Kompromisni predlog med drugim predvideva vključitev etničnih Bolgarov v ustavo Severne Makedonije "na enaki ravni z drugimi narodi" ter določene spremembe makedonskih zgodovinskih učbenikov.
Severna Makedonija je to doslej odločno zavračala, nezadovoljstvo s predlogom pa že več tednov na množičnih protestih izražajo nasprotniki aktualne vlade.
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel se je na glasovanje v sobranju že odzval na družbenem omrežju. Kot je zapisal, odločitev "tlakuje pot medvladni konferenci s Severno Makedonijo, ki bo prihodnji teden". "Pozdravljamo vas z odprtimi rokami," je dodal.
"To je bila zgodovinska priložnost in izkoristili ste jo," pa je zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Po njenem prepričanju gre za velik korak Severne Makedonije na poti v evropsko prihodnost.
Makedonski premier Dimitar Kovačevski je poslancem čestital in se jim zahvalil. Kot je dodal, po navedbah agencije MIA, bo makedonski jezik, "končno odmeval v Evropi". "Ni večjega patriotizma od podpore napredku države in odločitvam, ki so v največjem interesu države in njenih prebivalcev," je še zapisal.
Zadovoljen je tudi albanski premier Edi Rama, ki je na omenjenem družbenem omrežju zapisal, da po tej odločitvi ni več ovir za začetek pristopnih pogajanj med Albanijo in EU. "Absurdni položaj Albanije kot talca je končan," je zapisal Rama in dodal, da bo albanska delegacija že v ponedeljek odpotovala v Bruselj, kjer se bodo začela pristopna pogajanja z EU.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.