
"Od četrtka je zaprto vse, pratično vse dejavnosti," je dejal eden izmed prebivalcev mesta Apartadó z 200.000 prebivalci v regiji Urabá, ki je pod nadzorom Otonielovega Zalivskega klana. "Ne vemo, koliko časa bo to še trajalo. Zmanjkuje vode in elektrike, ni prevoza, zaloge hrane kopnijo. Ne preostane nam nič drugega, kot da čakamo, kaj se bo zgodilo," njegove besede povzema britanski časnik Guardian, ki je pridobil tudi posnetke opustelih ulic.
Strah je tudi prebivalce province Córdoba. "Država nima tukaj nobenega nadzora in v vsakem trenutku lahko te oborožene skupine povzročijo težave in destabilizirajo celotno regijo," je opozoril predstavnik krajevne skupnosti v Monteríi.
Klan je po mestih raztrosil tudi letake, ki napovedujejo, da bo oborožen upor trajal štiri dni, in opozoril, da "kartel ne bo odgovarjal za posledice, ki bi lahko bile neugodne". Mestne stavbe so porisali tudi s svojimi grafiti.
"Mi smo zaporniki, ne Otoniel. Vsi smo zaprti v svoje domove in nič se ne premika, niti reševalna vozila. Vlada tihi kaos," je dejal drug vaščan.
Čeprav je bil Otoniel aretiran, kolumbijska policija opozarja, da sta njegova pomočnika, znana pod vzdevkoma Gonzalito in Chiquito Malo, prevzela nadzor nad milico kartela. Oboroženih pripadnikov naj bi bilo kar 2500. Kolumbijske oblasti so se na nasilje odzvale z aktivacijo protiterorističnih enot, katerih glavna naloga je trenutno odstranjevanje cestnih blokad, ki prebivalcem otežujejo življenje.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.