Vodja štaba civilne zaščite istrske županije Dino Kozlevac, ki je na današnji novinarski konferenci v Pulju za 1. marec napovedal morebitno vnovično odprtje teras kavarn in restavracij, je dejal, da naj bi dokončno odločitev o tem sprejeli prihodnji teden. V istrski županiji imajo najboljše epidemiološke razmere na Hrvaškem. V minulih 24 urah so potrdili štiri nove primere okužbe z novim koronavirusom.
Na Hrvaškem so v ponedeljek nekoliko omilili ukrepe. Med drugim so vsem gostinskim lokalom dovolili prodajo hrane in pijače za s seboj. V vseh hrvaških županijah, razen v istrski in primorsko-goranski, so odprli tudi stavnice, igralne salone in igralnice. Štabi civilne zaščite na Reki in v Pulju pa so za teden dni prestavili odločitev o odpiranju poslopij za igre na srečo.
Medtem je hrvaški premier Andrej Plenković med današnjim obiskom v splitsko-dalmatinski županiji izrazil ogorčenje zaradi napovedi o odpiranju gostinskih teras v hrvaški Istri. Ocenil je da gre za "čisto politikanstvo", da skušajo nekateri županijski štabi civilne zaščite uveljaviti ukrepe, ki so v nasprotju z odločitvami na nacionalni ravni. Kot škodljivo je izpostavil tudi priporočilo županijskega zavoda za javno zdravstvo v primorsko-goranski županiji, da odsvetujejo cepljenje starejših od 65 let s cepivom AstraZenece.
Plenković je poudaril, da županijski štabi lahko uveljavijo samo strožje ukrepe, kot so tisti, ki jih je določil nacionalni štab, ne pa blažjih. Povedal je, da bo o morebitnem dodatnem sproščanju omejevalnih ukrepov s 1. marcem odločal nacionalni štab civilne zaščite v dogovoru s hrvaško vlado.
Tudi hrvaški notranji minister in šef nacionalnega štaba civilne zaščite Davor Božinović je v kontekstu napovedi iz hrvaške Istre novinarjem v Zagrebi povedal, da epidemija bolezni covid-19 ni zadeva, na kateri bi se spodobilo krepiti mišice pred lokalnimi volitvami. Hrvaški mediji ocenjujejo, da so bile tudi Plenkovićeve besede del predvolilne kampanje HDZ za lokalne volitve, ker je v spremstvu lokalnih uradnikov vladajoče stranke v ponedeljek obiskal dubrovniško-neretvansko županijo, danes pa splitsko-dalmatinsko.
Število dnevnih okužb je bilo danes nekoliko nižje kot prejšnji torek, ko so po 6878 testih potrdili 283 okužb. Glede na doslej objavljena dnevna sporočila županijskih štabov civilne zaščite je bilo v minulih 24 urah največ novih okužb v primorsko-goranski županiji, kjer so potrdili 33 novih okužb.
Na Hrvaškem je trenutno 1959 aktivih primerov okužbe. V bolnišnicah se zdravi 927 bolnikov s covidom-19, pomoč medicinskih ventilatorjev pa potrebuje 84 ljudi. V samoizolaciji je 11.149 državljanov.
Skupno so na Hrvaškem od 25. februarja lani potrdili skoraj 238.000 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 5357 bolnikov s covidom-19. Okrevalo je več kot 230.680 obolelih. Doslej so testirali več kot 1.275.000 državljanov, je sporočil nacionalni štab civilne zaščite. Proti covidu-19 so doslej na Hrvaškem cepili skoraj 68.000 ljudi.
V Avstriji ponovno porast novih okužb z novim koronavirusom
Avstrija ponovno beleži porast novih okužb z novim koronavirusom. V zadnjih urah so potrdili 1427 novih okužb, v zadnjih sedmih dneh ponovno več kot 10.000 novih okužb, kar je prvič od konca januarja. Na Tirolskem, od koder poročajo o številnih primerih južnoafriške različice, na drugi strani število novih okužb upada.
Na Tirolskem so v zadnjih 24 urah potrdili 78 novih primerov okužb z novim koronavirusom. Trenutno imajo v tej avstrijski deželi potrjenih 318 okužb z južnoafriško različico. Britansko različico novega koronavirusa so doslej v Avstriji potrdili v 1096 primerih.
V zadnjih 24 ur so največ novih okužb, 372, potrdili na Dunaju, sledita avstrijska Štajerska s 226 novimi okužbami in Spodnja Avstrija z 215 okužbami.
Avstrijski minister za zdravje Rudolf Anschober je danes posvaril, da bodo tedni do velike noči "najtežja stopnja pandemije", saj se povečuje število mutacij novega koronavirusa. Britanska različica je razširjena predvsem na vzhodu in zahodu države, južnoafriška na Tirolskem. Pohvalil pa je odličen potek testiranja na okužbe z novim koronvirusom. V zadnjih 24 urah so tako opravili rekordnih 291.000 testov, skupno doslej 12,2 milijona.
Anschober je tudi ocenil, da bosta prihodnja dva tedna pokazala, ali trenutni ukrepi za zajezitev okužb z novim koronavirusom zadostujejo. Avstrija si je po njegovih besedah tudi zastavila cilj, da do letošnje velike noči v začetku aprila proti covidu-19 cepi milijon ljudi.
