Predsednik Kolumbije Ivan Duque ni skrival zadovoljstva, ko je vojska lani ujela vodjo Zalivskega klana Daria Antonia Usugo - Otoniela. Duque, ki ne izstopa po zadržanosti, je aretacijo primerjal s smrtjo Pabla Escobarja, ob tem pa zagotovil, da prijetje Otoniela pomeni konec kartela. A realnost je precej drugačna.
Zalivski klan je te dni paraliziral nekatere dele države kot odgovor na Otonielovo izročitev ZDA. Podobe zaprtih podjetij, zapuščenih ulic in požganih avtomobilov v mnogih delih države dajejo predstavo o ogromni moči tega kartela, ki se financira s prodajo mamil mehiškim kriminalnim združbam. Kolumbija je največja proizvajalka kokaina na svetu.
Duque je v odgovoru na nasilje kartela napovedal povišanje nagrade za informacije, ki bi privedle do aretacije naslednikov Otoniela, Chiquita Mala In Siopasa. Kolumbijske oblasti ponujajo 1,2 milijona dolarjev (1,14 milijona evrov).
Ob tem se je Duque na nasilje odzval z aktivacijo protiterorističnih enot, kar po mnenju varnostnih strokovnjakov znova dokazuje, da država nima nadzora nad delom svojega ozemlja. Najbolj prizadeta območja so na severu države, prebivalci tamkajšnjih regij pa so navajeni sobivati s kriminalno združbo.
Obrambni minister Diego Molano je napovedal, da so na nemirna območja napotili dodatnih 2000 vojakov in policistov. Do zdaj so aretirali 92 oseb, po zadnjih podatkih pa naj bi v nemirih umrlo 26 ljudi, od tega dva policista. Člani kartela so ob tem uničili 118 avtomobilov. Zalivski klan je sicer napovedal, da bo t. i. oboroženi upor trajal štiri dni, končal pa se bo ob polnoči. Kot so zapisali včeraj, so želeli kolumbijskim oblastem pokazati svojo politično in vojaško moč. El Pais sicer poroča, da ni lahko izmeriti moči in vpliva te skrivne organizacije, a gotovo je, da niso na robu izumrtja, kot je napovedal Duque.
Molano se je za kolumbijske medije odzval tudi na kritike izročitve Otoniela ZDA. Kot je zatrdil, se je nekdanji vodja klana pripravljal na pobeg.
Kot smo poročali včeraj, sta Otonielova pomočnika po njegovi aretaciji prevzela nadzor nad oboroženimi pripadniki kartela. Ti so nato zasedli številna območja na severu države, prebivalce pa imajo za talce v lastnih domovih.

"Od četrtka je zaprto vse, praktično vse dejavnosti," je dejal eden izmed prebivalcev mesta Apartadó z 200.000 prebivalci v regiji Urabá, ki je pod nadzorom Otonielovega Zalivskega klana. "Ne vemo, koliko časa bo to še trajalo. Zmanjkuje vode in elektrike, ni prevoza, zaloge hrane kopnijo. Ne preostane nam nič drugega, kot da čakamo, kaj se bo zgodilo," njegove besede povzema britanski časnik Guardian, ki je pridobil tudi posnetke opustelih ulic.
Strah je tudi prebivalce province Córdoba. "Država nima tukaj nobenega nadzora in v vsakem trenutku lahko te oborožene skupine povzročijo težave in destabilizirajo celotno regijo," je opozoril predstavnik krajevne skupnosti v Monteríi.
Pred ujetjem je bil Otoniel najbolj iskana oseba v Kolumbiji, oblasti pa so za informacije o njegovi lokaciji ponujale 760.000 evrov nagrade. Zalivski klan deluje v številnih provincah in ima obsežne mednarodne povezave. Ukvarja se s tihotapljenjem drog in ljudi, nezakonitim pridobivanjem zlata in izsiljevanjem.
Otoniel je bil oktobra ujet v svojem podeželskem skrivališču v provinci Antioquia na severozahodu Kolumbije blizu meje s Panamo. V operaciji je sodelovalo 500 vojakov s podporo 22 helikopterjev. V ZDA mu grozi dosmrtna zaporna kazen.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.