Med kandidatoma je bila sicer napovedana tesna bitka, ki pa se je končala s prepričljivo zmago republikanca Donalda Trumpa. Zaenkrat je uspel zbrati 295 elektorskih glasov iz skupno 30 zveznih držav, Kamala Harris jih je zbrala 226 iz skupno 21 zveznih držav. Manjkajo le še glasovi iz Arizone in Nevade, a se tudi ti po napovedi agencije AP nagibata na stran Trumpa.
Od leta 2000 smo lahko spremljali več tesnih bojev med kandidati, ki so zaznamovali ameriško politično zgodovino.
Leta 2000 je Amerika odločala med republikancem Georgom W. Bushem in demokratom Alom Gorom. Rezultati volitev so bili tesni, volitve pa so bile odmevne tudi zaradi spornega štetja glasov na Floridi, kjer je Vrhovno sodišče ZDA s sodbo ustavilo ponovno štetje. Bush si je takrat za las zagotovil zmago, osvojil je 271 elektorskih glasov oziroma enega več od polovice. Gore jih je 266, čeprav je prejel približno 544.000 glasov volivcev več kot Bush.
Leta 2004 je na volitvah ponovno kandidiral Bush, zoperstavil pa se mu je demokratski kandidat John Kerry. Spet je šlo na tesno, Bush je osvojil 286 elektorskih glasov, Kerry pa 251. Bush je sicer dobil približno tri milijone glasov več kor Kerry, a sta bila kandidata v nekaterih ključnih državah zelo izenačena.
2016 sta bila na tapeti Donald Trump in Hillary Clinton. Republikanec je osvojil 304 elektorske glasove, Clintonova pa 227. Clintonova je prejela približno 2,9 milijona glasov več, a so zmago Trumpu prinesli elektorski glasovi, predvsem tisti v ključnih nihajočih državah.
Leta 2020 pa je Joe Biden premagal takratnega predsednika Trumpa s 306 elektorskimi glasovi proti 232. Tudi ljudskih glasov je Biden prejel približno sedem milijonov več, so pa bile razlike v nekaterih ključnih državah, kot so Arizona, Georgia in Wisconcin, zelo majhne.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.