Sodišče je presojalo v primeru štirih prosilcev za azil iz Irana in Afganistana, ki so jih po prihodu iz Srbije zadržali na območju prehoda Röszke na madžarsko-srbski meji. V Budimpešti so njihovo prošnjo za azil zavrnili. Pogoji, ki veljajo na prehodnem območju Rözske, predstavljajo odvzem svobode, saj oseba ne more na zakonit način zapustiti območja v nobeno smer, je v razsodbi zapisalo sodišče.
Sodišče EU je menilo, da je takšno zadrževanje nezakonito, če pred tem ni bila sprejeta odločitev o priporu in če ni bilo ugotovljeno, da je takšen ukrep potreben in sorazmeren. Po mnenju sodišča nobenega prosilca za mednarodno zaščito ali državljana tretje države ni mogoče zadržati priprtega zgolj zaradi utemeljitve, da ne more poskrbeti za svoje potrebe.

Madžarska že več let prosilce za azil zadržuje v dveh taboriščih na meji s Srbijo, ki sta zavarovani z visoko ograjo in bodečo žico. Štirje prosilci, ki so se pritožili na Sodišče EU, so lahko svoj prostor v taborišču zapustili le v izjemnih primerih in ob policijskem spremstvu.
V Budimpešti trdijo, da so ljudje zaprti prostovoljno, saj bi lahko taborišče zapustili v smeri Srbije. A kdor se vrne v Srbijo, na Madžarskem avtomatično izgubi status prosilca za azil.
Zaradi madžarskih taborišč na meji s Srbijo teče še en postopek pred Sodiščem EU. Evropska komisija je proti Madžarski sprožila postopek, ker taborišča po njeni oceni predstavljajo kršitev prava EU.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.