besedah civilu že omogočila prehod v varne stavbe – šole, bolnišnice in prostore ZN. "V drugem primeru, če so na strani Hamasa, pa postanejo upravičene vojaške tarče. Grdo, ampak takšna so pravila bojevanja," pravi.
Obenem pa se pojavlja vprašanje, zakaj Izrael (tudi) civilistom v Gazi onemogoča življenjsko pomembne dobrine – zaradi izolacije enklave bi tam lahko kmalu zmanjkalo vode in hrane, elektrike ni že nekaj dni. Božič razloge išče v lastni varnosti Izraela. Elektriko v Gazi so najverjetneje izklopili zato, da preprečijo vojne aktivnosti Hamasa. Priklop obljubljajo v zameno za talce. "Upam, da pride do izpustitve talcev in da so že vzpostavljeni kanali. Ne bi bilo prvič, da se bo zadeva razrešila," ob tem glede Hamasa še pove Volk. "Vsi imamo svoja čustva, vsak po svoje razume situacijo in zgodovino območja. A zob za zob, maščevanja, to niso načela mednarodnega prava."
Vojna in z njo povezana humanitarna kriza pa bosta najverjetneje še povečali pritok migrantov v Evropo, tudi po balkanski poti čez Slovenijo. Volk pravi, da je vlada na (dodatno) povečanje migracij pripravljena.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.