
Philana Holmes je leta 2019 zapeljala v McDonald's Drive-in restavracijo v kraju Tamarac na Floridi in naročila otroška menija za svoja dva otroka. Njena hčerka Olivia Caraballo je sedela na zadnjem sedežu, ko ji je Holmesova podala hrano in odpeljala stran. Ko je speljala, je deklici piščančji medaljon McNugget padel na stegno. Takrat štiriletnica je zaradi bolečine zakričala, zato je mama zapeljala na parkirišče in preverila, kaj se dogaja. Videla je, da se je piščančji medaljon zagozdil med dekličino stegno in varnostni pas.
Na sodišču je Holmesova dejala, da je zaposleni v McDonald'su niso na nobeni točki opozorili, da bi lahko bila hrana neobičajno vroča. Odvetniki družine so prepričani, da je bila temperatura piščančjega medaljona več kot 93 stopinj Celzija, obramba pa je zagovarjala stališče, da temperatura medaljona ni bila višja od 71 stopinj Celzija.
Predstavniki podjetja so se na sodišču branili, da morajo upoštevati pravila glede varnosti hrane. Ta po njihovih besedah med drugim narekujejo, da morajo biti piščančji medaljoni dovolj vroči, da preprečijo morebitne okužbe s salmonelo. Poleg tega so poudarili, da ne morejo odgovarjati za to, kaj se zgodi s hrano, ko enkrat zapusti okence njihove "drive-in" restavracije.
Na sodišču so kot dokazni material med drugim predvajali fotografije opekline in zvočne posnetke dekličinih krikov.

Odvetniki dekličine družine so zahtevali 15 milijonov dolarjev (13,5 milijona evrov) odškodnine. Deklica je med dogodkom utrpela opeklino druge stopnje, še zdaj, ko je stara osem let, pa naj bi bila vidna brazgotina na njenem stegnu. Mama je na sodišču pričala, da Olivia svoji brazgotini na notranji strani stegna pravi "nagec" in da vztraja, da si bo brazgotino nekoč odstranila, poroča AP.
McDonald'sovi odvetniki pa so dejali, da so se nevšečnosti za deklico končale, ko se je opeklina zacelila, kar naj bi se zgodilo v približno treh tednih po dogodku. Prepričani so bili, da je dekličina mama tista, ki ima "težave" s to brazgotino. Porotnikom so svetovali, da bi morala odškodnina v višini 156.000 dolarjev (140.000 evrov) zadostovati.

"Še vedno hodi v McDonald's, še vedno prosi, da jo pelje v McDonald's, še vedno se zapelje v "drive-in" restavracijo z mamo in naroči piščančje medaljone. Poškodba je ne moti. To je vse v mamini glavi," je v zaključnih besedah dejala obramba.
Porota Južne Floride je po manj kot dveh urah posvetovanja odločila, da je deklica upravičena do visoke odškodnine: 400.000 dolarjev (360.000 evrov) odškodnine za minula štiri leta in še dodatnih 400.000 dolarjev (360.000 evrov) za v prihodnje. Skupno so torej ameriškem podjetju Mcdonald's in lastniku njihove franšize Upchurch Foods naložili, da mora deklici za poškodbo izplačati 800.000 dolarjev (pribl. 720.000 evrov).
(Pre)vroča kava, ki je McDonald's drago stala
Ta primer je mnoge spomnil na tožbo proti McDonald'su iz 90. let prejšnjega stoletja. Porota iz New Mexica je 81-letni Stelli Liebeck priznala 2,7 milijona dolarjev (2,4 milijona evrov) odškodnine po tem, ko se je opekla z McDonald'sovo vročo kavo. Ta se ji je namreč razlila po naročju, ji opekla noge, dimlje in zadnjico, ko je skušala z nogami držati skodelico, da je lahko dvignila pokrovček in dodala smetano. Pri tem je utrpela opekline tretje stopnje in se je v bolnišnici zdravila več kot en teden.
Med sojenjem se je izkazalo, da je McDonald's vzdrževal temperaturo kave med 82 in 88 stopinjami Celzija, čeprav bi katerakoli pijača, postrežena pri temperaturah nad 60 stopinjami Celzija, lahko povzročila resne opekline.
Sama je sprva od McDonald'sa zahtevala 20.000 dolarjev (18.000 evrov) odškodnine za kritje bolnišničnih stroškov, a je podjetje raje odšlo na sodišče. Sodnik je sicer pozneje odškodnino znižal z 2,7 milijona (2,4 milijona evrov) na 480.000 dolarjev (431.000 evrov).
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.