Tri dni po terorističnem napadu v središču Dunaja se je avstrijski parlament na izrednem zasedanju danes spomnil žrtev. Nato sta kancler Sebastian Kurz in podkancler Werner Kogler podala izjavi, ki jima je sledila razprava.
Kurz je danes tako zahteval več pooblastil za varnostne sile. Po njegovem mnenju morajo biti bolje pripravljene na obravnavanje oseb, ki predstavljajo grožnjo nacionalni varnosti.
"Avstrijske oblasti od pravosodja, policije do urada za zaščito ustave še vedno nimajo pravne podlage, da bi nadzorovale in po potrebi pridržale islamistične skrajneže in druge osebe, ki predstavljajo grožnjo," je povedal avstrijski kancler na izrednem zasedanju avstrijskega parlamenta.
20-letnega napadalca Kujtima Fejzulaija, ki je v ponedeljek zvečer ubil najmanj štiri ljudi, so decembra lani namreč predčasno izpustili iz zapora pod pogojem, da opravi tečaj deradikalizacije. Bil je simpatizer skrajne Islamske države (IS), poleti pa je skušal na Slovaškem kupiti strelivo. O tem je Slovaška obvestila avstrijske kolege. Za zdaj ni znano, ali so ga oblasti imele pod nadzorom, potem ko so ga izpustile iz zapora.
"Urad za zaščito ustave in boj proti terorizmu je v zadnjih letih zaradi različnih razlogov utrpel precej škode. To moramo zdaj popraviti," je povedal Kurz.
Podkancler Kogler pa je zagotovil, da bodo v neodvisni preiskavi pravosodnega in notranjega ministrstva preučili podrobnosti primera.
Opozicijski socialdemokrati so bili danes sicer kritični, da so štirje ljudje umrli, čeprav so imele oblasti namige glede teroristične grožnje.
Policija je napadalca, oboroženega z avtomatsko puško, pištolo in mačeto, v posredovanju ubila. Gre za simpatizerja IS, rojenega v Avstriji, sicer pa po rodu Albanca iz Severne Makedonije. Še vedno ni znano, ali je deloval sam ali je imel sodelavce, čeprav naj policija za zdaj ne bi imela dokazov o slednjem.
Med 16 aretiranimi so po poročanju avstrijskih medijev sicer tudi osebe, "osumljene sodelovanja v teroristični organizaciji". Ali gre v tem primeru za švicarska državljana, ki sta bila v preteklosti že pod drobnogledom organov pregona in sta prijateljevala z napadalcem, še ni povsem jasno.
Omenja pa Kleine Zeitung med pridržanimi moškega, s katerim je napadalec leta 2018 skušal potovati v Sirijo. Oba naj bi se tam želela pridružiti IS, a so ju prijeli v Turčiji. Po nekaj mesecih zapora sta bila aprila 2019 premeščena v Avstrijo in obsojena na Dunaju. Danes 21-letni 'spremljevalec' je dobil kazen 21 mesecev zapora, napadalcu pa so prisodili 22 mesecev zaporne kazni.
Po informacijah avstrijskih preiskovalnih organov sta očitno enako misleča tovariša skupaj obiskala tudi mošejo na Hasnerstraße na Dunaju, ki so jo v preteklosti že večkrat povezovali z radikalno islamsko sceno. Tam naj bi živela tudi Mohamed M. in Lorenz K., ki sta bila kot terorista IS obsojena na devet let zapora.
Med pridržanimi je tudi 18-letnik iz Bangladeša, proti kateremu so pristojni že vodili preiskavo zaradi sodelovanja v teroristični organizaciji.
Seehofer: Napadalec je bil povezan z islamskimi skrajneži v Nemčiji
Nemški notranji minister Horst Seehofer je danes v nemškem parlamentu dejal, da je imel napadalec iz Avstrije povezave z islamskimi skrajneži v Nemčiji."Pri primeru v Avstriji so povezave s skrajneži, ki so v Nemčiji obravnavani kot nevarni," je povedal, ni pa pojasnil drugih podrobnosti.
Tiskovni predstavnik nemškega notranjega ministrstva je kasneje dejal, da so islamisti v evropskih državah tesno povezani med seboj. "Zdaj je ključna naloga nemških varnostnih agencij, da ocenijo in preverijo te stike," je povedal.
Že pred tem je sicer avstrijski notranji minister Karl Nehammer povedal, da ena sled preiskave, ki je neposredno povezana z napadalcem, poleg Švice vodi v še eno državo. Katera je to, ni sporočil.
"Po terorističnem napadu se preiskava nadaljuje s polno hitrostjo," pa navajajo tuji mediji.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.