Približno 25 kilometrov od vzhodne obale Azerbajdžana že več desetletij beležijo izbruhe blatnih vulkanov in nekakšne 'prehodne otoke'.
Enega je 14. februarja 2023 posnel tudi Nasin satelit. Dodatna satelitska analiza je pokazala, da se je otok pojavil med 30. januarjem in 4. februarjem predlani. Po ocenah geologa Marka Tingaya z Univerze v Adelaidi je bil otok širok približno 400 metrov. Do konca leta 2024 pa je sredi morja ostala le še manjša pikica kopnega.
Blatni vulkani
Blatni vulkani so nenavadni in čudoviti pojavi, ki pa so še vedno zelo slabo raziskani, priznava Tingaya. Otoki, ki ob tem nastanejo, so lahko veliki od nekaj metrov pa do nekaj kilometrov, pojavljajo se na območjih, kjer se stikajo tektonske plošče. Ob povečanem podpovršinskem tlaku ta na površje potisne mešanico tekočin, plinov in sedimentov.
Na območju vzhodnega Azerbajdžana in v Kaspijskem morju so geologi našteli več kot 300 blatnih vulkanov, večina pa jih je na kopnem, še pojasnjujejo pri Nasi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.