Nemčija namerava prepoved vstopa zaradi različic koronavirusa iz določenih območij podaljšati do marca
Nemčija namerava prepoved vstopa iz območij, ki veljajo za rizične za prenos okužb z različicami novega koronavirusa, podaljšati do marca, izhaja iz predloga nemške vlade. Prvotno je bilo načrtovano, da naj bi ta prepoved veljala do 17. februarja. Tovrstna prepoved je doslej povzročila velike prometne zastoje predvsem na nemško-češki meji.
Nemški minister za zdravje Jens Spahn je po poročanju nemškega tednika Spiegel že v ponedeljek zvečer drugim ministrom nemške vlade poslal ustrezen predlog za podaljšanje strogih pravil za vstop v Nemčijo iz območij, ki predstavljajo tveganja zaradi širjenja novih različic novega koronavirusa, za 14 dni ter zaprosil za čimprejšnjo potrditev predloga.
Razmere na nemško-češki meji so danes v primerjavi s ponedeljkom, ko so na številnih mejnih prehodov nastajale več deset kilometrov dolgi zastoji, nekoliko boljše. Poročajo le o nekaj prometnih zastojih. Na mejnem prehodu Razvadov/Waidhaus na avtocesti, ki povezuje češko glavno mesto Praga z nemškim Nürnbergom, je na češki strani nastala več kot sedem kilometrov dolga kolona tovornjakov. Češka policija voznike tovornjakov in dnevne migrante poziva, naj se ne testirajo na okužbo z novim koronavirusom šele na meji, ter naj se na pot odpravijo s polnim bencinskim rezervoarjem ter zadostno količino vode in hrane.
Prometni zastojev ni na bavarskem mejnem prehodu Schirnding na meji s Češko. Razmere so se izboljšale tudi na avtocesti Praga - nemški Dresden, kjer je v ponedeljek nastal več kot 25 kilometrov dolg zastoj. Na nemški meji s Tirolsko tudi danes ne prihaja do prometnih zastojev.
Nemška vlada je zaradi bojazni pred novimi različicami novega koronavirusa Češko in avstrijsko zvezno deželo Tirolska konec minulega tedna uvrstila na seznam držav, ki s tega vidika predstavljajo posebno tveganje, ter uvedla stalni nadzor na meji z njima. Že pred tem so bile na seznamu med drugim Velika Britanija, Južnoafriška republika, Brazilija in Portugalska.
Od nedelje dalje lahko iz Češke in Tirolske v Nemčijo vstopijo samo tisti tujci, ki imajo stalno prebivališče ali dovoljenje za bivanje v Nemčiji. Izjema velja za zdravstvene delavce, dnevne migrante določenih poklicev in voznike tovornjakov. Pred vstopom v Nemčiji se morajo ti obvezno prijaviti prek spleta ter na meji predložiti negativni test na okužb z novim koronavirusom, ki ni starejši od 48 ur.
Zaradi britanske različice novega koronavirusa v karanteni štiri stanovanjske zgradbe
V nemškem mestu Hamm v zvezni deželi Severno Porenje-Vestfalija so zaradi potrjene prve okužbe z britansko različico novega koronavirusa odredili karanteno za okoli 140 prebivalcev štirih stanovanjskih zgradb. Za nadzor spoštovanja karantene od ponedeljka zvečer skrbi okoli sto policistov. Okužbo so potrdili pri gradbenem delavcu iz Bolgarije.
Po navedbah mestnih oblasti je okuženi skupaj s soprogo in drugimi družinskimi člani doma v samoizolaciji. V vse štiri stanovanjske zgradbe, za katere velja karantena, so prav tako v ponedeljek zvečer napotili mobilne enote zdravstvenih delavcev, da bi testirali čim več ljudi, tudi posameznike, ki so bili v stiku z okuženim. Hamm ima približno 180.000 prebivalcev.
Poleg tega bi morali biti vsi nemški državljani od 1. marca upravičeni do brezplačnih hitrih antigenskih testov na novi koronavirus, je dejal Spahn. Po navedbah nemškega portala RND želi Spahn razširiti nacionalno strategijo testiranja in izkoristiti dejstvo, da so hitri antigenski testi zdaj na voljo v zadostnih količinah.
"Na trgu so zdaj na voljo bistveno hitrejši testi. Zato bi moralo biti vsem državljanom omogočeno brezplačno testiranje s hitrimi antigenskimi testi s strani za to usposobljenega osebja," je dejal Spahn. Po Spahnovih načrtih naj bi bili brezplačni hitri testi na voljo ne le v javnih zdravstvenih centrih, temveč tudi v zasebnih zdravstvenih ordinacijah, pri zobozdravnikih in lekarnah. Stroške teh testov naj bi krila zvezna vlada.
Prav tako bi morali biti vsem na voljo testi za testiranje na domu, ko jih odobri zvezni inštitut za zdravila in medicinske materiale, je dodal. "Ti testi lahko prispevajo k varnosti vsakdanjega življenja, zlasti v šolah in vrtcih," je dejal minister in poudaril, da se ministrstvo trenutno "pogaja z različnimi proizvajalci", da bi zagotovilo zadostne količine za nemški trg.
Trenutno še poteka razprava o tem, da bi bilo treba za test, ki ga lahko posameznik opravi sam na domu, potrebno doplačilo. Po poročanju nemških medijev naj bi bilo za te teste treba plačati en evro.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.